دریافت وام ازدواج نیازی به پایان خدمت ندارد

مبلغ وام ازدواج نیز در سال جاری برای دختران كمتر از 23 سال و پسران كمتر از 25 سال 150 میلیون تومان و برای سایر زوجین نفری 120 میلیون تومان است.

1401/05/15
|
10:19
|

پیگیری وام فرزندآوری بدون استعلام نظام وظیفه
روز گذشته بانك مركزی در بخشنامه‌ای به بانك‌ها اعلام كرد كه بر اساس قانون خدمت وظیفه عمومی، ارائه تسهیلات بانكی از جمله «وام فرزندآوری» به مردان مشروط به «استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی» آنهاست؛ این در حالی است كه به گفته معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، این بخشنامه شامل «وام ازدواج» نمی‌شود و لازم است وام فرزندآوری نیز طی تفاهم بانك مركزی و نظام وظیفه عمومی از این بخشنامه مستثنی شود.

به گزارش ایسنا، بانك مركزی روز گذشته طی بخشنامه‌ای اعلام كرد كه حسب بند ب مفاد ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی مقرر شده است دریافت هرگونه وام و كمك‌های كشاورزی، صنعتی، دامداری و مسكن از طریق بانك‌ها و وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی وابسته به دولت و نهاد قانونی مستلزم ارائه مدرك دال بر رسیدگی به «وضع مشمولیت مردان در سازمان وظیفه عمومی» باشد و بانك‌های عامل موظف‌اند پیش از ارائه هرگونه تسهیلات بانكی نسبت به «استعلام وضعیت نظام وظیفه عمومی» متقاضیان ذكور اخذ تسهیلات، اقدام كنند.

اما وحید یامین پور معاون جوانان وزیر ورزش و جوانان در گفت‌وگو با ایسنا، اعلام كرد كه دریافت وام ازدواج شامل بخشنامه یاد شده نمی‌شود و وام فرزندآوری نیز باید طی تفاهم بانك مركزی و نظام وظیفه عمومی از این بخشنامه مستثنی شود.

وی گفت: آنچه طی روز گذشته خبری شد، مساله جدیدی نبود و مربوط به ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی می‌شود.

یامین‌پور با اشاره به ماده 10 قانون خدمت وظیفه عمومی و با بیان اینكه طبق این قانون ارائه تسهیلات به متقاضیان مرد، مشروط به استعلام وضعیت خدمت وظیفه آنها است، ادامه داد: همان موقع هم كه همین امر قانون شد، در تفاهمی میان بانك مركزی و نظام وظیفه مقرر شد تسهیلات ازدواج و بیماریهای خاص از این قانون مستثنی شوند، بنابراین در حال حاضر برای دریافت وام ازدواج نیازی به استعلام وضعیت نظام وظیفه مردان نیست و چون قانون جوانی جمعیت به تازگی ابلاغ شده است، بانك‌ها در این مورد استعلام كردند كه آیا وام فرزندآوری هم ذیل ماده 10 و منوط به استعلام نظام وظیفه هست یا خیر؟.

معاون امور جوانان همچنین تاكید كرد كه در این راستا بانك مركزی باید سریع‌تر با نظام وظیفه به تفاهم برسد.

یامین پور افزود: امیدوارم نظام وظیفه این مورد (وام فرزندآوری) را نیز مشمول تسهیل قرار دهد تا برای دریافت آن دیگر نیازی به استعلام نباشد.

وی همچنین در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینكه استعلام وضعیت نظام وظیفه برای مردان به معنای داشتن پایان خدمت نیست، توضیح داد: این امر به آن معناست كه هر فردی معافیت تحصیلی یا دفترچه اعزام به خدمت را داشته باشد، مشكلی برای دریافت سایر وام‌ها ندارد.

معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان در پایان سخنان خود یادآور شد: پیگیر این امر هستیم كه هر چه زودتر بانك مركزی و نظام وظیفه با هم به تفاهم برسند تا با توجه به اهمیت قانون جوانی جمعیت، تسهیلات مورد نظر آن قانون هم مشمول معافیت از "استعلام" شود.

به گزارش ایسنا، در حال حاضر پدران فرزندان متولد 1400/01/01 به بعد و حداكثر تا 2 سال پس از تاریخ تولد فرزند می‌توانند نسبت به ثبت نام در سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند اقدام كنند كه پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه فرزندآوری به پدر، یك بار برای هر فرزند متولد شده امكان‌پذیر است.

مبلغ این تسهیلات به ازای فرزند اول 20 میلیون تومان، به ازای فرزند دوم 40 میلیون تومان، به ازای فرزند سوم 60 میلیون تومان، به ازای فرزند چهارم 80 میلیون تومان و به ازای فرزند پنج به بعد 100 میلیون تومان است.

مبلغ وام ازدواج نیز در سال جاری برای دختران كمتر از 23 سال و پسران كمتر از 25 سال 150 میلیون تومان و برای سایر زوجین نفری 120 میلیون تومان است.

انتهای پیام

دسترسی سریع