استفاده روزانه 24 میلیون كاربر از پیام‌رسان‌های داخلی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: روزانه 24 میلیون و ماهانه بیش از 45 میلیون كاربر یكتا از پیام‌رسان‌های داخلی استفاده می‌كنند.

1403/04/20
|
14:34
|

عیسی زارع‌پور در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت گزارشی از وضع پیشرفت شبكه ملی اطلاعات ارائه و اظهار كرد: شبكه ملی اطلاعات یكی از كلان‌پروژه‌های كشور به شمار می‌رود كه بیش از یك دهه در حال اجراست و مركز ملی فضایی مجازی بر میزان پیشرفت آن نظارت می‌كند.

وی با بیان اینكه از ابتدای شروع كار دولت سیزدهم با دبیران پیشین و فعلی شورای عالی فضای مجازی، شاخص‌هایی را برای ارزیابی میزان پیشرفت شبكه ملی اطلاعات احصاء و شیوه اندازه‌گیری آن شاخص‌ها را مشخص كردیم، افزود: در نهایت به سندی رسیدیم كه معیار ارزیابی پیشرفت شبكه ملی اطلاعات به شمار می‌رود.

زارع‌پور با اشاره به اینكه در ابتدای فعالیت دولت سیزدهم و بر اساس این شاخص‌ها میزان پیشرفت شبكه ملی اطلاعات حدود 20 درصد بود، تصریح كرد: مطابق آخرین ارزیابی مركز ملی فضای مجازی كه در بهمن سال گذشته اعلام شد، میزان پیشرفت این پروژه حدود 60 درصد بود كه بر اساس همان شاخص‌ها هم‌اكنون میزان پیشرفت را با بیش از 64 درصد تحویل می‌دهیم.

وزیر ارتباطات با بیان اینكه برای این اتفاق بیش از 280 جلسه در قالب شورای راهبری شبكه ملی اطلاعات با حضور وزیر و معاونان وزیر تشكیل شده است، خاطرنشان كرد: به عبارتی هر سه روز، جلسات پیگیری و بررسی شبكه ملی اطلاعات را با حضور وزیر برگزار كردیم.

وی با بیان اینكه در لایه زیرساخت ارتباطی نیز پروژه‌های بسیاری از جمله پروژه فیبرنوری منازل و كسب و كار‌ها برنامه‌ریزی و اجرا شد، افزود: در لایه زیرساخت اطلاعاتی نیز مطابق برنامه در سه نقطه، قطب‌های داده در حال تاسیس هستند كه در منطقه تهران در قطب پیام، چند شركت در حال راه‌اندازی مراكز داده خود و در حال كار هستند و تا پایان سال، نخستین مركز قطب داده كشور با ظرفیتی بیش از هزار رك راه‌اندازی می‌شود.

زارع‌پور همچنین با بیان اینكه در این دوره از فعالیت تلاش كردیم نیاز كشور را با استفاده از سكو‌های بومی تامین كنیم، خاطرنشان كرد: هم‌اكنون در مجموع روزانه نزدیك به 24 میلیون كاربر یكتا از پیام‌رسان‌ها و شبكه‌های اجتماعی بومی استفاده می‌كنند كه در ماه این میزان به بیش از 45 میلیون كاربر فعال یكتا می‌رسد.

وزیر ارتباطات تصریح كرد: از ابتدای شروع دولت سیزدهم كاربر فعال روزانه پیام‌رسان روبیكا از 5 به 22 میلیون نفر و كاربران فعال ماهانه آن نیز از 13 به بیش از 43 میلیون رسیده است.
وی با بیان اینكه كاربران روزانه فعال پیام‌رسان ایتا نیز در ابتدای دولت از 1/3 میلیون، دیروز به 18/5 میلیون و كاربران فعال ماهانه آنها نیز به 31 میلیون نفر نزدیك شده، افزود: در همین مدت كاربران فعال روزانه پیام‌رسان بله از 750 هزار به بیش از 5 میلیون و كاربران فعال ماهانه آنها نیز از 2/5 میلیون به بیش از 12 میلیون رسیده و سروش نیز با همین رشد كاربران فعال روزانه آنها از 700 هزار به بیش از 5/5 میلیون و كاربران فعال ماهانه نیز هم اكنون به بیش از 10 میلیون رسیده است.

زارع‌پور با تاكید بر اینكه آمار‌ها بر اساس داشبورد‌های بین‌المللی همچون «فایبربیس» گوگل تهیه شده، گفت: از نظر میزان ترافیك مصرفی نیز پیام‌رسان‌ها و شبكه‌های اجتماعی داخلی با رشد قابل توجهی همراه بوده‌اند و به طور مثال میزان پیك ترافیك مصرفی روزانه در پیام‌رسان ایتا از 19 گیگابیت، دیروز به 280 گیگابیت رسیده است.

وزیر ارتباطات با اشاره به افزایش میزان مصرف ترافیك اینترنت از ابتدای دولت تاكنون خاطرنشان كرد: در مجموع حداكثر ترافیك داخلی و بین‌الملل كاربران در كشور از بین 5/5 تا 6 به حدود 11/5 ترابیت برثانیه رسیده است كه نشان می‌دهد ترافیك بین‌الملل حدود 50 درصد و مصرف ترافیك داخلی نیز با رشد بیش از سه برابری از 1/7 ترابیت به بیش از 5/7 ترابیت بر ثانیه رسیده است.
وی با بیان اینكه در كنار افزایش مصرف ترافیك بین الملل، سهم سكو‌های داخلی در افزایش ترافیك داخلی نیز چشمگیر است، افزود: در مجموع میزان مصرف ترافیك داخلی و بین الملل در این مدت دو برابر شده است.

كاربر یكتا به چه معناست؟

«یكتا» در ادبیات شمارش آمار كاربران پیان رسان ها، به كاربری گفته می شود كه صرفا در یك پیام رسان فعال است. به طور مثال در محاسبه كاربران فعال در پیام رسان های ایرانی، ممكن است یك كاربر همزمان در چند پیام رسان از 6 پیام رسان متداول داخلی، فعال باشد. زمانی كه آمار كاربران یكتا ارائه می شود، حضور هر كاربر، صرفا در یكی از این 6 پیام رسان در آمار محاسبه می شود.

دسترسی سریع