كل اعضای دولت ژاپن استعفا كردند

در حالیكه نخست‌وزیر ژاپن به دنبال ترمیم كابینه است، رسانه‌های این كشور از استعفای كل دولت ژاپن خبر دادند.

1401/05/19
|
11:06
|

نخست وزیر ژاپن به دنبال ترمیم كابینه؛

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری صداوسیما؛ خبرگزاری كیودو ژاپن امروز (چهارشنبه) گزارش كرد، در راستای تشكیل دولت جدید ژاپن، تمامی دولت فعلی این كشور استعفا كرد و دولت جدید به رهبری «فومیو كیشیدا» نخست‌وزیر ژاپن به زودی اعلام خواهد شد.

نخست‌وزیر ژاپن پس از تشكیل یك تركیب اجرایی حزب حاكم جدید، كابینه خود را ترمیم خواهد كرد و به دنبال جلوگیری از كاهش حمایت عمومی و قطع هرگونه ارتباط مشكوك با یك گروه مذهبی است به واسطه قتل «شینزو آبه» نخست‌وزیر پیشین ژاپن است.

كیشیدا امیدوار است كه تغییرات شخصی راه را برای یك دولت طولانی‌مدت و با ثبات به منظور مقابله با «بزرگ‌ترین چالش‌های عصر پس از جنگ» كه از كووید-19 گرفته تا تورم و جنگ اوكراین و افزایش تنش‌ها در سراسر تنگه تایوان هموار كند.

منابع ارشد دولتی می‌گویند كه نخست‌وزیر «هیروكازو ماتسونو» وزیر ارشد كابینه فرد دست راست خود و «یوشیماسا هایاشی» وزیر خارجه و «شونیچی سوزوكی» وزیر دارایی را همچنان در كابینه حفظ خواهد كرد.

خبرگزاری كیودو در ادامه نوشت كه ژاپن با تهدیدات رو به رشدی از سوی چین، كره شمالی و روسیه و خطرات اقتصادی ناشی از افزایش قیمت‌ها و افزایش موارد ابتلا به كرونا مواجه است.

كیشیدا تصمیم گرفته است كه از «یاسوكازو هامادا» وزیر دفاع سابق ژاپن درخواست كند تا بار دیگر بخش دفاعی را برعهده بگیرد، زیرا توكیو در صدد است بخش دفاعی خود را از طریق افزایش بودجه تقویت كند.

هامادا كه در بین سال‌های 2008 و 2009 بعنوان وزیر دفاع ژاپن فعالیت می‌كرد، جایگزین «نوبوئو كیشی» برادر كوچك‌تر آبه می‌شود كه در جریان یك مراسم سخنرانی در ماه ژوئیه كشته شد.

در حالیكه كیشیدا ظاهراً كیشی را به دلیل وضعیت سلامت نامساعدش جایگزین می‌كند، كیشی اعتراف كرده است كه در انتخابات گذشته از حمایت گروه مذهبی برخوردار بوده است.

بر اساس این گزارش، كیشیدا از زمانیكه در اكتبر سال گذشته میلادی، بعنوان نخست‌وزیر برگزیده شد از حمایت عمومی زیادی برخوردار است. در 10 ماه گذشته، كیشیدا، نحوه پاسخگویی به شیوع كرونا و گام‌هایی برای مقابله با تسریع تورم كه تا حد زیادی به جنگ اوكراین بستگی داشته است را در اولویت برنامه‌های خود قرار داده است.

رویداد‌های كلیدی پس از تغییرات پرسنلی شامل كار برای تهیه بودجه برای سال مالی آینده از آوریل، مراسم تشییع جنازه آبه و بررسی راهبرد امنیت ملی و اسناد سیاست دفاعی است.

دسترسی سریع