صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

وزیر کشور: در روز‌های اخیر اخباری در مورد واردات ذرت‌های آلوده منتشر شده که خلاف واقع و دروغ است.

واردات ذرت‌های آلوده، دروغ استبه گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه سی و هشتمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور در جمع خبرنگاران افزود: از سال 92 تا 95 حدود 30 میلیون تن ذرت وارد کشور شد و در این میان یک محموله حدود صد و پنجاه هزار تنی از طریق دریا قصد ورود به کشور داشت که دستگاه‌های مربوط و وزارت کشور این موضوع را به دقت رصد کردند و با همکاری دستگاه‌های متولی تخصصی نگذاشتند این کالا وارد شود.
وزیر کشور ادامه داد: سه فقره نامه به دولت ارسال شد و رئیس جمهور دستور محکمی در خصوص وارد نشدن این کالا به کشور داد و اکنون نیز تمهیداتی اندیشیده می‌شود این ذرت‌ها مرجوع یا امحا شود.
رحمانی فضلی با یادآوری اینکه ذرت‌های آلوده، ذرت علوفه‌ای و دامی است، گفت: در برخی رسانه‌ها این موضوع به نوعی مطرح شد که این ذرت‌ها خوراک انسان است، اما اینطور نیست و این محموله، ذرت علوفه‌ای و دامی بوده و به هیچ وجه وارد کشور هم نشده است.
وی در ادامه با بیان اینکه یکی از موضوع‌های بسیار مهمی که در این جلسه مطرح شد بحث قاچاق کالا و نحوه انعکاس اخبار و اطلاع رسانی درخصوص قاچاق کالا بود، افزود: در این جلسه تأکید شد که در خصوص اطلاع رسانی موارد قاچاق کالا، باید رسانه‌ها در مورد محموله‌هایی که با عنوان قاچاق مطرح می‌شود، با توجه به تعاریف خاص قانونی، دقت کنند تا مباحث به درستی مطرح شود.
وزیر کشور با بیان اینکه در ادامه این جلسه موضوع مالیات و برخی نگرانی‌ها که در جامعه در خصوص سپرده‌های بانکی مطرح شده است، بررسی شد، بیان کرد: نماینده وزارت اقتصاد این موضوع را توضیح داد و اعلام کرد نگرانی در این زمینه وجود ندارد و این موضوع که سپرده‌های مردم بررسی و برای آن‌ها مالیات تعیین می‌شود، درست نیست.
وی با اشاره به اینکه برخی اخبار مطرح شده در جامعه در مورد معافیت‌های مالیاتی انتشارات و مطبوعات نیز بررسی شد، گفت: موضوع لغو معافیت‌های مالیاتی مطبوعات در بودجه سال آینده صحت ندارد و بر اساس اعلام وزارت اقتصاد چنین مسئله‌ای از سوی این وزارتخانه در پیش نویس‌های اولیه بودجه سال آینده به سازمان برنامه و بودجه ارائه نشده است و چنین مسئله‌ای نخواهیم داشت.
وزیر کشور با اعلام اینکه با توجه به انتقاد‌ها و شکایت‌ها از گرانی بلیت هواپیما در تعطیلات اخیر، قیمت بلیت هواپیما هم بررسی شد، افزود: در این جلسه ستاد، از مدیران سازمان هواپیمایی کشوری دعوت شد که اعلام کردند بسیاری از این موارد را پیگیری کرده‌اند، این پیگیری‌ها ادامه دارد و قیمت بلیت‌ها به صورت مداوم رصد می‌شود.
وی اضافه کرد: بر اساس تصمیم ستاد، سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان متولی و مسئول پیگیری و رصد قیمت بلیت هواپیماست تا قیمت‌های بلیت را با کمک کارشناسان سازمان هواپیمایی بررسی و قیمتی واقعی و تعادلی تعیین کنند که هم صنعت عظیم هواپیمایی کشور را در شرایط تحریمی سرپا و زنده نگه دارد و حقوق مردم هم ضایع نشود.
وزیر کشور در بخش دیگری از سخنان خود در جمع خبرنگاران گفت: در این جلسه همچنین گزارشی از سوی قوه قضاییه درخصوص عملکرد رسانه‌ها و مطبوعات ارائه شد و اعلام کردند روند همکاری مطبوعات، رسانه‌ها و سایت‌ها با ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور روند خوبی است و گلایه‌ها و شکایت‌های رسیده از دستگاه‌ها به شدت کاهش یافته است که این امر را به همه مطبوعات و رسانه ای‌های عزیز تبریک می‌گویم و تشکر می‌کنم و ان شاء الله این همکاری ادامه پیدا کند.
وزیر کشور با اشاره به 13 آبان و اینکه در سال گذشته آمریکا از یک هفته قبل اعلام کرده بود 13 آبان شرایط سیاسی جامعه ایران به هم خواهد ریخت و مردم علیه نظام راهپیمایی می‌کنند و 13 آبان را به عنوان یک موعدی برای هیجان، تنش‌ها و اعتراض‌ها تلقی کرده بود، عنوان کرد: این در حالی است که سال گذشته شاهد راهپیمایی عظیم و بزرگ مردم در روز 13 آبان و پاسخ آن‌ها به یاوه گویی‌های دشمن بودیم و امسال نیز پس از گذشت یک سال همچنان شاهد بودیم که مردم چگونه پای کار آمدند و از نظام دفاع می‌کنند و به دشمنان شان خط و نشان می‌کشند و به آن‌ها تذکر می‌دهند و می‌گویند ما در صحنه حاضر هستیم.
وی افزود: ما نیز باید قدردان مردم باشیم و تلاش کنیم شرایط مطلوبی در وضع معیشتی مردم ایجاد شود.
رحمانی فضلی در ادامه به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص روند قیمت کالا‌ها اشاره کرد و گفت: قیمت کالا‌ها به صورت روزانه بررسی و هر ماه گزارشی ارائه می‌شود. بر اساس این گزارش از 100 قلم کالا که در سبد معیشتی مردم وجود دارد، حدود 55 قلم کالا روند کاهش قیمت در یک ماه گذشته داشته و حدود 20 تا 25 قلم کالا با ثبات قیمت مواجه بوده است. بقیه کالا‌ها بین یک تا 5 درصد افزایش قیمت داشته است و هفت قلم کالا نیز افزایش قیمت بالای 5 درصد داشت که دلایل این مسئله نیز توضیح داده شد.
وی افزود: قرار شد دستگاه‌های تخصصی حساسیت‌های لازم را به این موضوع داشته باشند؛ چرا که با توجه به کاهش قیمت ارز انتظار می‌رود روند قیمت کالا‌ها نیز کاهشی باشد و اگر مواردی هم افزایشی بود، باید دلایل آن روشن شود تا در تنظیم بازار و همچنین مکانیسم اقتصادی به گونه‌ای عمل کنیم که شاهد کاهش قیمت‌ها باشیم.

مرتبط با این خبر

  • انتخابات سرنوشت مردم است

  • استانی شدن انتخابات برای این دوره منتفی است

  • تاکید ایران بر گفتگو و مذاکره سیاسی در منطقه

  • قدردانی دفتر رئیس جمهور از مردم یزد و کرمان

  • توسعه 32 ایستگاه با مشارکت بخش خصوصی

  • تعطیلی مدارس تأثیری در کاهش آلودگی هوا ندارد

  • نیروی زمینی ارتش، آماده مقابله با هر تهدیدی

  • نظر "رهبر معظم انقلاب" درباره مسئله چندهمسری

  • تقویت وحدت، رسالت رسانه ملی است

  • 60 روز یکبار تعهدات ما در برجام محدودتر می‌شود