اعلام جزئیات تحلیل نهایی مطالعه واکسن "پاستوکووک"

اثربخشی 95درصدی "پاستوکووک" در پیشگیری از کرونای شدید
رییس انستیتو پاستور ایران : نتایج تحلیل و آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از پیش‌بینی بود .

1400/09/03
|
14:36

به گزارش رادیو پیام از ایسنا ؛دکتر علیرضا بیگلری با بیان اینکه نتایج آنالیز نهایی مطالعه واکسن پاستوکووک، فراتر از چیزی بود که می‌توانستیم پیش‌بینی کنیم، گفت: این واکسن توانسته از ابتلا به کرونای علامت‌دار 67 درصد و از ابتلا به فرم شدید بیماری بیش از 95 درصد پیشگیری کند و این موضوع خبر بسیار خوبی بود و در کمتر واکسنی از دنیا می‌توان این نتیجه را مشاهده کرد.
وی افزود: بسیاری از واکسن‌های معتبر کووید 19 در دنیا حاصل همکاری دو یا چند کشور است. انستیتو پاستور ایران هم باتوجه به سابقه دو دهه همکاری که با کوبا داشته است، واکسنی را با انستیتو فینلای کوبا تولید کرد که کارآزمایی آن هم در کوبا و هم در ایران انجام شد.
دکتر بیگلری گفت: همچنین واکسن پاستوکووک توانسته در بیش از 95 درصد موارد از بیماری شدید و بستری شدن پیشگیری کند که این هم فراتر از چیزی بود که قبلا فکر می‌کردیم. زیرا واکسن مانند کمربند ایمنی در رانندگی کار می‌کند. کمربند ایمنی جلوی تصادف را نمی‌گیرد، اما اگر تصادف رخ داد، شدت ضایعه را کم می‌کند.
رییس انستیتو پاستور ایران همچنین با اشاره به اینکه پاستوکووک برای مبتلایان به بیماری های زمینه ای هم مطمئن است گفت: کارآزمایی نشان داد که این واکسن تقریبا جزو واکسن‌های بسیار قابل قبول در معیارهای جهانی است.
دکتر بیگلری ادامه داد: در عین حال این واکسن در کودکان هم مجوز استفاده را از سن دو سال تا 18 سال کسب کرده است. اما فعلا به افراد 12 تا 18 سال تزریق می‌شود.
ویژگیهای "پاستوکووک" و اقدام برای دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت
رییس انستیتوپاستور ایران افزود: قدم بعدی دریافت مجوزهای سازمان بهداشت جهانی خواهد بود. مسلما باتوجه به ویژگی‌هایی که پاستوکووک دارد و از طراحی منحصر به فردی نسبت به واکسن‌های دیگر برخوردار است، همچنین باتوجه به اینکه می‌تواند در تمام گروه‌های سنی مورد استفاده قرار گرفته و کارایی آن ثابت شده است، شرایط خوبی دارد.

دسترسی سریع