بازارچه صنایع‌دستی در ورودی شهرها ایجاد می‌شود

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی گفت: ایجاد بازارچه صنایع دستی در محل ورودی شهرها، از جمله سیاست‌های جدید وزارتخانه در زمینه تقویت صنایع دستی است.

1401/12/07
|
12:42
|

به گزارش روابط عمومی رادیو پیام، مریم جلالی دهكردی، امروز(یكشنبه،7 اسفند) در حاشیه گشایش دبیرخانه شهر ملی نساجی در كاشان در جمع خبرنگاران، اظهار كرد: امیدواریم نوروز 1402 شاهد رونق بازارهای صنایع دستی در ورودی شهرها بوده و تشویق تقاضا و تولید را با هم داشته باشیم.

وی در مورد اهمیت جهانی شدن شهرها در حوزه‌های صنایع دستی، گفت: این موضوع نگاه سیاست‌گذاران، برنامه‌ریزان، تنظیم گران و تصدی‌گران توسعه و پیشرفت را نسبت به آن چیزی كه ثبت جهانی شده را جلب می‌كند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، افزود: ارزیاب‌های صنایع‌دستی شورای عالی یونسكو، پرونده‌های صنایع‌دستی رشت، عبابافی بوشهر، كپوی دزفول و نساجی سنتی كاشان را بررسی می‌كنند كه امیدواریم حاصل این گزارش‌ها، انتخاب آنها به‌عنوان شهرهای جهانی شود.

وی تصریح كرد: تمام این‌ شهرها باید نشان توسعه بگیرند و درباره آنها نگاهی توسعه‌محور داشته باشیم و صنایع دستی را به معیشت مردم متصل كرده و انعكاس پیشرفت و چشم‌انداز اقتصادی كنیم.

جلالی دهكردی افزود: گروه ارزیاب صنایع‌دستی یونسكو از كشور هند انتخاب شده‌اند كه رشد نساجی در این كشور حرف اول را در جهان می‌زند و با توجه به شناخت ما از ارزیابان و هیجان‌انگیز بودن نساجی سنتی در كاشان، انتظار داریم كه نتیجه مثبتی را شاهد باشیم .

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث فرهنگی، گفت: توسعه، اشتغال و زنجیره ارزش در ارزیابی شاخص‌ها مهم است و امیدواریم كاشان برای تولید، بسته‌بندی، توزیع و بازاریابی صنایع‌دستی در منطقه و جهان بیشتر تلاش كند.

گروه ارزیاب‌های جهانی صنایع‌دستی یونسكو با بررسی شاخص‌های صنعت نساجی كاشان برای معرفی و انتخاب شهر جهانی نساجی سنتی به مدت دو روز از مجموعه‌ها و كارگاه‌های سنتی بازدید می‌كنند كه دیدار از مركز هنرهای سنتی و صنایع‌دستی كاشان،كارگاه رنگرزی سنتی، كارگاه‌های زیلوبافی و زری‌بافی، پارك علم و فن‌آوری، بازار و كاروانسرای امین‌الدوله، فروشگاه‌های صنایع‌دستی، كارگاه شعربافی و خانه نساجی و افتتاح دبیرخانه شهر ملی در موزه تخصصی نساجی سنتی كاشان از برنامه‌های سفر دو روزه ارزیاب‌های جهانی صنایع‌دستی یونسكو خواهد بود.

دسترسی سریع