رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور ؛نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور: استفاده از مکمل ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی افراد دچار کمبود ویتامین D، مفید است.

1399/01/05
|
12:52


رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور
نقش ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی بدن انسان

رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور: استفاده از مکمل ویتامین D در تقویت سیستم ایمنی افراد دچار کمبود ویتامین D، مفید است.
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت؛ دکتر جلال الدین میرزای رزاز گفت: افرادی که به هر دلیل با نور خورشید مواجهه کافی ندارند، ممکن است دچار کمبود ویتامین D شوند که یکی از دلایل ضعف سیستم ایمنی بدن است. افرادی که اخیرا با نور خورشید مواجهه نداشته و یا ظرف چند ماه گذشته، مکمل ویتامین D مصرف نکرده اند.
وی در خصوص نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی و دیدگاه‌های مختلفی که در این زمینه وجود دارد، گفت: نقش ویتامین D در پیشگیری از عفونت تنفسی مورد سؤال و مناقشه است، هر چند آخرین گزارش چاپ شده در مجله معتبر BMJ، اثربخشی آن را گزارش کرده است، به خصوص در افرادی که کمبود ویتامین دارند. نکته مهم آن است که کمبود ویتامین D انسان را مستعد ابتلا به عفونت‌های تنفسی می‌کند و دریافت بالای آن نیز کارایی ندارد.
رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور درخصوص دوز مورد نیاز افراد به ویتامین دی، افزود: به نظر می‌رسد استفاده از دوز‌های کوچک روزانه یا هفتگی بهتر از دوز‌های بزرگ باشد و با توجه به گزارش‌های متعدد از کمبود ویتامین D در مردم ایران، پیشنهاد می‌شود که براساس دستور العمل تجویز مکمل، افراد بالای 2 سال، روزانه 800 واحد بین المللی و یا مصرف سه قرص 2 هزار واحدی در هفته و افراد زیر 2 سال 400 واحد روزانه مصرف کنند.
وی تصریح کرد: ویتامین D به دو صورت وارد بدن انسان می‌شود، یا توسط نور خورشید از پیش ساز آن در پوست dehydrocholesterol-7 سنتز می‌شود یا از رژیم غذایی دریافت می‌شود. نقش دقیق ویتامین D در سیستم ایمنی به طور کامل شناخته شده نیست، زیرا پاسخ ایمنی یک فرایند static نیست و بستگی به stage of infection دارد. براساس مطالعات activated human T endothelial cells , and B cells lining the upper and lower respiratory tract فرم غیر فعال این ویتامین را به فرم فعال آن تبدیل می‌کند.
دکتر رزاز گفت: نکته مهم دیگر آن است که 2D OH)) 1a,25 تولید defensin و cathelicidin را به عنوان آنتی بیوتیک‌های اندوژنوس تحریک می‌کند که نه تنها عفونت‌های میکروبی بلکه اثرات مخربی بر عفونت‌های ویروسی مانند آنفولانزا دارد.
شایان ذکر است، که تولید cathelicidin وابسته به دوز سرمی 2D OH)) 1a,25 است و دوز ng/ml30 برای تولید cathelicidin لازم است و دوز‌های بالاتر از 40 ng/ml کارآمد نیست.

دسترسی سریع