پساب‌های هیدروکربنی پالایشگاه آبادان در اروند تخلیه می‌شود

اخیراً مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان خبر داده «در یک ماه گذشته پالایشگاه آبادان حجم قابل توجهی از مواد هیدروکربنی را به رودخانه اروند وارد کرد که تبعات محیط زیستی زیادی داشت.

1400/07/18
|
09:20

اخیراً مدیرکل حفاظت محیط‌زیست خوزستان خبر داده «در یک ماه گذشته پالایشگاه آبادان حجم قابل توجهی از مواد هیدروکربنی را به رودخانه اروند وارد کرد که تبعات محیط زیستی زیادی داشت. با توجه به قدیمی بودن فاز یک پالایشگاه آبادان، امکان مدیریت صحیح پساب‌ها وجود ندارد. در حال حاضر کارخانه کاغذسازی پارس، کارخانه نیشکر هفت تپه، یک شرکت در شوشتر، کارخانه قند دزفول و پالایشگاه آبادان فاقد تصفیه‌خانه هستند و پساب این واحدها با کیفیت بسیار نامناسب وارد رودخانه کارون می‌شود»
محمدجواد اشرفی همچنین گفته در طی یک شبانه‌روز تقریبا 200 هزار مترمکعب پساب از 24 نقطه در رودخانه کارون تخلیه می‌شود و بزرگترین معضل در حوزه پساب‌ها، در خصوص پساب‌های شهری است؛ « فاضلاب شهری همه شهرهایی که رودخانه‌های کارون و دز از آن‌ها عبور می‌کنند، وارد رودخانه کارون و دز می‌شود. در حال حاضر تنها دزفول تصفیه‌خانه فعال دارد که 50 درصد جمعیت این شهر را پوشش می‌دهد و 50 درصد دیگر فاقد تصفیه‌خانه است. البته این تصفیه‌خانه فعال نیز به دلیل مشکلات فنی، کارایی لازم را ندارد و پساب ورودی به رودخانه بالاتر از استانداردهای مجاز است»
پساب‌های پراکنده کشاورزی بدون هیچگونه نظارتی در رودخانه‌ها تخلیه می‌شوند؛
« در مورد فاضلاب‌های کشاورزی نیز کانون‌های پراکنده و متمرکز داریم؛ کانون‌های متمرکز عمدتا در حوزه شرکت‌های کشت و صنعت هستند که هفت واحد کشت و صنعت نیشکر داریم و پساب آنها در کارون، دز، هورالعظیم و تالاب شادگان تخلیه می‌شود»

وی پساب‌های پراکنده کشاورزی را خطرناک‌تر از پساب‌های شرکت‌های نیشکر دانسته و گفته:
«در مورد پساب کانون‌های پراکنده کشاورزی نظارتی نمی‌شود و تمام پساب‌ها وارد رودخانه می‌شوند. با وجود استفاده از سموم و کودهای شیمیایی در شرکت‌های نیشکر و کشت و صنعت‌ها، پساب آن‌ها مناسب‌تر است و مشکل خاصی در این زمینه نداریم اما در خصوص پساب کانون‌های پراکنده کشاورزی، میزان سموم و کودهای شیمیایی استفاده‌شده در این اراضی بیشتر است و طبیعتا میزان این سموم نیز در رودخانه کارون بیشتر است»

دسترسی سریع