مركز پزشكی حج و زیارت شرط تزریق 3 نوع واكسن برای ورود به عربستان

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر گفت: عربستان سه نوع واكسن مننژیت، دو دوز واكسن كرونا و واكسن فلج اطفال را برای زائران الزامی‌كرده است.

1402/02/06
|
13:49
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری مهر، سید علی مرعشی رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر درخصوص اینكه چه نوع واكسن‌هایی برای سفر به حج نیاز است، گفت: عربستان سه نوع واكسن را برای زائران الزامی‌كرده است كه شامل واكسن مننژیت، دو دوز واكسن كرونا و واكسن فلج اطفال است.

وی گفت: با توجه به اینكه سازمان بهداشت جهانی اعلام كرده كه هیچ موردی از بیماری فلج اطفال در ایران مشاهده نشده است، گزینه واكسن فلج اطفال توسط مسئولان سعودی برای ایران حذف شده است.

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت با تاكید بر اینكه كارت تزریق واكسن‌های مننژیت و كرونا باید همراه زائران باشد، خاطرنشان كرد: كارت واكسن مننژیت كه شكل بین‌المللی دارد به زائران داده می‌شود. برگه واكسن كرونا را هم اینترنتی می‌توانند دریافت كنند.

مرعشی در خصوص مشكلات مربوط به ارسال دارو و تجهیزات پزشكی به عربستان كه در سال‌های قبل وجود داشت، گفت: در سال‌های گذشته به علت اینكه مبادلات تجاری بین ما و عربستان وجود نداشت و نمی‌توانستیم داروهای مورد نیاز را در سامانه تجاری بازرگانی سعودی‌ها ثبت كنیم، این كار با تأخیر انجام می‌شد، اما امسال این مشكلات رفع شده است و 16 اردیبهشت تجهیزات پزشكی از ایران به مدینه ارسال خواهد شد.

وی با بیان اینكه میانگین سنی زائران در حج امسال نسبت به دوره‌های گذشته افزایش داشته است، اظهار داشت: در حج امسال بیش از 60 درصد زائران بالای 70 سال سن دارند.

مرعشی افزود: 2300 زائر نیز در حج امسال حضور دارند كه بالای 80 سال سن دارند.

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت درباره اینكه با توجه به گرمای هوا در ایام حج چه برنامه‌هایی برای حفظ سلامت زائرین در نظر گرفته شده است، گفت: بخشی از اقدامات مربوط به آموزش‌های قبل از سفر است. نكات آموزشی به دو صورت حضوری (جلسات مربوط به كاروان‌ها) و غیرحضوری (از طریق پیامك و …) به زائران انتقال داده می‌شود.

وی همچنین افزود: با توجه به اینكه برخی از پزشكان نخستین بار است كه به این سفر اعزام می‌شوند، لذا آموزش‌هایی را هم برای خود پزشكان در نظر گرفته ایم. برای كارگزاران نیز آموزش‌های خاص آن‌ها در نظر گرفته شده است.

رئیس مركز پزشكی حج و زیارت تاكید كرد: در حج 1402، علاوه بر آموزش‌های پزشكی، در طول سفر نیز كادر پزشكی به صورت مستمر زائران را معاینه و وضع سلامت آن‌ها را ارزیابی می‌كنند.

دسترسی سریع