کاخ ثابت در تهران ثبت میراث فرهنگی شد

مدیرکل امور حقوقی و املاک تشریح کرد؛
روند بازگشت کاخ ثابت پاسال به فهرست آثار ملی

1399/05/11
|
08:37


روند بازگشت کاخ ثابت پاسال به فهرست آثار ملی
ابراهیم شقاقی گفت: با رأی شعبه سه تجدید نظر دیوان عدالت اداری، کاخ «ثابت پاسال» در فهرست آثار ملی باقی ماند.

به گزارش خبرگزاری مهر، ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی گفت: ساختمان موسوم به کاخ ثابت پاسال در سال 1340 در شمال بلوار آفریقا ساخته شد و 11 هزار و 543 متر مربع مساحت دارد. این خانه پیش از انقلاب گران‌ترین خانه شهر تهران بود.

وی ادامه داد: این کاخ در سال 96 از سوی کارشناسان میراث‌فرهنگی به استناد قانون ثبت آثار ملی سال 1352 واجد ارزش فرهنگی‌هنری شناخته شد و در فهرست آثار ملی کشور به لحاظ ارزش‌های هنری و معماری که داشت، به ثبت رسید.

مدیرکل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: پس از ثبت ملی این اثر، مالک به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و در نهایت در سال 98 شعبه 10 دیوان عدالت اداری که شعبه بدوی این پرونده است، رأی به ورود شکایت داد تا اثر از ثبت ملی خارج شود که در نهایت اداره‌کل امور حقوق و املاک وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از این رأی درخواست تجدیدنظر کرد و پرونده به شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری ارجاع داده شد.

شقاقی گفت: با توجه به تلاش‌های حقوقی انجام شده و با همکاری دفتر ثبت آثار وزارتخانه مستندات متقنی در این خصوص ارائه شد. همچنین نماینده دفتر حقوقی و نماینده دفتر ثبت آثار به شکل حضوری در چندین جلسه شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری حاضر شدند و توضیحات مؤثر خود را در رابطه با این اثر ثبتی ارائه کردند.

وی بیان کرد: در نهایت رأی قطعی شعبه سه تجدیدنظر دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال دادنامه بدوی صادر شد و خانه در ثبت ملی باقی ماند. ‌

دسترسی سریع