غربالگری «تنبلی چشم» كودكان 3 تا 6 ساله مناطق محروم

رییس سازمان بهزیستی كشور اعلام كرد كه در سال گذشته 2 میلیون و 800 كودك غربالگری بینایی شدند.

1401/05/15
|
12:36
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا، علی محمد قادری در مراسم امضای تفاهم نامه ارائه خدمات غربالگری تنبلی چشم و انجام حمایتهای درمانی و تامین كمك هزینه خرید عینك برای كودكان 3 تا 6 سال مناطق كم برخوردار كشور میان بنیاد پانزده خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام با سازمان بهزیستی كشور بیان كرد: بنیاد 15 خرداد و اعضای هیات مدیره آن با نگاه جامعی كه دارند در سطوح متنوع پیشگیری وارد شده اند و سازمان‌های دولتی را حمایت می‌كنند.

وی با اشاره به اینكه در این آیین قصد داریم موضوع غربالگری تنبلی چشم را در مناطق محروم در بازه سنی كودكان 3 تا 6 سال تحت پوشش قرار دهیم تا افراد مشكوك به تنبلی چشم یا موضوعات اولیه سطح تشخیص غربالگری در مناطق محروم را پوشش صد در درصدی داشته باشیم، گفت: البته این آگاه سازی عمومی برنامه‌ای است كه از دهه 70 در سازمان شروع شده و در این طرح در سال گذشته 2 میلیون و 800 كودك غربالگری بینایی شدند.

وی افزود: خروجی این طرح با كارهای حداقلی مثل تهیه عینك و ارجاع به متخصصین امر موجب می‌شود كه فرزندان این مرز و بوم مشكل بینایی شان حل شود.

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم همچنین جعفریان، عضو هیات مدیره بنیاد 15 خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام نیز بیان كرد: هزینه پیشگیری از معلولیتها در بیشترین مقدار قریب به یك صدم هزینه‌های موردنیاز برای رتق و فتق نیازهای یك معلول است؛ آن هم درباره معلولیتهای پرهزینه‌ای برای فرد مثل نابینایی یا معلولیتهایی كه اختلالات گسترده در فرد ایجاد می‌كند.

وی افزود: طبیعی است در چنین رویكردی انرژی و توان مضاعفی باید برای پیشگیری صرف كرد.

جعفریان با بیان اینكه بنیاد 15 خرداد در دوره جدید فعالیت خود سلامت كودك 0 تا 15 سال را جزو ماموریتهای اصلی خود قرار داده است، افزود: در فرآیند اجرای بهتر آمبیلوپی در كشور فراتر از سازمان بهزیستی، وزارت رفاه و ستاد اجرایی حضرت امام به حضور تمام دستگاه‌های كشور نیاز است چرا كه این غربالگری بسیار مهم است و اگر حتی یك كودك از این موضوع در كشور بی بهره باقی بماند و به عارضه نابینایی دچار شود هزینه آن صدها برابر و هزاران برابر در طول عمر انسانی خواهد بود.

به گزارش ایسنا، علیان زادگان، مدیرعامل بنیاد 15 خرداد ستاد اجرایی فرمان امام نیز گفت: در حوزه سلامت اجتماعی اتفاقات خوبی رقم خورده و ما در سال قبل تفاهمات خوبی با نهادهای اجتماعی در انجمنها و تشكلها و در سطح نظام بانكی كشور داشتیم و امسال هم در راستای برنامه ریزیها و تكالیف درج شده بنیاد در سال 1401، تفاهماتی با سازمان بهزیستی و آموزش و پرورش و فدراسیون ورزش دانش آموزی خواهیم داشت.

وی افزود: امید است كه با تفاهمی كه امروز در حوزه غربالگری تنبلی چشم و مداخلات بعدی كه با محوریت سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد و بنیاد 15 خرداد حمایتهای لازم را خواهد داشت، بتوانیم از آسیبهای جدی كه در آینده ممكن است گریبان گیر فرزندان وطن شود پیشگیری كنیم.
انتهای پیام

دسترسی سریع