چگونه می‌توان مشمول تخفیف 100 درصدی قبض برق شد؟

«برق امید» طرحی برای اصلاح روش‌های مصرف برق است كه از سوی «رضا اردكانیان» وزیر نیرو مطرح شد تا به این ترتیب مشتركان تشویق به بهینه مصرف كردن شوند، اما چگونه می‌توان مشمول این طرح شد؟

1399/06/25
|
10:20
|


چگونه می‌توان مشمول تخفیف 100 درصدی قبض برق شد؟
«برق امید» طرحی برای اصلاح روش‌های مصرف برق است كه از سوی «رضا اردكانیان» وزیر نیرو مطرح شد تا به این ترتیب مشتركان تشویق به بهینه مصرف كردن شوند، اما چگونه می‌توان مشمول این طرح شد؟

«رضا اردكانیان» وزیر نیروی دولت تدبیر و امید دوشنبه سوم شهریورماه و در نشست خبری هفته دولت از طرحی به نام «برق امید» رونمایی كرد و گفت: امسال و با هدف تقدیر از مشتركان كم‌مصرف طرح تخفیف 100 درصدی در قبض این مشتركان اعمال خواهد شد و اجرای این طرح در قالب طرح «برق امید» عملیاتی خواهد شد تا هم قدردانی از مشتركان كم مصرف باشد و هم دیگران را به كم مصرف كردن، تشویق كند.

وی افزود: بر اساس مصوبه هیات وزیران قرار است همه كسانی كه تابستان امسال همكاری خوبی با صنعت برق داشتند و مصرف خود را مدیریت كردند مورد تشویق و حمایت قرار گیرند.

وزیر نیرو خاطرنشان كرد: بر این اساس مشتركان خانگی به سه دسته تقسیم شدند كه شامل مشتركان كم مصرف، خوش مصرف و پرمصرف هستند.

وی گفت: مشتركان كم مصرف از تخفیف 100 درصدی در قبض خود برخوردار خواهند شد.

در همین پیوند «همایون حائری» معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: طرح «برق امید» حداكثر تا دوماه آینده اجرایی خواهدشد.

وی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: برآوردهای انجام شده برای اجرای طرح «برق امید» نشان می‌دهد هشت میلیون و 500 هزار مشترك خانگی شامل این طرح می‌شوند.

معاون وزیر نیرو ادامه داد: بر اساس مصوبه‌ای كه دوم شهریور ماه امسال از هیات وزیران دریافت شد مقرر است طرح برق امید اجرایی شود و براین اساس اكنون تهیه دستورالعمل‌های اجرایی این مصوبه دردست اقدام است.

حائری گفت: كمیته‌هایی در وزارت نیرو برای بررسی چگونگی اجرای طرح تشكیل شده و بررسی‌های لازم درحال انجام است و حداكثر تا دوماه آینده این طرح اجرایی خواهد شد .

معاون وزیر نیرو در باره محل تامین پاداش‌های در نظر گرفته شده در اجرای طرح خاطرنشان ساخت: تخفیف و پاداشی كه به این هشت و نیم میلیون مشتركی كه الگوی مصرف را در مقادیر مشخص شده رعایت می‌كنند از محل صرفه جویی هایی كه در صنعت برق ایجاد می‌شود جبران خواهد شد.

پیشتر«محمدحسن متولی زاده» مدیرعامل شركت مادرتخصصی تولی، انتقال و توزیع نیروی برق ایران(توانیر) هم به تشریح جزئیات طرح برق امید پرداخت و گفت: طرح برق امید با هدف اصلاح الگوی مصرف همه خانوارهای ایرانی تدوین شده است، وزارت نیرو در سه سال گذشته طرح‌های تشویقی مختلفی برای عبور از پیك بار اجرا كرده چرا كه در تابستان مصرف برق افزایش بسیاری می‌یابد.

وی ادامه داد: برق در ایران پوشش صد در صدی دارد و همه خانوارهای ایرانی مشترك برق هستند و از این رو همه مشتركان خانگی می‌توانند در این طرح مشاركت و از تخفیف صد درصدی بهای برق بهره مند شوند.

متولی زاده با بیان این كه سال گذشته 8 میلیون خانوار مشمول مشوق‌های برقی شدند و 106 میلیارد تومان به آنها پاداشت اختصاص یافت، در خصوص برق امید گفت: اجرایی شدن طرح برق امید از دو ماه دیگر به صورت رسمی كلید خواهد خورد و همه مشتركان خانگی می‌توانند در آن مشاركت كنند.

مدیرعامل توانیر در عین حال به وجود 30 میلیون مشترك خانگی در كشور اشاره كرد و خاطرنشان ساخت: تاكنون مشتركان خانگی كشور در دو دسته "زیرالگو" و "بیش ازالگو" تقسیم بندی می شدند كه هركدام تعرفه خاص خودشان را دارند.

وی گفت: 85 درصد از مشتركان زیرالگو برق مصرف می‌كنند و تنها 15 درصد بالاتر از الگوهای تعیین شده مصرف دارند، در طرح برق امید مشتركان زیرالگو هم به دو دسته خوش مصرف و كم مصرف تقسیم بندی می‌شوند.

متولی زاده درباره تعداد مشتركان این طرح گفت: حدود 8 و نیم میلیون مشترك در این محدوده هستند و البته تا زمانی كه كم مصرف باقی بمانند، از تخفیف صد درصدی بهره مند خواهند شد.

مدیرعامل توانیرخاطرنشان كرد: مشتركان خوش مصرف هم می‌توانند با رعایت نكاتی ساده، خود را به جرگه كم مصرف‌ها برسانند و از تخفیف صد درصدی بهای برق مصرفی بهره مند شوند.

دسترسی سریع