نحوه خرید با كالابرگ الكترونیك در فروشگاه‌ها اعلام شد

طرح كالا برگ الكترونیك به صورت آزمایشی در استان هرمزگان اجرا شده و تاكنون یك‌هزار فروشگاه به این طرح پیوسته‌اند.

1401/11/03
|
09:29
|

به گزارش روابط عمومی رادیو پیام، هادی زمان‌ثانی در مورد جزئیات اجرای طرح كالا برگ الكترونیك اظهار كرد: این طرح بر اساس تكلیف جزء یك بند «س» تبصره یك قانون بودجه 1401 كه دولت را مكلف به اجرای طرح كالا برگ الكترونیك كرده بود، ابتدا به صورت آزمایشی اجرا می‌شود كه از سه‌شنبه 27 دی‌ سال جاری در هرمزگان آغاز شده است.
با كالا برگ الكترونیك چه كالایی می‌توان تهیه كرد؟
وی در مورد كالاهای مشمول طرح كالا برگ الكترونیك گفت: شیر كم‌چرب، پنیر، ماست كم‌چرب، مرغ، تخم‌مرغ، روغن مایع،‌ ماكارانی، قند، شكر و برنج 10 قلم كالای اساسی هستند كه مشمول این طرح می‌شوند و هیچ فرقی نمی‌كند كه از كدام برند یا مارك تجاری باشد و به انتخاب خود یارانه‌بگیران كالا انتخاب می‌شود و نوع خاصی مدنظر ما نیست.
مدیر توسعه طرح كالا برگ الكترونیك‌ با بیان اینكه اعتبار اجرای طرح كالا برگ الكترونیك در كدملی سرپرست خانوار شارژ می‌شود، بیان كرد:‌ با استفاده از همه كارت‌های بانكی كه به اسم سرپرست خانوار است می‌توان این كالاها را از فروشگاه‌های طرف قرارداد خریداری كرد.
وی افزود: تا كنون یك‌هزار فروشگاه متصل به طرح كالا برگ در استان هرمزگان شده‌اند كه در این فروشگاه‌ها برچسب خاصی با این عنوان «‌این فروشگاه به شما پیوست» مشخص شده‌اند كه كلمه شما مخفف «شبكه ملی اعتبار» است.

كالابرگ الكترونیك چه زمانی شارژ می‌شود؟
زمان‌ثانی در مورد اینكه از چه زمانی این اعتبار واریز می‌شود،‌ گفت: یك ماه قبل از پرداخت یارانه نقدی ماهانه این اعتبار به حساب فرد واریز می‌شود كه فقط می‌تواند 10 قلم كالای مدنظر را خریداری كند و امكان برداشت نقدی ندارد و هر سرپرست خانوار به اندازه تعداد اعضای خانوار خود تا سقف یارانه نقدی می‌تواند از این نوع كالاها خریداری كند و مانند خریدهای معمولی با كارت بانكی انجام می‌شود و پول خرید كالا ظرف حداكثر 48 ساعت به حساب مغازه‌دار واریز می‌شود و این میزان از اعتبار حساب یارانه‌ای سرپرست خانوار كم می‌شود و در بیستم هر ماه باقیمانده اعتبار به حساب سرپرست خانوار واریز می‌شود.
وی توضیح داد: مثلا یك خانوار 4 نفره كه هر كدام 400 هزار تومان یارانه نقدی می‌گرفتند می‌توانند تا سقف یك میلیون و 600 هزار تومان از اقلام كالاهای اساسی از یك یا چند قلم كالا تا این سقف خریداری كنند.
بیشترین تقاضای مردم برای چه كالایی است؟
مدیر توسعه طرح كالا برگ الكترونیكی در مورد اینكه بیشترین تقاضای مردم از چه كالایی بوده و تا كنون چند نفر خریداری كردند؟ گفت: هنوز گزارشی دریافت نكرده‌ایم البته استقبال مناسب بوده و فعلاً فقط در استان هرمزگان در همه شهرها و روستاها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای اجرا می‌شود و طوری برنامه‌ریزی شده است كه در هر دهستان حداقل یك فروشگاه باشد و پراكندگی فروشگاه‌ها به‌گونه‌ای است كه مردم دچار زحمت نشوند.
قیمت‌ها به چه صورت محاسبه می‌شوند؟
زمان‌ثانی در مورد اینكه چگونه قیمت كالاها به نرخ شهریور 1400 محاسبه می‌شود؟ گفت:‌ به عنوان مثال فردی مرغ دو كیلویی خریداری كرده است كه قیمت امروز مرغ 63 هزار تومان است در حالی كه قیمت شهریور 1400 هر كیلو 33 هزار تومان بوده بنابراین برای 2 كیلو مرغ 66 هزار تومان از حساب یارانه‌ای فرد كسر می‌شود و مابقی پول مرغ تا 120 هزار تومان از حساب بانكی سرپرست خانوار برداشته می‌شود.
وی در مورد اینكه به این ترتیب برای خریدار هیچ تفاوتی از نظر قیمت نمی‌كند، اظهار كرد: در گام اول اینگونه است، اما دولت قول داده است كه سبد كالای هدف اگر افزایش قیمت پیدا كرد جبران زیان مصرف‌كننده را پیش‌بینی كند و سهم دولت در تأمین این سبد بالا رود.
مدیر توسعه طرح كالا برگ الكترونیكی در مورد اینكه آیا تفاوتی می‌كند كه سرپرست خانوار با كارت یارانه‌ای یا سایر كارت بانكی خود استفاده كند، بیان كرد: فقط كارت بانكی به نام سرپرست خانوار باشد و هیچ فرقی نمی‌كند و طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها اعتبار هر خانوار به كدملی سرپرست خانوار واریز می‌شود اما شركت در این طرح هم اختیاری است اگر كسی برای خرید آن 10 قلم كالا به مغازه مراجعه كند می‌تواند در سقف یارانه نقدی خانوار خود پیشاپیش آن كالاها را خریداری كند و اگر در كمتر از سقف خرید كرد و یا اصلا خریدی انجام نداد در روز 20 هر ماه كل یارانه یا مابه‌التفاوت آن واریز می‌شود.
زمان‌ثانی تأكید كرد:‌ برای مشاركت در این طرح نیازی به مراجعه به جایی و یا ثبت‌نام نیست فقط اگر به فروشگاه‌های مدنظر مراجعه كند می‌تواند كالاهای مورد نظر را خرید كند.
وی در مورد اینكه ممكن است تقاضای مردم از یك كالای خاص مثلا مرغ بیشتر شود آیا كمبودی ایجاد خواهد شد؟ گفت: طبق اعلام وزارت جهادكشاورزی هیچ كمبودی در این كالاها نداریم و برای تأمین كالا مشكلی وجود ندارد مردم می‌توانند از یك تا 10 قلم كالا به میزان نیاز خانوار و در سقف یارانه نقدی ماهانه خانوار خرید كنند.در حال حاضر یك‌هزار فروشگاه به این طرح متصل شده‌اند.
مدیر توسعه طرح كالا برگ الكترونیكی در مورد اینكه آیا پراكندگی فروشگاه‌ها به طور مناسب است ادامه داد:‌ بله، به طوری كه در هر دهستان یك فروشگاه تأمین شود فروشگاه‌های خواروبار، پروتئینی، فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تعاونی مسكن به این طرح متصل می‌شوند.
زمان‌ثانی در مورد اقدام صاحبان فروشگاه‌ها برای اتصال به طرح، اضافه كرد: فروشگاه‌هایی كه دستگاه پوز دارند یك برنامه كاربردی است كه ثبت‌نام می‌كنند و همكاران ما مراجعه كرده و به صورت رایگان دستگاه باركدخوان را به دستگاه كارت‌خوان فروشگاه متصل می‌كنند و به صاحب فروشگاه آموزش ارائه می‌كنند و موقعیت جغرافی فروشگاه‌ هم روی نقشه ثبت می‌شود كه مردم به راحتی فروشگاه را پیدا كنند.
وی گفت:‌ نشانی فروشگاه‌ها در دو حالت قابل دسترسی است، یكی برنامه كاربردی شما (شبكه ملی اعتبار)‌ از طریق بازار، مای‌كت و شما به نشانی https://shoma.sfara.ir و دیگری جدول فروشگاه‌ها در سایت شما، كه بدین ترتیب مردم می‌توانند فروشگاه‌ها را پیدا كنند.

دسترسی سریع