هوای تهران «قابل قبول» است

بر اساس اعلام شركت كنترل كیفیت هوای تهران، میانگین كیفیت هوای پایتخت هم‌اكنون (30 شهریورماه) در وضعیت قابل قبول قرار دارد.

1401/06/30
|
11:22
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا، بر اساس پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شركت كنترل كیفیت هوای شهر تهران، صبح امروز (30 شهریور) با توجه به وزش باد مؤثر طی ساعات گذشته و پراكندگی آلاینده‌ها، كیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار دارد، هرچند با افزایش ترافیك صبحگاهی احتمال برقراری وضعیت ناسالم هوا برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد وجود دارد.

با كاهش تندی باد در طول روز پراكندگی آلاینده‌ها محدود و تولید و افزایش غلظت آلاینده‌ ازن ناشی از افزایش دما در ساعات بعدازظهر سبب برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق خواهد شد. تداوم این شرایط جوی همراه با افزایش نسبی ترافیك شامگاهی تا اواخر وقت چهارشنبه سبب افزایش غلظت ذرات معلق و كاهش كیفیت هوا در مناطق پرتردد می‌شود.

با توجه به احتمال وزش باد مؤثر تا صبح فردا(31 شهریور) تا حدودی از میزان غلظت ذرات معلق كاسته خواهد شد كه بهبود كیفیت هوا در بیشتر مناطق را در پی دارد. كاهش تندی باد در طول روز از پراكندگی آلاینده‌ها جلوگیری می‌كند و با افزایش دما در ساعات بعدازظهر احتمال افزایش غلظت آلاینده ازن و كاهش كیفیت هوا در برخی مناطق وجود دارد.

با افزایش ترافیك شامگاهی تا اواخر وقت پنجشنبه، افزایش غلظت ذرات معلق و برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در برخی مناطق پرتردد پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس اعلام شركت كنترل كیفیت هوای تهران، آلاینده شاخص هم‌ اكنون «ذرات معلق كمتر از 2.5میكرون» با میانگین 86 و كیفیت هوا در وضعیت قابل قبول است. آلاینده شاخص هوای پایتخت طی 24 ساعت گذشته «ذرات معلق كمتر از 2.5 میكرون» با میانگین 81 بود و كیفیت هوای پایتخت در شرایط قابل قبول قرار داشت.

گفتنی است كه شاخص كیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود؛ بر اساس این تقسیم‌بندی از عدد صفر تا 50 هوا "پاك"، از 51 تا 100 هوا "قابل قبول(سالم) یا متوسط"، از 101 تا 150 هوا "ناسالم برای گروه‌های حساس"، از 151 تا 200 هوا "ناسالم برای همه گروه‌ها"، از 201 تا 300 هوا "بسیار ناسالم" و از 301 تا 500 شرایط كیفی هوا "خطرناك" است.

انتهای پیام

دسترسی سریع