درخواست سازندگان چت جی پی تی سازمان بین المللی هوش مصنوعی ایجاد شود

اوپن آ آی، سازنده چت بات چت جی پی تی پیشنهاد كرده یك سازمان بین المللی برای قانونمندسازی هوش مصنوعی ایجاد شود.

1402/03/03
|
13:45
|

به گزارش رادیو پیام از خبرگزاری مهر به نقل از مینت، این شركت به رهبری سم آلتمن، معتقد است سیستم های هوش مصنوعی در 10 سال آینده در مهارت های مختلف خبره می شوند و می توانند فعالیت ها را با بهره وری بالاتری نسبت به بزرگ ترین شركت های امروز انجام دهند.

اوپن آ آی در یك پست وبلاگی دلایلش برای قانونمندسازی هوش مصنوعی را توضیح داده و نوشته است: نظارت بر قدرتمندترین سیستم ها و همچنین تصمیم گیری در خصوص به كارگیری چنین سیستم هایی باید همراه نظارت عمومی قدرتمند باشد. ما معتقدیم مردم سراسر جهان باید به طور دموكراتیك درباره مرزها و قصورهای مربوط به سیستم های هوش مصنوعی تصمیم بگیرند.

در ادامه آمده است: ما هنوز نمی دانیم چنین مكانیسمی را چطور طراحی كنیم اما قصد داریم به طور آزمایشی آن را توسعه دهیم.

پست وبلاگی مذكور توسط سم آلتمن( بنیانگذار )، گرگ بروكمن( رییس شركت) و ایلیا سوتسكور ( محقق ارشد )شركت اوپن آ آی نوشته شده است. در این پست ابر هوشمندی را با انرژی هسته ای مقایسه و پیشنهاد شده یك سازمان مشابه آژانس بین المللی انرژی اتمی برای كاهش ریسك های هوش مصنوعی ایجاد شود.

اوپن آ آی یك برنامه 3 مرحله ای برای كاهش ریسك سیستم های هوش مصنوعی ابر هوشمند آینده پیشنهاد كرده كه عبارت است از:

1- هماهنگی میان توسعه دهندگان هوش مصنوعی: در پست وبلاگی اوپن آ آی پیشنهاد شده شركت هایی كه سیستم های هوش مصنوعی مانند بارد( متعلق به گوگل) و بینگ( موتور جستجوی مایكروسافت) می سازند، باید به طور هماهنگ برای تضمین ایجاد سیستم های ابر هوشمند ایمن تلاش و به یكپارچگی این سیستم ها در جامعه كمك كنند.

سازنده چت جی پی تی 2 روش برای هماهنگی پیشنهاد كرده است كه عبارتند از اینكه دولت های سراسر جهان با همكاری تولیدكنندگان برتر هوش مصنوعی یك سیستم رگولاتوری بسازند یا این شركت ها می توانند با همكاری یكدیگر رشد هوش مصنوعی را به ازای نرخی سالانه محدود كنند.

2- یك رگولاتور بین المللی: اوپن آ آی همچنین پیشنهاد كرده یك سازمان بین المللی جدید مانند سازمان انرژی اتمی تاسیس شود تا ریسك های فعلی سیستم های هوش مصنوعی ابر هوشمند كاهش یابد. این شركت معتقد است سازمان رگولاتوری پیشنهادی باید اختیار بررسی سیستم ها، اجرای بازبینی، تست برای همخوانی با استانداردهای ایمنی، وضع محدودیت بر میزان به كارگیری سیستم و سطح امنیت را داشته باشد.

دسترسی سریع