افزایش شیوع فلج اطفال در افغانستان

بیش از 4300 كودك افغان مبتلا به فلج اطفال در سال 2021 به شش مركز صلیب سرخ مراجعه كردند. تاكنون اسامی 12 هزار كودك مبتلا به فلج اطفال در كابل ثبت شده است.

1401/03/03
|
12:02
|


به گزارش رادیو پیام از صدا و سیما، به نقل از تلویزیون الجزیره، اطلاعات مراكز بهداشتی صلیب سرخ جهانی در افغانستان، حاكی از شیوع فلج اطفال در این كشور است.

مراكز بهداشتی صلیب سرخ جهانی در افغانستان از افزایش مراجعه كودكان مبتلا به فلج اطفال به این مراكز خبر دادند. بیش از 4300 كودك افغان مبتلا به فلج اطفال در سال 2021 به شش مركز صلیب سرخ مراجعه كردند. تاكنون اسامی 12 هزار كودك مبتلا به فلج اطفال در كابل ثبت شده است.

مدت انتظار بعضی از خانواده‌ها برای آغاز مراحل درمان كودكانشان كه به فلج اطفال مبتلا شده اند به هشت ماه می‌رسد. روزانه نام 400 كودك به فهرست انتظار این مراكز اضافه می‌شود، در حالی كه تقریبا هیچ نهاد دیگری برای رسیدگی به وضع این كودكان وجود ندارد.

ضعیف بودن خدمات بهداشت و سلامت برای مادران و نوزادان و آثار زیست محیطی جنگ‌ها در افغانستان، از جمله عوامل شیوع فلج اطفال در بین كودكان است.

یكی از مسئولان صلیب سرخ جهانی در كابل بر اهمیت پیشگیری در برابر ابتلا به فلج اطفال تأكید كرد. كمبود كادر پزشكی از جمله دیگر مشكلات بخش بهداشت و درمان در افغانستان است. بیشتر بیمارستان‌های افغانستان از امكانات فنی و انسانی برای رسیدگی به كودكان مبتلا به فلج اطفال برخوردار نیستند.

دسترسی سریع