احتمال برقراری روابط سیاسی ایران و عربستان در آینده‌ای نزدیك

یك كارشناس مسائل منطقه با بیان این كه در جریان سفر نخست وزیر عراق به تهران، قرار بر این شد كه روابط سیاسی ایران و عربستان در محدوده مشخص و سریع تر از آنچه در دوره های گذشته در مذاكرات انجام شده بود، صورت گیرد، گفت: با توجه به اظهار نظر مقام

1401/04/07
|
10:51
|

به گزارش رادیو پیام از ایسنا؛سید رضا صدر الحسینی در تحلیل خود نسبت به سفر مصطفی الكاظمی نخست وزیر عراق به ریاض و سپس به تهران اظهار داشت: با توجه به رقابت هایی كه در طول 6 دهه گذشته بین دو كشور عربستان و ایران به صورت پنهان و آشكار در حوزه های منطقه‌ای و انرژی وجود داشت، پس از پیروزی انقلاب اسلامی جهشی كه در حوزه های گوناگون برای جمهوری اسلامی ایران به وجود آمد و افزایش نفوذ كشورهای فرامنطقه‌ای از جمله آمریكا در لایه های مختلف تصمیم گیری، عربستان را به جایی رساند كه با بهانه های مختلف رابطه سیاسی خود را با تعطیلی سفارت خانه‌اش در تهران به نقطه قطع ارتباط با ایران برساند.

وی تصریح كرد: بنابراین، پس از قطع ارتباط عربستان كه در حدود 4 سال قبل انجام شد، جمهوری اسلامی ایران با ابتكارات خود موضوع مهمی مانند دیپلماسی حج را از دیپلماسی سیاسی جدا كرد و با فراز و فرودی كه به وجود آمد، شرایط انجام مناسك حج برای حج گذاران ایرانی فراهم شد.

این كارشناس مسائل منطقه همچنین بیان كرد: البته قطع ارتباط سیاسی دو كشور می‌توانست فضای حضور بیش از اندازه كشورهای فرامنطقه‌ای و دخالت آن ها در مسائل مهم منطقه را به وجود آورده و طرف آشوب طلب و مزاحم منطقه یعنی رژیم صهیونیستی را به این فكر وا دارد كه می تواند از خلاءهای موجود سیاسی و امنیتی منطقه برای بازیگری خود كمال سوء استفاده را ببرد.

صدر الحسینی خاطرنشان كرد: بر این اساس دو كشور ایران و عربستان علاقه مندی خویش را برای برقراری ارتباط مجدد دیپلماتیك به میانجی‌گری كشور دوست و همسایه عراق اعلام كردند، البته جمهوری اسلامی ایران علاقه مند بود كه اگر قرار بر گفت‌وگوهای دو جانبه باشد، بغداد به عنوان مركز این گفت‌وگوها انتخاب شود. بر این اساس پنج دور مذاكره در عراق با حضور مقامات ارشد سیاسی این كشور انجام شد كه البته در قریب به دو سال گذشته تاكنون با فراز و فرودهایی همراه بوده است.

وی افزود: پس از چند ماه توقف مذاكرات شاهد بودیم كه با سفر نخست وزیر عراق به ایران، قرار بر این شد كه روابط سیاسی دو كشور در محدوده مشخص و سریع تر از آنچه در دوره های گذشته مذاكرات انجام شده بود، صورت گیرد. بر همین اساس الكاظمی در یك سفر یك روزه به ریاض و سپس پرواز مستقیم به تهران چارچوب برقراری روابط سیاسی میان ایران و عربستان را به مقامات سیاسی كشورمان گفت. به نظر می رسد پس از اعلام رضایت مقامات سیاسی ایران، او با دست پر و رضایت از انجام این ماموریت از تهران خارج شد.

این كارشناس مسائل منطقه درباره این كه آیا می‌توان خوشبین بود كه روند گفت‌وگوها به نتیجه قابل قبول و برقراری روابط دیپلماتیك منجر شود؟ گفت: با توجه به اظهار نظر مقامات سیاسی دو كشور به نظر می رسد تسریع در برقراری روابط سیاسی محتمل و متصور می باشد و با بازگشایی سفارت خانه های دو كشور به زودی سطح روابط به معرفی سفیر انجام شود.

صدرالحسینی اظهار داشت: البته در این امر بازگشت روابط سیاسی به دوران قبل از قطع ارتباط موضوعات مورد نظر جمهوری اسلامی ایران كه در كنفرانس خبری رئیس جمهور كشورمان و نخست وزیر عراق مطرح شد، مد نظر دستگاه دیپلماسی بوده و آن را با همت هر چه تمام‌تر پی‌گیری خواهند كرد.

انتهای پیام

دسترسی سریع