صادرات پرتقال مازندران به چین برای اولین بار در تاریخ

معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی از صادرات 10تن پرتقال مازندران به كشور چین برای اولین بار در تاریخ خبر داد و گفت: نقش این استان در صادرات محصولات كشاورزی برای ارز آوری و رونق اقتصادی محوری است.

1401/12/27
|
10:47
|

محمد مهدی برومندی روز شنبه در چهاردهمین جلسه قرارگاه امنیت غذایی مازندران اظهار كرد: علاوه بر تولید سالم محصولات باغی تسهیل صادرات را داریم كه با همین رویكرد بندر امیر آباد در مازندران به عنوان مركز صادرات محصولات كشاورزی كشور در این خطه مورد حمایت قرار گرفت.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت حمل و نقل هوایی برای تصریح صادرات؛ یارانه سوخت حمل و نقل هوایی نیز مورد عملیاتی شده است.

این مقام مسوول تصریح كرد: تمام سردخانه ها و انبارهای استان مازندران باید به سامانه انبارهای عمومی متصل شوند تا شاهد باشیم چه میزان محصول در انبارها ذخیره شده و به كدام استان ارسال شده تا نظارت دقیق بر تولید داشته باشیم.

معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی خاطرنشان كرد: برای اصلاح و احیای باغات مازندران در سال جدید ورود پیدا خواهیم كرد.

وی ادامه داد: در منطقه دودانگه شهرستان ساری بیش از هزار هكتار را می توان به تولید گل محمدی اختصاص دهیم و اعتبارات لازم برای اجرای این اقدام وجود دارد.

طبق آمارهای رسمی، مجموع باغ های مركبات مازندران 112 هزار هكتار است كه از این میزان 110 هزار هكتار ارقام بارده هستند. همچنین از مجموع باغات مركبات مازندران 80 هزار هكتار زیر كشت ارقام مختلف پرتقال، 30 هزار هكتار ارقام مختلف نارنگی و بقیه زیر كشت محصولاتی از جمله نارنج و لیمو قرار دارند.
طبق اعلام رسمی جهاد كشاورزی مازندران امسال حدود 2 میلیون و 800هزار تن انواع مركبات در استان تولید شد. به طور متوسط در یك هكتار باغ مركبات 30 تا 40 تن محصول برداشت می شود.

برومندی با بیان این كه، مازندران استان ویژه كشاورزی كشور است و نقش این استان در امنیت غذایی كشور بسیار مهم است، ادامه داد: مازندران را ایران كوچك می‌بینیم و وقتی بحث امنیت غذایی می‌شود ذهن ها به سمت استان مازندران می رود كه نه تنها برای تولید استان مهم است بلكه نقش پشتیبانی پایتخت را هم دارد.

معاون باغبانی وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: در شرایط جنگ اقتصادی اقدام به تولید و تامین امنیت غذایی می‌كنیم و جهاد كشاورزی سفره دار مردم است و باید مراقب سفره مردم باشیم.

وی گفت سفره مردم با همت و تلاش جهاد كشاورزی مدیریت شد و بخشی از آن به همت همكاران جهاد كشاورزی مازندران است.

معاون وزیر جهاد كشاورزی تصریح كرد: در ایام نوروز مازندران میزبان حضور میلیونی مسافران است و تاكید وزیر جهاد كشاورزی بر این است در این ایام نباید كسری كالا داشته باشیم و ذخایر استراتژیك باید فراهم باشد.

برومندی به مسئله تولید اشاره كرد و افزود: هماهنگی بین زنجیره و تولید باید در استان روی دهد.

دسترسی سریع