در بحبوحه تشدید تنش‌ها در اوكراین؛ «ساعت آخرالزمان 10 ثانیه جلو رفت»؛ 90 ثانیه تا نیمه‌شب فاجعه!

بولتن دانشمندان اتمی در پس‌زمینه بحران اوكراین و افزایش هراس‌ها از وقوع جنگ اتمی، با اصلاح مجدد ساعت موسوم به «آخرالزمان»، فاجعه نیمه‌شب را روی تنها 90 ثانیه تنظیم كرد.

1401/11/05
|
15:07
|

به گزارش روابط عمومی رادیو پیام، به نقل از راشاتودی، بولتن دانشمندان اتمی كه یك سازمان غیرانتفاعی فعال در حوزه علم و امنیت جهانی با توجه به پیشرفت فناوری است، ساعت موسوم به «آخرالزمان» را جلو كشید و روی تنها 90 ثانیه تنظیم كرد.

این گروه از دانشمندان با اشاره به افزایش هراس‌ها از وقوع جنگ اتمی در پی تشدید تنش‌ها میان روسیه و اوكراین، ساعت آخرالزمان یا روز قیامت را 10 ثانیه جلو برد و مدعی شد كه تا وقوع نیمه‌شب فاجعه تنها 90 ثانیه مانده است!

آنها با این ساعت نظر خود درباره سرعت نزدیك شدن دنیا به یك فاجعه جهانی یا همان جنگ اتمی را بیان می‌كنند. این ساعت كه ژانویه هر سال به‌روز می‌شود، با هدف هشدار به انسان‌ها درباره مخاطراتی از جمله جنگ اتمی، تغییرات اقلیمی و زیست‌فناوری كه موجودیت بشر را تهدید می‌كند، طراحی شده است.

به گفته این دانشمندان، تازه‌ترین به‌روزرسانی این ساعت بیانگر «مقطع بی‌سابقه خطر» است كه تا اندازه زیادی از «مخاطرات فزآینده در جنگ اوكراین» نشات می‌گیرد.

هیئت علم و امنیت این سازمان، روسیه را به «تهدید نیمه عریان» استفاده از سلاح اتمی متهم كرده و به ادعای خود به جهان یادآوری می‌كند كه جنگ ممكن است از كنترل خارج شده و به شكلی فاجعه‌بار تشدید شود.

استیو فِتر، عضو این هیئت و پروفسور سیاست عمومی در دانشگاه مِریلند، گفت: حتی اگر در اوكراین سلاح اتمی استفاده نشود، جنگ نظم اتمی را به چالش كشیده است؛ نظمی كه عبارتست از توافق و تفاهم‌نامه‌هایی كه طی 6 دهه ایجاد شده تا مخاطرات سلاح اتمی را محدود كند.

این هیئت پیش‌بینی كرده كه اگر آخرین پیمان سلاح‌های اتمی بین روسیه و آمریكا موسوم به «استارت نو» در سال 2026 منقضی شود، اتفاقی كه بعد از آن رخ می‌دهد، یك رقابت هسته‌ای است.

به ادعای این گروه، چین همین حالا برنامه هسته‌ای خود را توسعه داده، كره شمالی آزمایش‌های موشكی را تشدید كرده و به ادعای واهی آنها «ایران» با دستیابی به توانایی سلاح اتمی فاصله چندانی ندارد. آنها همچنین گفته‌اند كه آمریكا، روسیه و هند در حال نوسازی زرادخانه هسته‌ای خود هستند.

ادعای این گروه درباره ایران در حالی مطرح شده كه تهران بارها برنامه هسته‌ای خود را «صلح‌آمیز» اعلام كرده است.

مِری رابینسون، كمیسر عالی اسبق حقوق بشر سازمان ملل متحد، گفته بود كه «ساعت آخرالزمان، آژیر هشدار را برای تمام بشریت به صدا درمی‌آورد. ما در لبه پرتگاه هستیم.

ساعت آخرالزمان آخرین بار در سال 2020 جلو كشیده شد. در آن سال با احتساب 20 ثانیه جلو رفتن، نیمه‌شب فاجعه روی 100 ثانیه تنظیم شد.

دسترسی سریع