صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات: شمار مشترکان اینترنت در کشور به 43 میلیون نفر رسیده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صداوسیما، محمود واعظی در چهارمین همایش سراسری مدیران وزارت ارتباطات با محوریت «تدبیر در توسعه «فاوا» و امید در افزایش اشتغال» با اشاره به اقدامات انجام شده در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: شمار مشترکان اینترنت به 43 میلیون نفر رسید و تا دو هفته آینده، ظرفیت پهن باند کشور به 10 هزار گیگابیت خواهد رسید.
وی با بیان اینکه بازار فناوری اطلاعات و ارتباطات در ابتدای دولت، 13/5 هزار میلیارد تومان ارزش داشت گفت: هم اکنون ارزش بازار ICT به 40 هزار میلیارد تومان رسیده است و تا پایان برنامه ششم به بیش از 120 هزار میلیارد تومان خواهد رسید.
واعظی با تاکید بر اینکه افق دیدمان این است که در اقتصاد کشور تحول ایجاد کنیم اضافه کرد: در این باره باید موانع کسب و کارهای الکترونیکی را از بین ببریم.
وی با اشاره به اینکه ظرفیت IP داخلی به 6 هزار و 800 گیگ رسیده و 11 برابر شده است افزود: در این دولت 30 میلیون سیم کارت فاقد هویت شناسایی شد و 742 شهر به نسل چهارم تلفن همراه و 900 شهر به نسل سوم تلفن همراه مجهز شدند.
وزیر ارتباطات کاهش تعرفه در چند مرحله در حوزه اینترنت و اجرای طرح رومینگ ملی را از دیگر اقدامات انجام شده در این دولت عنوان کرد و اظهار داشت: پوشش خدمات ارتباطات به 61 درصد رسیده و شرایط برای ایجاد 130 هزار شغل در کشور مهیا شده است.
وی درباره انتخابات پیش روی ریاست جمهوری گفت: باید در انتخابات رقابت سالم مدنظر قرار بگیرد تا شاهد وحدت و توسعه کشور باشیم و بتوانیم با انتخابات پرشور، انسجام و وحدت ملی را تقویت کنیم.
واعظی با اشاره به اینکه بسیاری از اقدامات دولت، اطلاع رسانی مناسبی نشده است افزود: امیدواریم تا چند ماه باقی مانده تا پایان دولت درباره بسیاری از فعالیت های مدنظر اطلاع رسانی مناسب صورت گیرد.
وزیر ارتباطات شفافیت حقوق شهروندی و ایجاد دولت الکترونیک را از جمله وعده های رئیس جمهور برشمرد و اضافه کرد: برای راه اندازی فاز نخست دولت الکترونیک مصمم هستیم و فاز تکمیلی شبکه ملی اطلاعات را نیز به زودی افتتاح می‌کنیم.

انسداد سرویس پیام صوتی تلگرام با حکم قضایی بوده است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره مسدود شدن سرویس پیام صوتی تلگرام گفت: این سرویس با حکم قضایی، مسدود شده است و دلایل آن را باید از قوه قضاییه پرسید.
محمود واعظی در خصوص دلایل مسدود شدن سرویس تماس صوتی تلگرام گفت: این سرویس با هماهنگی وزارت ارتباطات برقرار شده بود و کاربران می توانستند از طریق آن با یکدیگر مکالمه کنند این در حالی است که روز گذشته و با حکم قضایی که به اپراتورهای موبایل و اینترنت ارائه شد این سرویس مسدود شده است.
وی افزود: از آنجایی که من در مسافرت بودم از چند و چون دلایل این حکم خبر ندارم اما با توجه به اینکه این حکم از جانب دادستانی بوده، باید از قوه قضاییه درباره آن سوال کنیم.
واعظی در خصوص موضوعی که در مورد شکایت تلگرام از اپراتورهای تلفن همراه مطرح شده بود گفت: به هیچ عنوان اجازه شکایت نمی دهیم و از اپراتورهای داخلی در مقابل این شبکه پیام رسان خارجی حمایت خواهیم کرد.
وزیر ارتباطات در پاسخ به سوالی درباره نحوه تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری در انتخابات پیش رو در فضای مجازی گفت: دستورالعملی در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است که مربوط به قبل از انتخابات مجلس می شود و این دستورالعمل برای انتخابات ریاست جمهوری نیز باید اجرایی شود.
وی افزود: موضوع تبلیغات در فضای مجازی در حیطه مسئولیت وزارت ارتباطات نیست و کاندیداها باید طبق دستورالعمل شورای عالی فضای مجازی از آن تبعیت کنند.
وزیر ارتباطات درخصوص فراهم شدن زیرساخت های اجرای انتخابات الکترونیکی گفت: بسترهای زیرساختی برای انتخابات الکترونیکی آماده است، اما اینکه این انتخابات به صورت سراسری و کاملاً الکترونیکی انجام شود تصمیمی است که باید از سوی شورای نگهبان و وزارت کشور گرفته شود و مربوط به وزارت ارتباطات نیست.
واعظی اضافه کرد: هم اکنون همه مقدمات تحت بستر شبکه ملی اطلاعات، آماده شده و ظرفیت سازی برای برقراری انتخابات الکترونیکی به صورت امن و پایدار وجود دارد.
وی همچنین در مورد دلایل تأخیر افتتاح پروژه هایی همچون دولت الکترونیک افزود: همه تلاشمان این بود که این پروژه با حضور رئیس جمهور افتتاح شود اما به دلیل درگیری های موجود و نبود وقت کافی تاکنون این امر میسر نشده است اما در هر صورت چنانچه نتوانیم وقت خالی از رئیس جمهور بگیریم پروژه دولت الکترونیک را خودمان افتتاح می کنیم.
به گفته واعظی همه مقدمات برای افتتاح این پروژه آماده است و اجرای پروژه الکترونیک نیز در کشور شروع شده و تنها مراسم افتتاح باقی مانده است.

مرتبط با این خبر

  • در دریای خزر؛ افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید

  • انتقال زائران از 20 ایستگاه پروازی؛

  • سوم بهمن ولادت با سعادت الگوی پرستاران، حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار مبارک باد.

  • در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با برخی نمایندگان مجلس؛

  • آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

  • نمایندگان رییس جمهور به خوزستان می‌روند

  • آخرین اخبار از حملات ترکیه به عفرین سوریه

  • راه حل مسئله فلسطین، مقاومت است

  • 80 درصد تراکنش اپراتور‌ها به روش الکترونیک

  • در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی؛