ارز 4200 تومانی فساد را در كشور گسترش داد

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با تاكید بر اینكه اعطای یارانه به ابتدای زنجیره و كالاهای اساسی موجب قاچاق و رانت گسترده می‌شود، گفت: طی سال‌های گذشته اعطای یارانه ارزان قیمت به عده‌ای از واردكنندگان باعث ایجاد رانت، قاچاق و فساد شد.

1401/04/29
|
11:00
|

به گزارش رادیو پیام از ایرنا ؛مجیدرضا حریری در مورد ضرورت‌های حذف ارز 4200 تومانی، اظهار كرد: همه اقتصادانان و كسانی كه در مسائل اقتصادی صاحبنظر هستند بر ضرورت حذف ارز ترجیحی به‌صورت اصولی و تئوریك بسیار تاكید دارند. همه فعالان اقتصادی معتقدند ارز باید تك‌نرخی شود تا رانت حاصل از آن از بین برود.

وی با بیان اینكه هم‌اكنون نحوه اجرا و جبران تورم بسیار موردبحث است، افزود: حذف ارز 4200 تومانی باعث افزایش نرخ تورم شده، اما اگر دولت و سیاست‌گذار در مورد كنترل اثر تورم اقدامات اساسی انجام دهند، می‌توان نسبت به نحوه جبران تورم آن امیدوار بود. اكنون اقتصاد كشور در نقطه‌ای قرار دارد كه بسیار نسبت به افزایش تورم شكننده است، به همین منظور هر اقدام و تصمیمی كه سیاست‌گذار اخذ می‌كند، باید در راستای كاهش تورم و جبران آن باشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین گفت: تصمیماتی كه در حوزه تئوری برای حذف ارز ترجیحی گرفته می‌شود، نباید منجر به افزایش تورم شود؛ چراكه یك تصمیم نادرست تمام محاسن آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. حذف ارز 4200 تومانی از برخی كالاهای اساسی بر سفره مردم تاثیر معیشتی دارد، به همین دلیل اگر نرخ تورم پیش‌بینی شده‌ای در مورد این تصمیم داریم، باید بر اساس سیاست‌های جبرانی باشد تا معیشت مردم به خطر نیفتد.

حریری در پاسخ به این سوال كه بسیاری از كارشناسان معتقد هستند، واردات با ارز 4200 و ارزان، موجب شد بخش بسیار بزرگی از اشتغال بر بخش كشاورزی از دست برود و این ارزها به‌جای توسعه اقتصادی و رونق كشاورزی موجب اعطای یارانه به كالاهای وارداتی شد، توضیح داد: معتقدم تا زمانی كه در مورد یك كشاورزی سامان یافته و متكی بر فنّاوری‌های مدرن صحبت می‌شود، اشتغال معنایی ندارد، چراكه در این حوزه بیشتر باید از فنّاوری و ماشین‌آلات استفاده شود. در كشاورزی سنتی مبتنی بر نیروی كار انسانی هم واردات نمی‌تواند جایگزین این نوع كشاورزی باشد.

وی ادامه داد: در كشور ما ظرفیت كشاورزی محدود است و اگرچه هم‌اكنون نمی‌توان از حداكثر ظرفیت كشاورزی استفاده كرد، اما دلیل آن واردات كالا نیست، بلكه دور بودن فنّاوری و بحث اصلاح بذر و ماشین‌آلات كاشت و داشت و برداشت است.

این فعال اقتصادی بیان كرد: معتقدم با یك تصمیم اقتصادی نمی‌توان همه مشكلات موجود در اقتصاد كشور را حل كرد، چراكه تصمیمات مربوط به بخش‌های مختلف هستند. بدون تردید ارز 4200 تومانی و ارزهای چند نرخی بسیار خطرناك و ناپسند هستند، به همین دلیل برای حذف یكباره آن باید برنامه‌ریزی انجام شود تا اثرات آن در اقتصاد نگران‌كننده نباشد.

رییس اتاق بازرگانی ایران و چین در مورد این سوال كه آیا اعطای یارانه كالاهای اساسی موجب قاچاق گسترده، از بین رفتن خودكفایی، فساد و رانت در زنجیره توزیع كالاهای اساسی شده است، پاسخ داد: قطعاً اعطای یارانه به كالاهای اساسی موجب قاچاق و رانت گسترده می‌شود.

حریری تاكید كرد: طی سال‌های گذشته اعطای یارانه ارزان قیمت به عده‌ای از واردكنندگان باعث ایجاد رانت، قاچاق و فساد شد وعده‌ای از آن بهره ناعادلانه فراوانی بردند به همین دلیل باید در نحوه اجرای برای تخصیص ارز تصمیمات درستی اتخاذ شود.

دسترسی سریع