دفترچه انتخاب رشته ارشد امروز منتشر می‌شود

دفترچه راهنمای آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی امروز سه‌شنبه 31 خرداد ماه منتشر می‌شود.

1401/03/31
|
11:52
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا، نتایج اولیه آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1401 دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی روز یكشنبه 29 خرداد ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش كشور اعلام شد.

دفترچه راهنمای انتخاب رشته‌های تحصیلی آزمون كارشناسی ارشد سال 1401 كه شامل شرایط، ضوابط و ظرفیت پذیرش رشته‌ها است، از امروز سه‌شنبه 31 خردادماه 1401 در سایت سازمان سنجش قابل دریافت است.

به متقاضیان مجاز به انتخاب رشته‌های تحصیلی توصیه شده است ابتدا نسبت به مطالعه دقیق دفترچه اقدام كرده و با توجه به نتیجه اعلام شده در كارنامه اعلام نتایج اولیه، كدرشته محل‌های مورد نظر خود را استخراج و به ترتیب علاقه مرتب كرده و پس از آن در فرم پیش‌نویس درج كنند.

داوطلبان پس از اطمینان از صحت رشته محل‌های انتخابی خود، می‌توانند از فردا چهارشنبه اول تیرماه تا ساعت 24 شنبه چهارم تیر ماه جاری با وارد كردن اطلاعات كارت اعتباری، شماره شناسنامه و یا كد رهگیری كه در پایان ثبت‌نام اولیه توسط سیستم به متقاضی داده شده است (درج این اطلاعات برای ورود به برنامه انتخاب رشته ضروری است)، نسبت به ثبت كد رشته محل‌های انتخابی (حداكثر تا 100 كدرشته‌محل) و تكمیل فرم مذكور اقدام كنند.

پس از تایید نهایی رشته‌های انتخابی توسط متقاضی، رسید توسط سیستم در اختیار وی قرار داده خواهد شد، در غیر این صورت انتخاب رشته آنان تكمیل نشده است.

انتخاب رشته برای رشته‌های دانشگاه آزاد اسلامی با استفاده از كد دسترسی مندرج در كارنامه اعلام نتایج اولیه آزمون به طور مجزا و از طریق دانشگاه مذكور انجام می‌پذیرد. متقاضیانی كه در یكی از رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و یا دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شوند، می‌توانند به دلخواه خود منحصراً در یكی از مؤسسات ثبت‌نام كنند و مشغول به تحصیل شوند.

مجموع ظرفیت پذیرش كارشناسی ارشد ناپیوسته 1401 در دوره‌های مختلف (دوره‌های روزانه و غیرروزانه) 136 هزار و 786 نفر است كه تعداد 450 هزار و 422 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند و در صورت هرگونه اعلام ظرفیت پذیرش جدید توسط دانشگاه‌ها از طریق سایت سازمان سنجش اطلاع‌رسانی خواهد شد.

در مجموع، در گروه‌های مختلف آزمایشی آزمون كارشناسی ارشد 1401، اقبال بیشتری نسبت به آزمون رشته‌های علوم انسانی صورت گرفت و بیش از 400 هزار داوطلب، در گروه علوم انسانی شركت كردند. تعداد زیادی از داوطلبان رشته‌های فنی مهندسی و ریاضی به سمت رشته‌های علوم انسانی گرایش پیدا كردند.

نتایج نهایی آزمون كارشناسی ارشد سال 1401 نیمه اول شهریورماه اعلام می‌شود تا پذیرفته‌شدگان از اول مهرماه بتوانند در كلاس‌های دانشگاه محل پذیرش حضور یابند.

در مجموع 647 هزار و 209 داوطلب با احتساب علاقه‌مندی به شركت در مجموعه امتحانی دوم، متقاضی شركت در آزمون كارشناسی ارشد ناپیوسته سال جاری بودند و از این تعداد 339 هزار و 906 نفر داوطلب زن و 307 هزار و 303 داوطلب مرد هستند.

دسترسی سریع