شركت كشتیرانی دیانا عبور و مرور از كانال سوئز را متوقف كرد

شركت كشتیرانی یونانی دیانا در بیانیه‌ای اعلام كرد كه این شركت نیز به دلیل بحران جاری در دریای سرخ، عبور و مرور كشتی‌هایش از كانال سوئز را متوقف كرده و از مسیرهای آبی جایگزین برای رساندن كالاهای مشتریان خود استفاده خواهد كرد.

1402/12/05
|
10:15
|

به نقل از رویترز، آناستاسیوس مارگارونیس رئیس شركت كشتیرانی یونانی دیانا در بیانیه‌ای اعلام كرد كه به دلیل خطرات فزاینده‌ای كه در دریای سرخ كشتی‌های تجاری را تهدید می‌كند، تا اطلاع ثانوی عبور و مرور كشتی‌های این شركت از این دریا و كانال سوئز را به حالت تعلیق در آورده است.
وی در این بیانیه خطاب به سرمایه‌گذاران این شركت با یادآوری اینكه آنها باید منتظر سود كمتری باشند، یادآور شد: پیش از وقوع بحران در دریای سرخ، نزدیك به 12 درصد از محموله‌های جهانی با عبور از كانال سوئز راهی مقاصد خود می‌شدند اما به دلیل خطراتی كه كشتی‌های تجاری را در دریای سرخ تهدید می‌كند، شركت‌های كشتیرانی مجبور به استفاده از مسیرهای طولانی‌تر شده‌اند كه علاوه بر اینكه برنامه‌های این شركت‌ها را مختل می‌كند، هزینه‌های آنها را نیز افزایش می‌دهد.
مارگارونیس در بیانیه خود با اشاره به اینكه ترانزیت كانال سوئز حدود 40 درصد كاهش یافته است، خاطرنشان كرد: این امر ناشی از این است كه چندین شركت كشتیرانی از جمله خود ما عبور و مرور كشتی‌های خود از دریای سرخ و كانال سوئز را به حالت تعلیق درآورده‌ایم و روز به روز بر تعداد شركت‌های كشتیرانی كه ناچار به تعلیق رفت و آمد كشتی‌های خود از این كانال می‌شوند، افزوده می‌شود.شركت كشتیرانی فرانسوی CMA CGM نیز پیشتر عبور كشتی‌های خود از تنگه باب المندب در دریای سرخ را به دلیل خطرات امنیتی تا اطلاع ثانوی تعلیق كرده بود.
رویترز به نقل از یك منبع آگاه در این باره نوشت كه این تصمیم پس از حملات اخیر انصارالله یمن از جمله حمله به شماری از كشتی‌های این شركت فرانسوی اتخاذ شد.
شركت CMA CGM یكی از بزرگترین شركت‌های كشتیرانی دنیاست كه پیش از این مسیر عبور كشتی‌های خود در دریای سرخ را تغییر داده و مسیر جنوب آفریقا را انتخاب كرده بود.
همچنین شركت ژاپنی نیپون یوسن كه بزرگترین شركت كشتیرانی این كشور است نیز پیشتر اعلام كرده بود كه عبور از دریای سرخ را به حالت تعلیق درآورده است.
از زمان شروع عملیات نظامی رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین چند كشتی رژیم صهیونیستی یا كشتی‌های حامل كالا كه عازم سرزمین‌های اشغالی بود را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است.
نیروهای ارتش یمن متعهد شده‌اند تا زمانی كه رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نكند، حملات به كشتی‌های این رژیم یا كشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.
آمریكا مدعی است كه ائتلافی دریایی برای مقابله با عملیات ارتش یمن در دریایی سرخ ایجاد كرده است اما فرانسه، اسپانیا و ایتالیا با تائید خروج خود از این ائتلاف، از تحویل كشتی‌های جنگی خود به فرماندهی ایالات متحده خودداری كرده‌اند و تنها كشور عربی كه حاضر به عضویت در آن شد، بحرین بود. آمریكا و انگلیس چندین بار به مواضعی در یمن حمله كرده‌اند.


دسترسی سریع