صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

رئیس قوه قضاییه: نظارت و بازرسی جزء جدایی ناپذیر حکمرانی خوب است؛ باید نظارت‌های درون سازمانی فعال شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، رئیس قوه قضاییه نظارت و بازرسی دائم را جزء ثابت حکمرانی خوب دانست و گفت: باید نظارت‌های درون سازمانی فعال شود.
حجت الاسلام والمسلمین سید ابراهیم رئیسی در مراسم سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور افزود: فعال شدن نظارت‌های درون سازمانی به اجرای بهتر و صحیح قوانین و امور کمک می‌کند و حراست‌ها در دستگاه‌ها نیز به عنوان چشمان مدیران باید تضمین کننده سلامت اداری مجموعه‌ها باشند.
وی گفت: وقتی فساد و تخلفی شکل می‌گیرد، برخی می‌گویند چه زمانی این تخلف پا گرفت؟ و می‌پرسند دستگاه‌های نظارتی و درون سازمانی و چشمان تیزبین مدیران کجا بودند که این فساد را ندیدند و امروز به غده‌ای سرطانی تبدیل شده است؟
رئیس قوه قضاییه گفت: فساد به علت بی توجهی، غفلت و سهل انگاری ایجاد می‌شود و برخی‌ها هم می‌گویند فساد را افشا نکنیم چرا که شاید فلانی اگر بفهمد بدش بیاید یا شاید از چشم فلانی بیفتیم.
وی بسیاری از فساد‌ها و کجی‌های صورت گرفته در نظام اداری را محصول یک شب و یک هفته ندانست و گفت: این‌ها محصول بی توجهی و چشم بستن بر فساد و خلاف است، اما باید احساس مسئولیت داشت.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: براساس روایات بزرگ ترین گناه، کوچک شمردن گناه است و کمترین فساد هم نباید در جامعه تحمل شود و الا به مسئله‌ای بزرگ تبدیل خواهد شد.
وی گفت: برخی اوقات در رسانه‌ها رقم‌هایی از فساد پخش می‌شود که، چون قبل از آن رقم‌های بزرگتری پخش شده است، برخی می‌گویند که این فساد رقم بالایی نیست در حالی که باید به کمترین ارقام فساد هم حساس بود.
رئیس دستگاه قضا گفت: در مبارزه با فساد باید خود سازمان‌ها فعال باشند و سازمان‌های بیرونی مانند دیوان محاسبات، سازمان بازرسی کل کشور، وزارت اطلاعات و سازمان حسابرسی هم که وظیفه اصلی شان نظارت است، بررسی کنند که چرا فساد یا تخلف شکل گرفته است و اگر به هر علتی دستگاه‌های درون سازمانی به وظیفه خود عمل نکردند، سازمان‌های برون دستگاه‌ها باید ورود کنند.

اربعین نماد و نمودی است که عاشورا گم نشود
رئیس قوه قضاییه تصریح کرد: اربعین نماد و نمودی است که عاشورا گم نشود و باید در همه شئون زندگی نهادینه شود.
حجت الاسلام و المسلمین سید ابراهیم رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور با تسلیت و تعزیت ایام سوگواری ابا عبدالله الحسین (ع) گفت: اربعین پرچم برافراشته‌ای است که فرهنگ عاشورایی در همه لایه‌های زندگی انسان و در همه شئون زندگی انسان حضور داشته باشد، همچنان که حسین بن علی (ع) فرمودند مردم من برای شما الگو هستم.
وی گفت: وجود مقدس اباعبدالله الحسین (ع) را در همه شئون زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی الگو قرار دهیم و زندگی پربار وجود مقدس حضرت امام حسین (ع) را الگوی زندگی و الگویی برای انقلاب و نظام و ارزش‌های آن و الگویی برای تمدن سازی نوین در جامعه بدانیم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: امیدواریم که خداوند متعال به همه ما توفیق معرفت و توفیق بصیرت و توفیق رهروی راه عاشوراییان را مرحمت کند، برای همه زائرانی که این ایام راهی کوی دوست هستند و در این مسیر گام بر می‌دارند، آرزوی سلامتی و توفیق داریم.
رئیس قوه قضاییه بیان کرد: امیدواریم که زیارتی مقبول و تلاشی مشکور و دعایی مستجاب نصیب همه آن‌ها و نصیب همه دلدادگان اباعبدالله الحسین شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: در مجموعه سازمان بازرسی کل کشور چهره‌های مختلفی در جهت شکل دادن ان نقش ایفا کردند، که قدردانی می‌کنیم.
وی یادآور شد: مرحوم آقای حاج عباس شیرازی، آقای حاج هادی مروی، یاد مرحوم آقای، ولی الله خبره، آقای شیخ مهدی نادری، حاج حبیب مقیسی و بسیاری از دوستان عزیزی که در این سازمان بودند، آقای سید عبدالرحیم خلخالی و کسانی دیگر در بدنه سازمان که در ذهن ما هستند، شبانه روز در سازمان بازرسی تلاش کردند و این سازمان را ارتقا دادند، خداوند متعال همه آن‌ها را سر سفره ابا عبدالله الحسین مهمان کند.
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد: از تلاش‌ها و زحمات عزیزانی که در دوره‌های جدید مسئولیت داشتند مثل آقای پور محمدی و آقای سراج که مدیریت شش ساله‌ای در سازمان داشتند، از زحمات ایشان صمیمانه تقدیر و تشکر می‌کنم.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: امیدواریم در دوره مدیریت آقای درویشیان هم با دو دهه سابقه و تجربه کار نظارتی و بازرسی، با همکاری همه دوستان و همه بازرسان، کارشناسان و همه مدیران، سازمان مسیر ارتقای خود را طی کند.
رئیس قوه قضاییه در بخشی از اظهاراتش تصریح کرد: کسی که سرمایه گذاری می‌کند اگر به هر دلیلی در نظام اداری دچار مشکل شد بایستی به سازمان بازرسی مراجعه کند و این سازمان کار را دنبال کند و ببیند گیر کجاست.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی رئیسی ادامه داد: کارافرین و سرمایه گذار باید ببیند کارش سریع انجام می‌شود.
رئیس قوه قضاییه افزود: رهبر انقلاب در سخنرانی اخیرشان فرمودند هفت خان یا هفتاد خوان، این خان‌هایی که بعضی از سرمایه گذاران را دچار تردید می‌کند و می‌گویند چرا سرمایه مان را اینجا بگذاریم.
وی گفت: باید تمام بخش‌ها تلاش کند که کار سرمایه گذار تسهیل شود. تسهیل سرمایه گذاری در گرو این است که بازرسی کل کشور اگر سرمایه گذار و کارافرینی به هر دلیل دچار "خان بی جهت " شد، موضوع را پیگیری کند و گیر‌های بیجا در دستگاه‌های اداری برداشته شود تا تولید رونق بگیرد.

تضمین" حق الله " و "حق الناس" با نظارت دایمی
همچنین رئیس قوه قضاییه تصریح کرد : تضمین اجرای قانون، تضمین "حق الله" و "حق الناس" در گرو مراقبت و نظارت دایمی است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در آیین نکوداشت سی و هشتمین سالروز تاسیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: نظارت امری است که هرگز نباید از آن غفلت شود و این نظارت فقط نظارتهای درون سازمانی از قبیل سازمان بازرسی کل کشور، دیوان محاسبات یا دستگاه‌های دیگر نیست.
وی گفت: در تعریف مدیریت هیچ مدیری بدون نظارت مدیریتش تعریف نمی‌شود. مگر ممکن است بدون نظارت مدیری را یا مدیریتی را تعریف کنیم؟ یکی از وظایف مدیر امر نظارت و مراقبت است. همه مدیران در همه سطوح یکی از وظایف مهم‌شان امر مراقبت و نظارت در مجموعه خودشان است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: نظارت بر حسن اجرای امور و اجرای صحیح قوانین وظیفه همه مدیران در سراسر کشور است. از مدیران عالی ،‌ مدیران میانی یا مدیران در سطوح بعد همه وظیفه نظارت را بر عهده دارند و امروز اگر ما بخواهیم در جامعه عدالت را به معنای اجرای قانون تعریف کنیم، اولین ضامن اجرای قانون خود اشخاص هستند.
رئیس قوه قضاییه گفت: تمام افراد در جامعه ضامن اجرای قانون هستند. اینکه در نظام های کنترلی و نظام های نظارتی و مدیریتی، خودکنترلی را قوی‌ترین و کارآمدترین نظام معرفی می کنند، دلیلش همین است.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی اظهار کرد: باید هر شخصی و هر فردی، هر مأموری در خلوت و در جَلوَت، در آشکار و پنهان خود را موظف به رعایت قانون بداند. گسترش اخلاق، گسترش معنویت در سازمان ها و ادارات و در نظام های اداری کشور یکی از راه های مهم برای پیشگیری از وقوع جرم و تخلف و اتفاق کژی در جامعه است.

اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است
وی افزود: هر چه معنویت و اخلاق در جامعه توسعه پیدا کند، ما شاهد کاهش جرم و کاهش تخلف در نظام اداری کشور هستیم. اولین ضمانت برای اجرای قانون خودکنترلی است. هر کسی باید خود را در اجرای قانون موظف بداند؛ تخلف نکند؛ مرتکب جرم نشود.
رئیس قوه قضاییه بیان کرد: دومین ضمانت اجرای قانون و عدالت در جامعه گسترش نظارت‌های مردمی از جمله امر به معروف و نهی از منکر است. هر کسی در جامعه باید احساس مسئولیت بکند؛ حس داشته باشد نسبت به اینکه معروفی دارد ترک می شود یا منکری انجام می‌گیرد. اگر این حساسیت از جامعه رخت بربندد یا اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه سست شود، ما در آن جامعه به تعبیر امیرالمومنین(ع) باید شاهد تسلط شرار باشیم؛ یعنی تسلط بَدان.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد : امر به معروف و نهی از منکر و سلطه شر بر جامعه در دو کفه ترازو قرار دارند. اگر کفه امربه معروف و نهی از منکر در جامعه سنگین شد، کفه تسلط بَدان و شَرار سبک می‌شود و اگر خدای ناکرده در جامعه بی‌توجهی به نظارت، به مراقبت و امر به خوبی‌ها و نهی از زشتی‌ها و پلشتی‌ها شد، ما باید در آن حوزه ها شاهد تسلط بدها باشیم.

دستگاه‌های کشور باید از انتقادها استقبال کنند
رئیس قوه قضاییه گفت: به تعبیر حضرت امیرالمومنین رمز اصلاح جامعه، احساس مسئولیت مردم نسبت به گسترش خوبی هاست. زیبایی ها در جامعه با حضور مردم و حساس بودن مردم توسعه پیدا می‌کند و این بخشی که در سازمان بازرسی برای فعال کردن حضور مردم فعال شده است، بخشی است که باید به آن توجه جدی شود. دستگاه‌های کشور باید از انتقادهای مردم، رسانه‌ها، دلسوزان و مصلحان استقبال کنند. باید استقبال کنند از یک کارمند با احساس و با تعهدی که نسبت به لغزش‌ها و کژی‌ها حساس است. باید از گزارشگران فساد استقبال شود و مورد تشویق قرار گیرند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با توجه به لزوم توجه به مردم بیان کرد: ما هر جا که به مردم میدان دادیم، ضرر نکردیم؛ مردم مسائل را خوب حل کردند. در بحث نظارت توجه به نگاه‌های مردم بسیار خوب است.

فعال شدن ساختار‌های نطارتی در درون دستگاه‌های اداری

وی ادامه داد: فعال شدن ساختار‌ها در درون دستگاه‌های اداری کشور کمک به سزایی در جهت ارتقاء سلامت اداری دستگاه‌هاست. از مجلس شورای اسلامی می‌خواهم که قانون ارتقاء سلامت اداری را تمدید کند، قانون خوبی است و اگر پیشنهادهایی دارند یا اشکال و نواقصی هست، اصلاح کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی با بیان اینکه قانون ارتقاء سلامت اداری قانون خوبی است و می‌تواند زمینه‌ای برای تضمین سلامت دستگاه‌ها ایجاد کند، اظهار کرد: قانون رسیدگی به تخلف اداری نیز قانون خوبی است و باید به آن عمل شود؛ نه فقط تخلف افراد ضعیف مورد توجه قرار گیرد بلکه قانون، به صورت جامع اجرا شود.
رئیس دستگاه قضایی در ادامه بیان کرد: این قانون، قانون جامعی است و از قوانین جامع و خوب ما محسوب می شود. این قانون باید به صورت جامع نسبت به همه کسانی که تخلف می کنند اجرا شود و نه فقط نسبت به افرادی که در سطوح پایین یک اداره و سازمان هستند.
وی افزود: فعال شدن نظارت های درون سازمانی که چشمان مدیران هستند، در حسن اجرای امور و اجرای صحیح قوانین بسیار می تواند کمک کند. حراست‌ها در دستگاه‌ها به عنوان چشمان مدیران، بسیار می‌توانند در جهت تضمین و حفظ سلامت اداری در یک مجموعه کمک کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی در ادامه ادعان کرد: زمانی که فساد و تخلفی کشف می شود، پرسیده می‌شود که چه زمانی این تخلف پا گرفته، می گویند چند سال قبل؛ اما دستگاه های نظارتی درون سازمانی و چشمان تیزبین مدیران کجا بودند که این فساد و کجی را ندیدند تا در یک مجموعه و سازمان به غده سرطانی تبدیل نشود؟

فعال شدن نظارت الکترونیک مهم است
حجت الاسلام والسملمین رئیسی تصریح کرد: البته، چون عِده و عُده دستگاه‌های نظارتی نمی‌تواند امکان نظارت فیزیکی بر همه مجموعه‌ها فراهم کند، بحمدالله نظارت الکترونیک کار را سهل کرده است.
وی با تاکید بر اینکه فعال شدن نظارت الکترونیک می‌تواند نظارت را برای سازمان بازرسی و دستگاه‌های ناظر، برخط کند، بیان کرد : به ویژه مواردی که از طرف دولت می‌خواهد به بخش خصوصی امتیازی داده شود، باید مراقبت بیشتری صورت گیرد. هر بخشی که از دولت می‌خواهد امتیاز داده و موافقت اصولی انجام شود، باید به صورت مضاعف مورد نظارت و مراقبت قرار گیرد.

حضور سازمان بازرسی به این جهت است که فساد پیش نیاید
رئیس قوه قضاییه اظهار کرد : کسی که سرمایه گذاری می‌کند اگر به هر دلیلی در نظام اداری دچار مشکل شد بایستی به سازمان بازرسی مراجعه کند و این سازمان بایستی کار را دنبال کنند و ببیند گیر کجاست.
وی تاکید کرد: زمانی که در سازمان بازرسی بودم، برخی تا بازرسی ورود می‌کردند و می‌گفتند مگر اتفاقی افتاده است؛ در حالی که حضور سازمان بازرسی فقط برای این نیست که با فساد مقابله شود؛ بلکه به این جهت است که فساد پیش نیاید.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی ، حضور سازمان بازرسی را مبتنی بر نگاه پیشگیرانه و صیانت از مدیران دانست برای اینکه فساد واقع نشود ، گفت: حضور این سازمان فقط برای مقابله با فساد نیست و مقابله با فساد در مرحله بعدی است.
وی ادامه داد: مهم ترین مسئله در این جهت که همه شما و ما بر آن تاکید می‌کنیم، نوع پیشنهادهایی است که در سازمان بازرسی روی این پیشنهادها تلاش می‌شود و آن اصلاح ساختارهاست.
رئیس قوه قضاییه گفت : در سال‌های حضورم در سازمان بازرسی در سال 80 مقام معظم رهبری پیام مبارزه با فساد اقتصادی را صادر فرمودند. تا سال 83 که بنده در سازمان بودم، هرسال نمایشگاه برگزار کردیم. در ابتدای این امر برخی می‌گفتند مگر اینجا صنایع و معادن است که می‌خواهید نمایشگاه بگذارید؟ اما این موضوع ، پیگیری و مرحوم "خبره" مدیر این موضوع شد. تلاش شد تا ادبیات مشترک با همکاران ایجاد کنیم که می‌شود اقدامات سازمان را برای مخاطبان به نمایش گذاشت. سال اول نمایشگاه برگزار شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

نظارت گریزی ضد ارزش است و نظارت پذیری ارزش
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی تصریح کرد: همکاران سازمان تشویق شدند برای اینکه دو سال بعد هم نمایشگاه برگزار شود، برای همه وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و دستگاه‌های مشمول قانون غرفه گذاشتند و بازرسان نگاه خودشان را به نمایش گذاشتند. از تمام مدیران عالی و میانی و برخی رسانه‌ها دعوت شد و بیش از 5 هزار نفر از نمایشگاه بازدید کردند، در این نمایشگاه نگاه‌های بازرسی را می‌دیدند و در واقع نگاه‌های بازرسی در آنجا به تصویر کشیده شد.
وی بیان داشت: در گام دوم انقلاب اسلامی، با تاکیدهای هفت محوری مقام معظم رهبری به ویژه در اجرای عدالت که یکی از محور‌های مهم گام دوم است، به هیچ عنوان مردم و جامعه و نظام برخی از کاستی‌ها و نواقصی را که در ادوار گذشته بود ، نمی‌پذیرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: این تحولی که مقام معظم رهبری تاکید کردند که باید در این دوره واقع شود، دیدن همه کاستی‌ها و نواقص در ادوار گذشته و تلاش مجاهدانه برای رفع این کاستی‌ها و نواقص است.
رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: اگر الان مدیران ما در سازمان بازرسی را نگاه کنید، امروز بسیاری از آن‌ها تحصیلات عالی و تکمیلی دارند. کارشناسان برجسته جذب سازمان شده‌اند و نگاه قضایی کنار نگاه کارشناسی با هم عجین شده و استفاده از ظرفیت‌های سازمان‌های دیگر را در دستور کار قرار داده
که این کارها، کار بسیار مبارکی است.
وی با بیان اینکه سطح سازمان بازرسی به لحاظ تحصیلی و تجربه و اندوخته‌ها متفاوت شده است، تاکید کرد: در بسیاری از دستگاه‌ها به برکت انقلاب اسلامی سطح نیروی انسانی کارآمد خیلی بالا رفته است. در این شرایط باید تلاش کرد که با همه ابزار ماشینی و الکترونیکی که وجود دارد، نظارت الکترونیک فعال شود. حضور کارشناسان و بازرسان، حضوری بموقع و پیشگیرانه باشد؛ به نحوی که کاملا با این حضور اجرای عدالت و قانون را در کشور تضمین کنیم.
وی با تاکید بر اینکه مدیران، خود را پاسخگو بدانند، ادامه داد: نظارت گریزی ضد ارزش است و نظارت پذیری ارزش.

کسی که مسئولیت دارد باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد
رئیس قوه قضاییه ادامه داد: قبل از هرکس و هرچیز باید پاسخگوی ذات مقدس پروردگار متعال باشیم ، حوزه دوم پاسخگویی به ارباب رجوع و حوزه سوم پاسخگویی به عموم مردم است.
وی با بیان اینکه کسی که مسئولیت دارد باید نسبت به مسئولیت خود پاسخگو باشد، ساحت چهارم پاسخگویی را پاسخگویی به دستگاه‌های سلسله مراتب مدیریتی و نظارتی بیان کرد و گفت: حتما شفافیت هم به دستگاه‌های نظارتی در خوب مراقبت کردن، هم به مدیران برای خوب اداره کردن و هم به مردم برای خوب رصد کردن کمک می‌کند و این موضوع امر مبارکی است که باید از آن استقبال کرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی به بیان مصداقی پرداخت و افزود: مدتی که توفیق خادمی آستان مقدس رضوی (ع) را داشتم، از بخش‌هایی که همیشه مورد سئوال مردم بود، بخش اقتصادی آستان بود. به دوستان سازمان اقتصادی گفتم بخش اقتصادی را شفاف کنید. یک سال کار کردند و روز‌های پایان ماموریتم در واقع این شفافیت سازمان اقتصادی به گونه‌ای بود که الان می‌شود گفت پشت ویترین قرار گرفته است و می‌توان تمام خصوصیات این سازمان اقتصادی را دید. مسائل روشن شد و در جهت اعتماد سازی و اطمینان سازی مردم برای پول‌هایی که به مجموعه‌های موقوفی و نذوراتی می‌دهند، مفید بود.
رئیس قوه قضاییه در ادامه عنوان کرد: حتما شفافیت امر مهمی است. اطلاعات صحیح را به مردم و دستگاه نظارتی دادن می‌تواند کمک کند. مدیران بدانند شفافیت نه شعارش بلکه عمل کردن به شفافیت، چون بعضی‌ها شفافیت را فقط در حوزه شعار توجه دارند؛ شفاف عمل کردن هم به نفع خود دستگاه‌هاست و هم عملکرد دستگاه‌های نظارتی را در واقع تسهیل می‌کند و می‌تواند بسیار نقش داشته باشد.
رئیس دستگاه قضا تصریح کرد: نظارت بر سیاست‌های نظام طبق تفویض رهبری معظم انقلاب اسلامی بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است؛ اما سازمان بازرسی می‌تواند به مجمع تشخیص مصلحت نظام برای اجرای سیاست‌ها کمک کند. بالاخره سیاستی گذاشته شده است؛ سیاست‌های اصل 44، سیاست‌های حفظ محیط زیست که این سیاست‌ها بسیار مهم است؛ سوال این است که آیا این سیاست‌های عمل می‌شود یا خیر؟

سازمان بازرسی در جهت حسن اجرای سیاست‌های مصوب نقش داشته باشد
وی ادامه داد: اقدام ما در جهت حفظ این سیاست‌هاست. سازمان بازرسی می‌تواند در نظارت بر حسن اجرای سیاست‌ها که به عهده مجمع تشخیص است، در جهت حسن اجرای سیاست‌های مصوب نقش داشته باشد. درست است که سیاست‌ها ابلاغ شده است ، اما این سیاست‌ها باید در کشور اجرایی و عملیاتی شود.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: به نظر من نشستن دستگاه‌های نظارتی سه قوه دور هم بسیار می‌تواند در همکاری و تعامل و هم افزایی موثر باشد. من در این جهت تاکید می‌کنم که دستگاه‌های نظارتی با یکدیگر جلسه بگذارند ولو اینکه هیج مصوبه‌ای هم نداشته باشند؛ اما خودشان باید تعامل داشته باشند؛ زیرا این امر مبارکی است ومن آن را مفید می‌دانم.
گزارش های که عزیزان ما در بازرسی کل کشور و در دیگر دستگاه‌های نظارتی تهیه می‌ کنند، اگر ضمانت اجرا برای پیشنهادهای بازرسان نداشته باشد، بازرس بعد مدتی دچار سستی می‌شود.

گزارشی که بازرس تهیه می‌کند، باید ضمانت اجرا داشته باشد
وی با بیان اینکه گزارشی که بازرس تهیه می‌کند، باید ضمانت اجرا داشته باشد، افزود: مگر 10 پیشنهاد زیر گزارش نیست؟ برخی پیشنهادها مربوط به دستگاه‌های اجرایی است؛ دستگاه‌های اجرایی باید خود را موظف بدانند که پیشنهاد‌های خیرخواهانه بازرسان اجرا شود.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت: اگر زمینه برای اجرا فراهم نیست، زمینه آن را فراهم کنند. این پیشنهادها از سر دلسوزی و خیرخواهی و در جهت اجرای صحیح قانون و حسن جریان امور تهیه می‌شود و اگر پیشنهادی برای دستگاه قضایی است، من به همکارانم در دادگستری عرض می‌کنم که حتما پیشنهادها و اعلامی که از طریق بازرسان به دستگاه قضایی می‌شود، سریعا مورد رسیدگی قرار گیرد و از نتایج آن هم بازرسان مطلع شوند.
رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: از سوی دیگر ما اعتقاد داریم که اصلا با هیچ پرونده‌ای نباید با مسامحه برخورد شود و در مورد همه پرونده‌ها باید در موقع خود دادرسی عادلانه و منصفانه انجام شود و لذا تلاش می‌کنیم که این مهم را همه همکاران دنبال کنند و در این مسیر باید همه حرکت کنیم.
وی با بیان اینکه گزارش های بازرسی کل کشور و همه بخش‌های نظارتی در دستگاه قضایی باید به نحوی مورد رسیدگی قرار گیرد که بازرسان ما در پیگیری‌های خود جدیت شان مضاعف شود، افزود: باید این موضوع به نحوی باشد که بازرسان احساس کنند نسبت به پیشنهادهایشان اعم از بخشی که هویت اجرایی برای دستگاه‌ها دارد و بخشی که هویت اقدامی و قضایی دارد، ترتیب اثر داده شده است.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی با اشاره به فعالیت دیوان محاسبات کشور گفت: در دیوان محاسابت هم همین طور است و بخش قضایی که در آنجا فعال است در جهت اینکه بتوانند حسابرسان و مستشاران آنجا کارشان را درست انجام دهند، بسیار تاثیرگذار است.

برخی از ترک فعل‌ها بسیار خسارت بارتر از فعل‌هاست
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه توجه به ترک فعل‌ها در کنار توجه به فعل‌هاست، گفت: بعضی از ترک فعل‌ها ضررش بسیار بیشتر از بعضی فعل‌هاست و برخی از ترک فعل‌ها بسیار خسارت بارتر از فعل‌هاست.
وی افزود: کسی که در دورانی مسئولیت داشت و کاری باید انجام می‌داد، اما نکرد، یا سدی را باید محکم ایجاد می‌کرد یا جاده‌ای را باید محکم و با اتقان می‌ساخت، اقدامی را به صورت اتقان انجام می‌داد که در نهایت یا کار انجام نشد یا اتقان لازم در این کار نبود، این فرد باید مورد مواخذه قرار گیرد.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی افزود: در دوران مدیریتی که فرد داشته، باید نسبت به آن حوزه و آن دوران پاسخگو باشد که این می‌تواند تضمین کننده باشد و معلوم شود کسی نسبت به ترک فعل‌ها مورد سوال است. به عنوان مثال در ارتباط با سیل، گزارش هایی که آقای سراج اواخر دوره مدیریت خود برای من فرستاد، نشان می داد هشدار‌هایی توسط بازرسان در زمان‌های مختلف نسبت به ضرورت برخی از لایروبی‌ها و رسوب زدایی‌ها داده شده بود که خیلی بحث مهمی است.
وی افزود: شما دیدید که در آن استان‌ها و مناطقی که آمادگی وجود داشت، خسارت کمتری درمورد سیل داشتیم و جا‌هایی که کار‌های لازم انجام نشده بود، خسارت بیشتری داشتیم؛ لذا باید این ترک فعل ها، هم مورد توجه مدیران محترم باشد هم مورد توجه بازرسان.

باید از مدیران مبتکر و خلاق با همه وجود حمایت کنیم
رئیس قوه قضاییه افزود: ما باید از مدیران شجاع، مدیران قوی، مدیرانی که تحریم را دور می‌زنند و مدیران مبتکر و خلاق با همه وجود حمایت کنیم. مدیر باید احساس کند که تحت حمایت قانون و قوه قضاییه و بازرسی است. نگذارید مدیر شجاع، نترس و قوی ما در میدان دچار سستی و تردید شود.
وی با بیان اینکه حمایت از مدیران و حمایت از سرمایه گذاران و کارآفرینان فعال وظیفه همه ماست، گفت: اگر سرمایه گذار به هر دلیل در نظام اداری دچار مشکل شد، باید مراجعه کند به سازمان بازرسی کل کشور و اعلام کند که به کار من گیر می‌دهند و سازمان بازرسی نیز بلافاصله باید کار را دنبال کند و ببیند گیر کار کجاست.
حجت الاسلام والمسلمین رئیسی گفت : سرمایه گذاری داخلی یا خارجی، فرقی نمی‌کند؛ تسهیل سرمایه گذاری در گرو این است که اگر یک سرمایه گذار، یک کارآفرین به هر دلیل دچار یک مشکل بی جهت شد، واقعا پیگیری شود؛ این گیر‌های بیجا از دستگاه‌های اداری برداشته شود و کارآفرین کارش تسهیل شود.
از مدیران فعال و شجاع باید حمایت کرد و آن‌ها مورد تشویق و تقدیر قرار بگیرند و بازرسی باید از همه آن‌ها تقدیر کند.

شناسایی ساختار‌های فسادزا با کمک دستگاه‌های اداری کشور
رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اینکه شناسایی ساختار‌های فسادزا با کمک دستگاه‌های اداری کشور هم از اولویت‌های سازمان بازرسی است، تصریح کرد: این ساختار‌های فساد زا باید در نظام‌های مختلف اداری کشور برطرف شود. ما طالبیم که دستگاه قضایی هرچه کمتر پرونده داشته باشد و ورودی پرونده به دستگاه قضایی کاهش پیدا کند.
وی افزود: اگر دستگاه‌های اداری کشور و سازمان‌های مسئول کار خودشان را بموقع و بجا و با زمینه‌های لازم و ظرفیت‌هایی که در اختیار دارند، انجام دهند، ما شاهد کاهش ورودی پرونده به دستگاه قضایی خواهیم بود.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی ادامه داد: ما در مورد بعضی از ناهنجاری‌های اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی که جامعه را رنج می‌دهد، معتقدیم که می‌شود با اقدام جهادی و انقلابی بسیاری از این ناهنجاری‌ها به هنجار‌های فرهنگی، اقتصادی و یک نظام صحیح تبدیل شود. این کار انجام شدنی است.
بارها گفته ام آقایانی که در جبهه و جنگ بودید خیلی از شما‌ها گزارش هایی که در دوره دفاع از حریم و حرم دارید، گزارش‌هایی که در حضور نیرو‌های مسلح در منطقه دارید، همه حاکی از آن است که کار‌هایی که برخی فکر می‌کنند ، نمی‌شود، به دست نیرو‌های توانمند ما انجام شده است.
رئیس قوه قضاییه افزود: معتقدیم به دست نیرو‌های توانمند این کشور بسیاری از این اشکال ها و دغدغه‌هایی که امروز مردم دارند، قابل رفع شدن است. در یک کلمه، فرمایشی را که رهبر معظم انقلاب فرمودند ، عرض کنم: هیچ مشکل حل نشدنی در کشور نداریم و این را با اعتقاد عرض میکنم. خدا می‌داند به عنوان کسی که در بخش‌های مختلف اداری کشور بوده‌ام عرض میکنم هیچ مشکل حل نشدنی در کشور نداریم و گره باز کردن از مسائل کشور و رفع مشکلات این کشور در دستان توانای ملت بزرگ ایران است؛ نه در دستان خارجی‌ها و بیگانگان؛ باید گره‌ها را همین کشور و مردم باز کنند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی گفت: خداوند متعال انشاءالله به عظمت اباعبدالله‌الحسین (ع) که به انسانیت، بشریت و حیات انسان عظمت دادند، به ما توفیق دهد به برکت خون مطهر شهیدان که برای همه مشکلات عالم گره گشاست، بتوانیم وظیفه خود را بشناسیم و به وظیفه خود عمل کنیم.
رئیس دستگاه قضایی خاطرنشان کرد: در این تحول که وظیفه امروز قوه قضاییه و امر رهبری معظم انقلاب است، نه فقط سازمان بازرسی بلکه تک تک شما بازرسان و کارشناسان نقش دارید و هیچ کس نباید در انجام این تحول غایب باشد.

تحول بدون حضور تک تک همکاران در قوه قضاییه هرگز اتفاق نمی افتد

وی با تاکید بر اینکه این تحول بدون حضور تک تک همکاران در قوه قضاییه هرگز اتفاق نمی افتد، اظهار کرد: تحول با بخشنامه، دستورالعمل و سخنرانی نیست؛ بلکه تحول یک اقدام عملی و اجرایی است که با اراده، اقدام و عمل همه اجزای سازمان قضایی و سازمان نظارتی کشور به ویژه در دستگاه بازرسی کل کشور اتفاق می افتد.
رئیس دستگاه قضایی تاکید کرد: این تحول، رفع نواقص و کاستی هاست که مقام رهبری فرمودند و مورد انتظار مردم است. ان شاءالله گام نهادن در این قضیه مورد انتظار جدی است؛ لذا ضمن ارج نهادن به تمام تلاش هایی که تاکنون در سازمان بازرسی کل کشور شده، ما معتقدیم در این میان باید طرحی نو در انداخت.
وی ادامه داد: این طرح را باید طراحان، برنامه نویسان، برنامه ریزان، متفکران، اتاق های فکر و اندیشه سازمان بازرسی کل کشور با همکاری مدیران دستگاه‌ها دراندازند و به دنبال اجرا، اقدام و عمل به آن برآیند.
حجت الاسلام و المسلمین رئیسی بیان کرد: ان شاءالله خداوند متعال به برکت عاشورا به زندگی ما و شما برکت مرحمت کند و از همه مدیران معزز، کارشناسان و بازرسانی که در جلسه حضور دارند، تقدیر و تشکر می کنم.

مرتبط با این خبر

  • قدردانی رئیس جمهور از زائران اربعین

  • امنیت در دو سوی مرز‌های چهارگانه برقرار است

  • تغییر زمان برگزاری آزمون دکتری سال 99

  • بازدید مدیررادیو پیام وآوا از مرکز کنترل راههای کشور.

  • بازدید مدیررادیو پیام وآوا از مرکز کنترل راههای کشور.

  • وزش باد پدیده غالب در کشور

  • مشخص شدن ملی‌پوشان اهداف پروازی

  • تلاش برای رونق صادرات غیرنفتی

  • راهی جز ایستادگی و مقاومت نداریم

  • 40 پرواز از کرمانشاه و ایلام به نجف اشرف