كرونا در موج هفتم؛ همچنان افزایشی

در حال حاضر زمان مناسبی برای سفرهای سیاحتی و زیارتی برای افراد پرخطر شامل افراد بالای 60 سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و...نیست و این گروه‌ها باید حداكثر تلاش‌شان را انجام دهند تا از مواجهه با بیماری پرهیز كنند.

1401/05/12
|
08:31
|

یك اپیدمیولوژیست با بیان اینكه احتمال سه رقمی شدن مرگ‌های كرونایی در موج هفتم وجود دارد، گفت: در حال حاضر زمان مناسبی برای سفرهای سیاحتی و زیارتی برای افراد پرخطر شامل افراد بالای 60 سال، افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و...نیست و این گروه‌ها باید حداكثر تلاش‌شان را انجام دهند تا از مواجهه با بیماری پرهیز كنند.

به گزارش رادیو پیام از ایسنا، دكتر حمید سوری در توضیح وضعیت كرونا در كشور، گفت: كرونا طی چند ماه اخیر به ویژه از اردیبهشت به بعد نوسانات و خیز و فرودهایی داشت. حتی ما یك پیك كوچك با ارتفاع كم هم در اردیبهشت ماه داشتیم، اما از آنجایی كه بیماریابی فعالی نداریم و عمدتا بر روی بستری و مرگ و میر مانور داده می‌شود، تغییرات اپیدمی خیلی نمود پیدا نمی‌كند و نمی‌توان تحلیل كرد كه گردش ویروس در كشور چگونه است و بر همین اساس آن پیك مشخص نشد.

كرونا در موج هفتم؛ همچنان رو به افزایش
وی افزود: در حال حاضر با توجه به ایجاد ساب واریانت‌های جدید، موج هفتم بیماری در كشور شكل گرفت و از آنجایی كه قابلیت انتشار این ساب‌واریانت‌ها بسیار زیاد است، موارد ابتلایمان بسیار زیاد شد و به تبع بالا رفتن موارد ابتلا، بستری و مرگ هم بیشتر شد. البته نه مانند سویه دلتا كه در آن نسبت افزایش مرگ بالا بود، در این واریانت میزان كشندگی كمتر است. با این حال در روزهای اخیر میزان مرگ‌هایمان دو رقمی شده و به بالای 50 مورد رسیده است. بر این اساس به نظر می‌آید كه همچنان روند رو به افزایش داریم.

سوری با بیان اینكه متاسفانه بیماری‌یابی فعال نداریم و تعداد تست‌هایمان نسبت به جمعیت كم است، گفت: بر این اساس تصویر روشنی از وضعیت اپیدمی در كشور قابل عرضه نیست، بلكه عمدتا بر اساس برآوردی است كه عمدتا هم دقتش پایین است، اما آنچه كه اكنون می‌توان مطرح كرد، این است كه روند اپیدمی همچنان رو به افزایش است و هنر ما باید در این باشد كه هم ارتفاع پیك را به حداقل ممكن رسانده و زودتر به سیر نزولی برسیم و هم دامنه پیك را كاهش دهیم؛ یعنی از زمانیكه پیك شروع می‌شود و خاتمه می‌یابد، دامنه زمانی كم شود. این همان كاری است كه در برخی كشورها انجام شده و علی‌رغم اینكه ممكن است پیك جدیدی زده شود، اما ارتفاع پیك و دامنه پیك‌شان كمتر می‌شود.

3 متغیر اصلی اپیدمی
وی ادامه داد: در این راستا باید توجه كرد كه در اپیدمی سه متغیر اصلی داریم؛ یكی خود ویروس، یكی مردم و یكی هم سیاست‌گذران مدیریت اپیدمی. درباره ویروس ما نمی‌توانیم خیلی ویروس را تحت كنترل قرار دهیم. زیرا بسیار هوشمندانه عمل می‌كند و تضمینی وجود ندارد كه سناریوهای قبلی خودش را تكرار نكند. مشخص نیست كه واریانت‌ها یا ساب‌واریانت‌های بعدی چه هستند و آیا میزان كشندگی آن‌ها كمتر یا بیشتر است. یكی از سناریوهایی كه برای پاندمی در سطح جهان متصوریم؛ یكی این است كه این فراز و فرودها همچنان خواهد بود و اپیدمی تا ماه‌های آینده ادامه دارد. فرض دوم هم این است كه ویروس حالت آندمیك به خود گرفته و بومی شود، اما این به زودی اتفاق نمی‌افتد كه بخواهیم جشن پیروزی بگیریم. قطعا از آنجایی كه پاندمی رخ داده و كشورهای متعددی درگیر این بیماری هستند، كاهش آن زمان‌بر است. حتی ما در كشورهایی كه مدیریت موفقی برای اپیدمی داشتند، باز هم پایان اپیدمی را نمی‌بینیم. حتی چین كه ماه‌ها میزان مرگ‌ومیرش صفر شده بود یا چشم‌انداز صفر را مبنای كارش قرار داده بود، دیدیم كه در شانگهای طغیان اتفاق افتاد و مجبور شدند 30 میلیون نفر را قرنطینه كنند. بنابراین ویروس تحت اختیار ما نیست و هوشمندانه عمل می‌كند.

سوری همچنین گفت: در عین حال ویروس برای اینكه به زندگی‌اش ادامه دهد، به دنبال میزبان حساس و مناسب می‌گردد و از آنجایی كه خارج از بدن انسان قادر به زندگی نیست، طبیعا افراد مقاوم نمی‌خواهد و نمی‌تواند افرادی را انتخاب كند كه خودشان را مصون نگه می‌دارند. بنابراین به دنبال كسانی می‌گردد كه هم حساس باشند و هم بتواند در بدن‌شان استقرار یابد. یعنی كسانیكه یا بین ابتلایشان به بیماری فاصله افتاده یا واكسیناسیون‌شان را كامل نكردند یا از آخرین واكسن‌شان بیش از شش ماه گذشته باشد. منتها از طرفی هم میزان اثربخشی واكسن‌ها نسبت به واریانت‌های جدید طبیعتا كمتر است. برای همین است كه بسیاری كشورها در صدد هستند كه واكسن‌های جدید تولید كنند تا بتواند با اثربخشی بالا با واریانت‌ها و ساب واریانت‌های جدید مقابله كند. بنابراین مردم باید طبیعتا رعایت پروتكل‌ها را داشته باشند، ماسك بزنند، واكسنیاسیون‌شان را تكمیل كنند و ...

ماهیت متغیر پاندمی كرونا و لزوم تصمیم‌گیری سریع
وی با اشاره به اقداماتی كه باید از سوی مسئولان انجام شود، گفت: ماهیت پاندمی كرونا این است كه بسیار به سرعت تغییر می‌كند. بنابراین سرعت عمل در تصمیم‌گیری و اجرای تصمیمات بسیار مهم است. ممكن است تصمیمی كه اكنون گرفته می‌شود، اگر هفته دیگر اجرا شود، اثربخشی نداشته باشد و حتی ممكن است فقط هزینه كنیم. به عنوان مثال اگر از یك ماه قبل مرزها را كنترل می‌كردیم، موثر می‌بود، اما اكنون دیگر فایده‌ای ندارد. در حال حاضر باید یكسری مقررات و قوانین و سخت‌گیری برای رعایت پروتكل‌های بهداشتی، تشكیل اجتماعات و ... انجام شود. نباید عادی انگاری كنیم. دومین اقدام این است كه باید بیماریابی‌مان را بیشتر كنیم تا بتوانیم تصویر روشن‌تری از اپیدمی داشته باشیم. سومین كار هم این است كه باید بررسی كنیم تا متوجه شویم كه سطح ایمنی مردم چقدر است و در كجا سطح ایمنی بالاست و در چه جمعیت هایی سطح ایمنی پایین است. همچنین باید طغیان‌ها را به سرعت شناسایی كنیم و با احیای تیم‌های واكنش سریع به صورت علمی طغیان‌ها را سریعا شناسایی، كنترل و مهار كنیم تا از سرعت گسترش ابتلا كم كنیم. در عین حال ما جز طرح شهید سلیمانی، هیچ بسته جامع دیگری برای مقابله با اپیدمی نداریم. طرح شهید سلیمانی هم مقداری مورد كم لطفی قرار گرفته است. در حالی كه اگر با بررسی مناسب مجددا اصلاح و به روزرسانی و اجرا شود، این طرح می‌تواند تا حد زیادی بسیاری از مداخلات موثر را تامین كند. زیرا در گذشته اثربخشی خود را نشان داده و می‌توان با استفاده از مشاركت مردمی در قالب این طرح اپیدمی را مدیریت كرد.

توصیه‌های بهداشتی برای برگزاری عزاداری‌های محرم
سوری درباره نحوه برگزاری مراسم ها در ایام محرم و صفر، گفت: در مدیریت اپیدمی هنر در این است كه وقتی زمان زیادی با پاندمی می‌گذرد، بتوانیم زندگی عادی را در كنار اپیدمی به خوبی مدیریت كنیم. معنای آن این نیست كه اپیدمی را خاتمه یافته تلقی كنیم و در عین حال به این معنا هم نیست كه به دلیل اپیدمی زندگی مردم را خیلی متاثر كنیم. ما در آبان سال 1399 نزدیك 150 شهر را تعطیل كردیم. لاك‌داون یك مداخله بسیار پرهزینه است و متاسفانه هیچ گاه هم اثربخشی آن‌ها را محاسبه نكردیم. بنابراین مهم مدیریت این فضا است. مدیریت ما برای احتمال خطر بر اساس طیفی است كه باید احتمال خطر را در این طیف به سمت صفر هدایت كنیم. به عنوان مثال در بحث اربعین باید تست‌ها را برای افراد انجام دهیم، حتما از رفتن افرادی كه واكسیناسیون‌شان را كامل نكردند، جلوگیری كنیم و فقط كسانیكه واكسیناسیون‌شان كامل بوده، اجازه شركت در مراسم اربعین را بدهیم ... باید مدیریت كرده و احتمال خطر را كاهش دهیم. در اپیدمی واژه «نمی‌شود» و «نمی‌توانیم» معنایی ندارد و باید این مدیریت انجام شود و احتمال خطر را كاهش دهیم.

وی گفت: متاسفانه كشور ما به لحاظ جمعیت در طول این پاندمی بیش از 30 ماهه معمولا جزو 10 تا 15 كشور اول دنیا به لحاظ مرگ و میر و عوارض اپیدمی بوده است. در حالی كه نباید اینگونه باشد. بنابراین مدیریت اپیدمی در كنار فعالیت‌های معمول جامعه مهم است. ضمن اینكه سفرها را باید كنترل كنیم. در بحث محرم و اربعین افرادی كه بالای 60 سال دارند، افرادی كه بیماری های زمینه ای دارند، زنان باردار و... الان موقع سفرهای زیارتی و سیاحتی‌شان نیست و باید حداكثر تلاش‌شان را انجام دهند تا از مواجهه با بیماری پرهیز كنند. این سفرها احتمال خطر را برایشان بالا می‌برد. طبیعتا افراد پرخطر باید بیشتر مراعات كنند. زیرا احتمال مرگ و میر در افراد پرخطر بیشتر است.

سوری درباره وضعیت مرگ‌های كرونایی در موج هفتم نیز گفت: احتمال سه رقمی شدن مرگ‌ها وجود دارد، اما پیش‌بینی زمان آن دشوار است. احتمال سه رقمی شدن مرگ‌ها هست و باید توجه كرد كه اكنون هم تعداد مرگ‌هایی كه گزارش می‌كنیم، مربوط به كسانی هستند كه ابتلایشان به كرونا تایید شده و تست‌شان مثبت شده است. اگر افراد محتمل را هم اضافه كنیم، شاید همین الان هم تعداد مرگ‌هایمان سه رقمی باشد.

دسترسی سریع