موج پنجم کرونا هم با ویروس دلتا از راه رسید

ورود موج پنجم کرونا با ویروس دلتا/ توصیه کارشناسان بهداشت و درمان به ادامه روند واکسیناسیون گسترده و غربالگری هدفمند برای جلوگیری از پیک‌پنجم/ خطر ابتلای کودکان

1400/04/14
|
14:01

اگرچه برخی کارشناسان نسبت به آغاز پیک جدید کرونا چندی پیش هشدار داده بودند اما توجه بیش‌از حد برخی مسئولان به آمارهای مقطعی باعث شد تا بازهم ویروس منحوس کرونا آنهم از نوع جهش یافته این گروه از مسئولان را غافلگیر کند.
در این حال و مثل گذشته بازهم عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از سوی مردم به عنوان متهم ردیف اول معرفی شد درحالی که بررسی‌ها نشان می‌دهد واکسیناسیون قطره‌چکانی هم در این زمینه بی‌تقصیر نبوده است.
کارشناسان بهداشت و درمان در این زمینه تاکید می‌کنند :اصولا بی‌توجهی به این روند باعث شد تا دوباره به دام این ویروس موذی و سرکش بیافتیم؛ دامی که کاملاً زیرپوستی از همان روز تا اولین ماه تابستان 1400 در سراسر کشور گسترده شده بود و اکنون استانی پس از استان دیگر را درگیر می‌کند.
در این زمینه روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به خیز پنجم کرونا در کشور گفت: با گسترش سویه‌های جدید ویروس کووید 19 و کاهش میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی و به دنبال آن افزوده شدن به تعداد شهرستان‌های با وضعیت قرمز، شاهد بروز نشانه‌هایی از ورود کشور به خیز پنجم بیماری کرونا هستیم.

سیما لاری ادامه داد: در هفته‌ای که گذشت، تعداد بیماران سرپایی کرونا مثبت در کشور با افزایش 13.2 درصدی مواجه بوده است.

دکتر لاری اظهار کرد: در هفته دوم تیر استان‌های ایلام، کرمان، یزد و هرمزگان به ترتیب دارای بالاترین میزان بروز موارد بستری مثبت در کشور بوده‌اند.
بیشترین موارد فوتی در کدام استان‌ها است؟
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی : متأسفانه در هفته گذشته، استان سیستان و بلوچستان با اختلاف فراوان با میزان میانگین کشوری، شاهد بالاترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور بوده و پس از آن استان‌های یزد و هرمزگان بالاترین میزان موارد مرگ و میر ناشی از کووید 19 را داشتند.
وی افزود: شدت بروز بیماری در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان از زمان شیوع بیماری در این استان بی سابقه است و موج فعلی بیماری در این استان به مراتب بزرگ‌تر و سهمگین‌تر از موج‌های قبلی است.
لاری ادامه داد: میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور با کاهش نسبت به هفته‌های اخیر، به حدود 69 درصد رسیده و استان‌های آذربایجان غربی و سیستان و بلوچستان دارای پایین‌ترین میزان عمل به توصیه‌های بهداشتی در کشور هستند.

واکسیناسیون همچنان کُند صورت می گیرد
در همین حال کارشناسان بهداشت و درمان ضمن انتقاد از روند واکسیناسیون معتقدند بهترین راهکار برای جلوگیری از پیک‌پنجم ادامه روند واکسیناسیون گسترده و غربالگری هدفمند بود که متاسفانه در هر دو مورد فعالیت چشمگیری انجام نشده و نتیجه گسترش یکباره ویروس منحوس آنهم از نوع جهش یافته بود.
در این زمینه، رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به نامناسب بودن روند واکسیناسیون در یکی دو هفته اخیر گفت: محقق نشدن وعده واکسیناسیون باعث شده تا گروه پرریسک جامعه در خطر بیماری قرار داشته باشند و با توجه به قدرت سرایت ویروس دلتا احتمال بروز مشکل در مراکز درمانی وجود دارد.
دکترپیام طبرسی، ضمن تاکید بر اینکه با شرایط فعلی باید منتظر پیک‌های ششم و هفتم نیز باشیم اظهار کرد: ویروس جهش یافته و قدرت بیماری‌زایی و سرایت بالای آن باعث می‌شود که هفته‌های آینده شرایطی به‌مراتب سخت‌تر از پیک‌چهارم در مراکز درمانی داشته باشیم و درصورت بی‌توجهی مدیریت آن بسیار پرهزینه خواهد شد.
وی معتقد است برای جلوگیری از این روند چاره‌ای جز تعطیل کردن و ایجاد حداکثر فاصله اجتماعی میان جمعیت سیال نداریم تا به نوعی چرخه‌ای که از بیماری آغاز شده را بشکنم و اگر این موضوع نادیده گرفته شود و روند واکسیناسیون هم بهبود نداشته باشد بحران واقعی دور از انتظار نیست.
از سوی دیگر کارشناسان بهداشت و درمان ضمن تایید رها شدن فنر همه‌گیری در پیک پنجم معتقدند: بررسی رفتاری ویروس جهش یافته درهند و اثرات مخرب آن در میزان بیماری‌زایی و موارد فوت نشان می‌دهد حالا که پیک جدید با فاصله‌ای معنادار از نقطه شروع پیک چهارم کارش را آغاز کرده قله آن هم بدون تردید بالاتر از قله پیک چهارم قراردارد و حداقل تفاوت 30 درصدی در این زمینه تجربه می‌شود.
این گروه تاکید دارند بهترین راهکار جهشی قابل ملاحظه در انجام واکسیناسیون همگانی همراه با اجرای دقیق پروتکل‌ها و فاصله‌گذاری اجتماعی است و درغیر از این روند احتمالاً پیش‌بینی وزیر بهداشت نسبت به عدم تاب‌آوری نظام بهداشت و درمان در این پیک به واقعیت خواهد رسید این درحالی است که اردیبهشت ماه مقامات وزارت بهداشت اعلام کردند که حداکثر تا یک ماه بعد 14 میلیون ایرانی علیه کرونا واکسینه می‌شوند.
کارشناسان بهداشت و درمان با اشاره به شرایط بحرانی مراکز درمانی استان سیستان و بلوچستان تاکید دارند: افزایش یکباره تعداد موارد بستری و دوره بیشتر ماندگاری مبتلایان به ویروس دلتا باعث شده تا برخی کمبودهای دارو و تجهیزات در استان یاد شده خودنمایی کند که اگر این روند در سراسر کشور ایجاد شود بدون تردید بحران دوچندان شده و احتمالا مدیریت آن کار ساده‌ای نیست .
ایران در موج اول و پیک پنجم کووید-19
دکتر علیرضا ناجی رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی درباره وضعیت شیوع کرونا در پنجمین پیک بیماری در کشور، گفت : شواهد بر این است که وارد موج پنجم بیماری در کشور شده‌ایم. تعداد شهرهای قرمز طی چند هفته‌ اخیر از 12 شهر، به 21 شهر افزایش یافت. وی با اشاره به واریانت‌های غالب در پیک پنجم کرونا، گفت: از خصوصیت‌ واریانت دلتا این است که قدرت انتقال بسیار بالایی دارد و قدرت انتقال آن 60 درصد نسبت به واریانت آلفا که همان نوع انگلیسی ویروس کروناست، بالاتر است..
دکتر ناجی با اشاره به اینکه محدودیتی هم برای رفت و آمد افراد از استان‌های آلوده به غیر آلوده اعمال نکردیم، افزود: باید در نظر بگیریم که این ویروس حداقل در شهرهایی که شاهراه رفت‌وآمد افراد هستند، پخش شده است. تهران، کرمان، یزد و... که وضعیت‌شان بد شده و رنگ‌بندی گوشه گوشه کشور در حال تغییر است. این متخصص ویروس شناسی درباره افزایش موارد ابتلای شدید کودکان به کرونا گفت: واریانت‌های دلتا و بتا هم قدرت سرایت بالاتری دارند و هم می‌توانند بیماری شدیدتری را ایجاد کنند؛ البته نه اینکه کشندگی بیشتر بدهند. در عین حال می‌بینیم که این پیک در کودکان هم موثر بوده و موارد ابتلای کودکان هم افزایش یافته است همچنین بیماری بدحال و درگیری‌های شدید ریه را هم در کودکان می‌بینیم.
رییس مرکز تحقیقات ویروس شناسی تاکید کرد : کنترل کووید باید توسط دولت و وزارت بهداشت انجام شود. وزارت بهداشت هم باید قدرت لازم را در اعمال کنترل داشته باشد که ندارد. قسمت دوم هم به تاب آوری و اهتمام مردم به کنترل باز می‌گردد. اینکه مردم ماسک بزنند، مهمانی، عروسی و عزاداری برگزار نکنند. مسافرت نروند. این‌ها همه دارد انجام می‌شود. در همان زمانی که شهرهای جنوبی‌مان قرمز شده بود، کنسرت برقرار کردیم و قرنطینه نکردیم.
اظهارات نمایندگان زاهدان و خاش در مجلس شورای اسلامی
در این حال فداحسین مالکی نماینده مردم زاهدان در مجلس یازدهم در جلسه علنی امروز(یکشنبه) مجلس شورای اسلامی در تذکری شفاهی خطاب به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شما اخیرا نامه‌ای به مقامات هند نوشتید و اظهار کردید که حاضرید برای انتقال تجربه و ارائه تجهیزات به این کشور کمک کنید. نیازی نیست به هند بروید. به سیستان و بلوچستان بیایید و به ویروس‌ هندی سیستان و بلوچستانی‌ها رسیدگی کنید. هر چه امکانات دارید در اختیار ما قرار دهید.
همچنین نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: وضعیت استان سیستان و بلوچستان از مرز قرمز گذشته است و دولت باید توجه ویژه ای برای کنترل این بیماری به استان داشته باشد.
اسماعیل حسین زهی با اشاره به وضعیت شیوع کرونا در سطح استان سیستان و بلوچستان، بیان کرد: متاسفانه به دنبال شیوع نوع جدید کرونا در هندوستان و پاکستان شاهد ورود نوع دلتا کرونا به استان سیستان و بلوچستان که در تیررس خطر قرار دارد، هستیم.
وی در ادامه اظهار کرد: از اردیبهشت ماه در خصوص بستن مرزها و محدود کردن واردات از بندر چابهار تذکرات متعدد داده شد اما متاسفانه آنطور که باید و شاید به هشدارها توجه نشد. اکنون با شیوع گسترده نوع دلتا کرونا وضعیت در سطح استان حاد شده و پیشنهاد فعلی، تعطیلی یک هفته ای استان و به حداقل رسیدن ترددهای درون شهری است.

دسترسی سریع