برای انجام "تست رایگان HIV" به كجا مراجعه كنیم؟

رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران، دو چالش اساسی در كنترل ایدز در كشور را برشمرد و گفت: مردم با مراجعه به مراكز مشاوره بیماری‌های رفتاری میتوانند به طور رایگان تست بدهند.

1399/09/15
|
13:10
|

برای انجام "تست رایگان HIV" به كجا مراجعه كنیم؟

دكتر مینو محرز درباره راه‌های انتقال HIV (ویروس بیماری ایدز) اظهار كرد: عفونت اچ‌آی‌وی از طریق تماس جنسی محافظت نشده (بدون كاندوم) با فرد آلوده و انتقال خون فرد آلوده به فرد سالم منتقل می‌شود كه این اتفاق نیز در افرادی كه از سرنگ مشترك برای تزریق مواد مخدر استفاده می‌كنند، دیده می‌شود همچنین در صورتی كه در دوران بارداری، مثبت بودن اچ‌آی‌وی یك مادر تشخیص داده نشود، این ویروس قابل انتقال به فرزند اوست اما اگر در دوران حاملگی ابتلا به HIV در مادر تشخیص داده شود بلافاصله تحت درمان دارویی قرار می‌گیرد و نوزادش گرفتار بیماری نمی‌شود.

وی ادامه داد: راه عمده انتقال بیماری در كشور ما تماس جنسی با فرد آلوده است.

آمار ایدز در ایران

وی درباره آمار ابتلا به اچ‌آی‌وی در ایران تصریح كرد: برحسب داده‌های موجود و نرم‌افزاری كه UNAIDS در اختیار ما گذاشته است، یك آمار تخمینی از تعداد مبتلایان به بیماری ایدز در اختیار داریم؛ آمار تخمینی نشان می‌دهد كه حدود 60 هزار مورد مثبت HIV در ایران داریم؛ در حالی كه ما حدود نیمی از تعداد مبتلایان به این بیماری را در كشور شناسایی كرده‌ایم و نیمی دیگر از بیماران هنوز از بیماری خود اطلاع ندارند!

دو چالش كنترل HIV در ایران

محرز افزود: دو مورد از چالش‌های ما در پیشگیری و درمان این بیماری در كشور، كمبود آگاهی مردم نسبت به این بیماری و انگ اجتماعی این بیماری است در نتیجه بسیاری از افراد می‌ترسند آزمایش بدهند.

رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران با بیان این‌كه افراد اچ‌آی‌وی مثبت ممكن است سال‌ها بدون علامت باشند، خاطرنشان كرد: به دلیل دوره نهفتگی این بیماری، در صورتی كه افراد تست و شناسایی نشوند، افراد دیگر را به راحتی آلوده می‌كنند.

برای انجام تست رایگان ایدز كجا برویم؟

وی در پاسخ به این سؤال كه مردم برای انجام دادن تست ایدز باید به كجا مراجعه كنند، بیان كرد: بیش از 200 مركز مشاوره بیماری‌های رفتاری در ایران وجود دارد كه مردم با مراجعه به این مراكز می‌توانند مشاوره دریافت كنند و در صورت نیاز، به طور رایگان تست بدهند؛ در صورتی كه تست فرد، مثبت شود به‌صورت رایگان تحت درمان با داروهای به‌روز دنیا و مراقبت قرار می‌گیرد و تمام نكات برای پیشگیری از انتقال این بیماری به خانواده و اطرافیانش به او آموزش داده می‌شود.

ایدز بیماری كشنده نیست

محرز با بیان این‌كه ابتلا به اچ آی وی دیگر یك بیماری كشنده محسوب نمی‌شود، تأكید كرد: عفونت HIV یك به شرطی كه فرد مبتلا، درمان و مراقبت را ادامه دهد یك بیماری كاملاً قابل كنترل است و افراد مبتلا به این ایدز می‌توانند در محیط‌های كاری و اجتماعی حضور پیدا كنند زیرا این ویروس از طریق كارهای روزمره زندگی منتقل نمی‌شود.

رئیس مركز تحقیقات ایدز ایران تأكید كرد: باید انگ اجتماعی این بیماری از بین برود و افراد مبتلا بتوانند در جامعه حضور پیدا كنند.

دسترسی سریع