مجوز مجلس برای واگذاری سهام شركت‌های دولتی به مشمولان سهام عدالت

نمایندگان مجلس شورای اسلامی دولت را موظف كردند از محل باقی مانده سهام متعلق به دولت یا شركت‌های دولتی نسبت به واگذاری سهام عدالت به كلیه جاماندگان مشمول دریافت این سهام اقدام كند.

1401/12/13
|
10:38
|

به گزارش روابط عمومی رادیو پیام، نمایندگان در جلسه علنی نوبت صبح امروز (شنبه، 13 اسفندماه) مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی بخش هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1402 كل كشور، با بند الحاقی 5 به تبصره 2 ماده واحده این لایحه موافقت كردند.

بر این اساس، به دولت اجازه داده می‌شود از محل واگذاری بیست درصد (20%) سهام و سهم الشركه خود در شركت توسعه نیشكر و صنایع جانبی خوزستان جهت تكمیل عملیات اجرایی طرح احیای اراضی كشاورزی خوزستان و ایلام به شماره طبقه‌بندی 1306012024 هزینه نماید.

بر اساس بند الحاقی 6 تبصره 2 ماده واحده لایحه مذكور، دولت موظف است از محل باقی مانده سهام متعلق به دولت یا شركت‌های دولتی در بنگاه‌های قابل واگذاری قانون اجرای سیاست‌های كلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در سقف ردیف درآمدی 310500 نسبت به واگذاری سهام عدالت به كلیه جاماندگان مشمول دریافت این سهام اقدام نموده و گزارش اجرای این بند هر سه ماه یك بار توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی به كمیسیون‌های اقتصادی و اجتماعی مجلس شورای اسلامی ارسال نماید.

مطابق با بند الحاقی 7 تبصره 2 بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است نسبت به طبقه‌بندی و درج نام آن دسته از بنگاههای اقتصادی كه در چهارچوب آئین نامه موضوع ماده (2) قانون اجرای سیاست‌های كلی اصل چهل و چهارم (44) قانون اساسی در گروههای (1) و (2) ماده (2) قرار نگرفته‌اند به استثنا موارد مندرج در گروه (3) ماده (2) و مجوزهای أخذ شده از مقام معظم رهبری در یكی از گروههای (1) و(2) اقدام نماید. انتقال بنگاههای اقتصادی مذكور از طبقه‌بندی گروههای (1) و (2) به گروه (3) صرفاً با اذن ایشان مجاز می‌باشد. وزارت امور اقتصادی و دارایی موظف است ظرف سه ماه پس از ابلاغ این قانون فهرست طبقه‌بندی‌های یادشده را به تصویب هیأت وزیران برساند. كلیه دستگاه‌های اجرایی مكلف به همكاری با وزارت امور اقتصادی و دارایی می‌باشند.

دسترسی سریع