سهام عدالت جدید شامل چه كسانی میشود ؟

سهام عدالت جدید در راه است چه كسانی میتوانند ازاین سهام عدالت بهره ببرند ؟

1401/11/05
|
13:30
|


سید احسان خاندوزی با حضور در صحن مجلس ضمن اشاره به تحقق 100 درصدی واگذاری اوراق مالی كه در بودجه 1401 آمده بود، گفت: در تامین كسری بودجه دولت، یكی از مسیر‌هایی كه در سال‌های اخیر سهم بیشتری به خود اختصاص داده است، مسئله انتشار اوراق است (استقراض از مردم) برای رفع كسری بودجه بود.


وزیر اقتصاد توضیح داد: این اوراق دو مدل دارد كه یك مدل آن این است كه دولت برای رفع كسری‌های موقت پیش از پایان سال (در لایحه بودجه سال 1402) از ابزار جدید اوراق درون سالی استفاده كرده است، اما ان مدلی كه مهمتر است در مورد انتشار اوراقی است كه برای كسری‌های بین سال‌های مختلف است. عملكرد دولت در سال 1401 با توجه به تمامی فشار‌های تورمی، و انتظار همه برای اینكه دولت بیشترین میزان تامین مالی و استقراض را از طریق اوراق انجام دهد، این بود كه بار كمتری بر حوزه اوراق وارد كرد.


خاندوزی ادامه داد: در حوزه واگذاری دارایی‌های مالی تا كنون 172 هزار میلیارد تومان عملكرد صورت گرفته است. یعنی 100 درصد تحقق كامل آن چیزی كه در بودجه آمده است و از این بابت وزارت اقتصاد توانسته دقیقا مطابق قانون بودجه 1401 حركت كند.


وی افزود: دولت حدود 150 هزار میلیارد تومان در 10 ماهه امسال برای بازپرداخت اوراق هزینه كرده است، یعنی بدهی سال‌های گذشته‌ای كه سررسید آن‌ها رسید و دولت آن‌ها را بازپرداخت كرد، بر این اساس حدود 67 هزار میلیارد تومان فروش اوراق نقدی توسط دولت بوده است. مابه‌تفاوت این دوعدد یعنی حدود 87 هزار میلیارد تومان خالص بازپرداخت دولت به بازار است.

در حوزه‌ی فروش سهام، مجموعا عملكرد ده ماهه، 94 درصد مصوب قانون بودجه را انجام داده ایم، كه بخش مهمی از آن به عرضه سهام پتروشیمی خلیج فارس برمی‌گردد كه با سه روز رقابت تخصصی حدود 3 برابر قیمت تابلو به فروش رسید.

وزیر اقتصاد در خصوص سهام عدالت توضیح داد: همچنین در خصوص سهام عدالت، مصوبه دولت انجام شده، به زودی با تایید مجلس آن را هم نهایی می‌كنیم و مسئله‌ی عرضه سهام عدالت ایثارگران، بهزیستی و كمیته امداد هم خاتمه پیدا می‌كند.


خاندوزی گفت: دومین تكلیفی كه در مجلس معین شده بود، مربوط به رد دیون بود كه از مجموع 130 هزار میلیارد تومان رد دیون، 119 هزار میلیارد تومان از رد دیون تعیین تكلیف شده است، 90 هزار میلیارد تومان برای تامین اجتماعی، 20 هزار میلیارد تومان برای بنیاد شهید، 9 هزار میلیارد تومان برای صندوق بازنشستگی كه تخصیص پیدا كرد.

وی در پایان گفت: افزایش سرمایه بانك‌ها نیز مورد تاكید مجلس بود كه حدود 35 هزار میلیارد تومان، برای افزایش سرمایه بانك‌های دولتی مصوبه دریافت شد و بخشی از افزایش سرمایه پالایشگاه شازند نیز برای افزایش سرمایه بانك‌ها و افزایش قدرت اعتبار دهی بانك‌ها تخصیص پیدا كرده است كه در مراحل نقل و انتقال است

دسترسی سریع