صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

محمد جواد ظریف گفت: ایران و قرقیزستان دو کشور با فرهنگ و دین و آئین و جغرافیا و سابقه تاریخی مشترک هستند که سابقه طولانی تاریخی دارند.

به گزارش خبرنگار سرویس بین الملل خبرگزاری صداوسیما ؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در سخنانی در همایش تجاری ایران در قرقیزستان گفت: ایران و قرقیزستان دو کشور با فرهنگ و دین و آیین و جغرافیا و سابقه تاریخی مشترک هستند که سابقه طولانی تاریخی دارند.

ظریف: ایران و قرقیزستان دو کشور با فرهنگ و دین و آیین مشترک هستند
«محمد جواد ظریف» در همایش تجاری ایران در قرقیزستان گفت: ایران و قرقیزستان دو کشور با فرهنگ و دین و آیین و جغرافیا و سابقه تاریخی مشترک هستند که سابقه طولانی تاریخی دارند.
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: 25 سال گذشته به عنوان دورانی که دو کشور روابط دیپلماتیک و رسمی داشته اند در کنار پیوندهای ناگسستنی تاریخی شان از اهمیت خاصی برخوردار است. مایلم از این فرصت استفاده کنم و 25 امین سال برقراری روابط دیپلماتیک را به همه دوستان تبریک عزض کنم. از ابتدای استقلال قرقیزستان ایران از نخستین کشورهایی بود که استقلال را به رسمیت شناخت و روبط دوستانه دو کشور ادامه یافته است. ما دوستان دوران سختی را فراموش نمی کنیم.
ظریف گفت: امروز هم بعد از سفر بسیار موفقیت آمیز آقای روحانی به قرقیزستان در دسامبر 2016 که منجر به امضای اسناد متعددی بین دو کشور شد زمینه برای گسترش همکاری ها بین دو کشور بسیار فراهم است.
وزیرامور خارجه کشورمان در ادامه گفت: همراه من دو هیات بلندپایه اقتصادی از بخش دولتی و خصوصی حاضر هستند. همکاری در حوزه های مختلف از فناوری و علوم وپیشرفته تا انرژی ، ساخت و ساز ، همکاری در حوزه کشاورزی ، دامداری ، صنعت و معدن و دیگر زمینه ها امکانپذیر است و امروز در هیات جمهوری اسلامی نمایندگانی از بخش خصوصی و دولتی برای شروع یا تقویت همکاری ها حضور دارند.
وی ابراز امیدواری کرد: در این جلسه و مذاکراتی که بین تجار و کارافرینان دو طرف انجام خواهد شد زمینه ای برای انعقاد توافق ها و پیگیری موافقت نامه های قبلی برای پیشبرد روابط در جهت منافع دو کشور فراهم شود.
ظریف گفت: پیشرفت ، توسعه ، امنیت و ثبات قرقیزستان ، پیشرفت ، توسعه و ثبات جمهوری اسلامی است. ما نه تنها در یک منطقه زندگی می کنیم بلکه علقه های تاریخی و علایق مذهبی و فرهنگی، ما را به هم پیوند داده و در این دنیای پرآشوب که خطر افراط و ترور منطقه و جهان را تهدید می کند همکاری و گسترش فرهنگ مدارا از مهمترین روش های مقابله با افراطی گری و تروریسم است که نه تنها ضامن خوشبختی و سعادت مردم باشد بلکه از گسترش تروریسم و افراطی گری جلوگیری کند.
وی تاکید کرد: هیچ سقفی در روابط با قرقیزستان نمی شناسیم و در همه حوزه ها آماده گسترش روابط هستیم. در حوزه معاملات پولی و بانکی و روابط بانکی نیازمند حرکتی جدی تر برای باز کردن و تسهیل روابط کارافرینان هستیم. امیدواریم با توافقات صورت گرفته بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی قرقیزستان، زمینه فعالیت بخش خصوصی بیشتر فراهم شود.

مرتبط با این خبر

  • در دریای خزر؛ افزایش 36 درصدی صید ماهی سفید

  • انتقال زائران از 20 ایستگاه پروازی؛

  • سوم بهمن ولادت با سعادت الگوی پرستاران، حضرت زینب کبری (س) و روز پرستار مبارک باد.

  • در نشست مشترک مسئولان اقتصادی دولت با برخی نمایندگان مجلس؛

  • آقای روحانی در گفتگوی زنده تلویزیونی با مردم

  • نمایندگان رییس جمهور به خوزستان می‌روند

  • آخرین اخبار از حملات ترکیه به عفرین سوریه

  • راه حل مسئله فلسطین، مقاومت است

  • 80 درصد تراکنش اپراتور‌ها به روش الکترونیک

  • در جلسه هیات دولت به ریاست دکتر روحانی؛