آموزش و پرورش جزئیات ثبت‌نام الكترونیكی دانش‌آموزان

همزمان با تكمیل مدارك داوطلبان آزمون‌های استخدامی دبیری در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند آموزش و پرورش، دانش‌آموزان و والدین هم باید از این سامانه برای ثبت‌نام استفاده كنند.

1402/04/03
|
13:55
|

به گزارش رادیو پیام از مهر، از اول تیر ثبت نام الكترونیكی دانش آموزان به صورت الكترونیكی آغاز شده است و خانواده‌ها باید این ثبت نام را از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند آموزش و پرورش به نشانی https://medu.ir انجام دهند.

با وجود اینكه ثبت نام الكترونیكی بسیار بهتر از ثبت نام حضوری خانواده‌ها در مدارس است؛ پیگیری‌های خبرنگار مهر نشان می‌دهد سایت پنجره ملی خدمات دولت الكترونیك گاهی همراه با مشكل عدم ارسال پیامك رمز یك بار مصرف و كندی در اتصال مواجه است و برخی از خانواده‌ها از این مشكل گلایه كرده‌اند.

با این حال مسئولان آموزش و پرورش می‌گویند نیازی به حضور دانش‌آموزان و خانواده‌ها در مدارس نیست؛ بروز مشكل در سایت پنجره ملی خدمات دولت الكترونیك موقتی است، والدین در صورت مشاهده طولانی مدت در سایت می‌توانند با پشتیبانی سایت تماس بگیرند و ثبت نام در مدارس به صورت الكترونیكی خواهد بود.

سجاد سیاح مدیر كل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری با موضوع بررسی آخرین جزئیات ثبت نام الكترونیكی مدارس با بیان اینكه روند ثبت نام مدارس با سنجش بدو ورود از چندین ماه قبل آغاز شده است و حدود یك میلیون و پانصد هزار نوآموز سنجش ثبت نام كرده بودند، گفت: ما در پنجره ملی خدمات دولت الكترونیك آموزش و پرورش به عنوان یكی از پربازدیدترین پنجره‌های سایت خدمات دولت الكترونیك فعالیت داشته‌ایم با این وجود تاكنون با مشكل حادی مواجه نشدیم.

سیاح تاكید كرد: قطعاً ثبت نام الكترونیكی نیاز به فرهنگ‌سازی و آموزش دارد كه این موضوع به تدریج صورت خواهد گرفت. ما با ساده‌ترین شیوه ممكن و ساده‌ترین طراحی این اقدام را انجام دادیم و آموزش‌های لازم را ارائه دادیم تا این فرهنگ‌سازی صورت گیرد.

وی با اشاره به ثبت نام قطعی كه از یكم تیر آغاز شده است؛ گفت: پیش ثبت نام‌هایی هم پیش از این صورت گرفته بود اما ثبت نام قطعی با ارائه مدارك احراز محل سكونت دانش آموز صورت می‌گیرد.

مدیر كل دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات در خصوص مشكلات سایت گفت: پنجره ملی خدمات دولت الكترونیك آموزش و پرورش تاكنون به حدود 700 میلیون كاربر خدمات ارائه داده است. طبیعی است كه ممكن است سایت مشكلاتی داشته باشد اما در كل ما به عنوان یكی از پربازدیدترین پنجره‌های سایت خدمات دولت الكترونیك فعالیت داشته‌ایم و با مشكل حادی مواجه نشدیم.

سیاح با تاكید بر اینكه مدت‌هاست دو خدمت اصلی را به صورت یكپارچه انجام می‌دهیم، گفت: خدمات سنجش بدو ورود و ثبت‌نام الكترونیكی از یك دیتابیس انجام می‌شود. ما مشكل خاصی در این دو نداشتیم تنها مشكل ما در خصوص استشهاد محلی و احراز محل سكونت دانش آموز بود كه موانع قانونی داشت البته خوشبختانه این موانع برطرف شده است.

سید مجتبی هاشمی رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش با بیان اینكه فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموزان یك موضوع مهم و جریان ساز در آموزش و پرورش است؛ گفت: فرآیند ثبت‌نام دانش‌آموزان با هماهنگی و دقت نظر همه اركان نظام آموزشی و برخی نهادهای دیگر صورت گرفته است.

هاشمی با اذعان به اینكه ممكن است برخی خانواده‌ها امكان ثبت نام الكترونیكی فرزند خود را نداشته باشند؛ گفت: باید ملاحظات لازم صورت بگیرد و قوانینی را تدوین كنیم كه امكان اجرای آن در كل كشور فراهم باشد به همین خاطر امسال در عین حال كه ثبت نام الكترونیكی مدارس را اجرایی كردیم امكان ثبت نام حضوری هم فراهم است تا اگر از والدینی نتوانند به صورت الكترونیكی ثبت نام كنند به صورت حضوری هم این امكان برایشان مهیا باشد و عزیزانی كه نیازمند ثبت نام هستند بتوانند با كم‌ترین دغدغه ثبت نام خود را داشته باشند.

جزئیات ثبت‌نام الكترونیكی دانش‌آموزان/دولت الكترونیك دربوته آزمون

وی با اشاره به اینكه در دسته بندی ثبت نام بخش عمده دانش‌آموزان، دانش آموزان میان پایه هستند و سوابق تحصیلی آنها در آموزش و پرورش مهیا است؛ گفت: در پایه‌های ورودی اول، هفتم و دهم نیاز به پیش مقدمات و پیش ثبت نام‌هایی داشتیم كه با اقدامات خوبی كه همكاران ما در سازمان استثنایی انجام دادند پایگاه‌های سنجش از آذر اقدامات خود را شروع كردند تا والدین نوآموزان به راحتی بتوانند اقدامات لازم را برای ثبت نام انجام دهند.

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش گفت: ستاد ثبت نام مركزی 6 جلسه داشته است و 732 منطقه آموزش و پرورش هم اقدامات خود را شروع كردند. برنامه ریزی این موضوع هم از سال گذشته آغاز شد، همه این اقدامات بخشی از پروژه مهر است و در ادامه ما باید مقدمات لازم را برای میزبانی از دانش آموزان داشته باشیم.

همكاری سامانه املاك و اسكان برای ثبت نام الكترونیكی

هاشمی رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش در خصوص این شائبه كه والدین قولنامه جعلی می‌نویسند تا در مدرسه‌ای خاص ثبت نام كنند؛ گفت: وزارت آموزش و پرورش با یك استعلام آنلاین از سامانه املاك و اسكان می‌تواند اطلاعات لازم را برای احراز مناطق محل سكونت خانواده دانش‌آموز داشته باشد.

سیاح در خصوص اتصال پنجره خدمات دولت الكترونیك به سامانه اسكان هم گفت: در یك ماه گذشته نهادهای مختلفی كار كردند تا این اتصال به صورت كامل صورت بگیرد این اتصال از اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است تا نه تنها در خصوص احراز محل سكونت دانش آموزان بلكه برای سایر خدمات ما با سایر نهادها به صورت كامل متصل هستیم. از یكم تیر نزدیك به 200 هزار نفر استعلام محل سكونت را به صورت برخط داشته‌ایم و هیچ مشكلی در این زمینه وجود ندارد.

با همكاری وزارت آموزش و پرورش، وزارت راه و شهرسازی و شورای اجرایی فناوری اطلاعات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، سامانه املاك و اسكان به صورت كامل با وزارت آموزش و پرورش متصل است و برای هر كد ملی دانش آموز، یك كد پستی مخصوص ثبت شده است

رضا باقری اصل معاون وزیر ارتباطات و دبیر شورای اجرایی فناوری اطلاعات در خصوص راستی آزمایی اطلاعات ثبت شده گفت: اگر شخص مالك باشد كه در سامانه اسناد و املاك كشور به صورت كامل مشخص است؛ اما اگر مستأجر باشد منابع مختلفی همچون معاملات املاك و سامانه معاونت املاك وجود دارد كه می‌توان اظهارات او را تصدیق كرد كه این اطلاعات به سامانه املاك و اسكان منتقل خواهد شد.‌

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش در خصوص دانش آموزانی كه قرار است مدرسه خود را عوض كنند هم گفت: از طریق پنجره خدمات الكترونیك آموزش و پرورش می‌توانند اقدامات لازم را برای تغییر مدرسه خود انجام دهند.

هاشمی با تاكید بر اینكه آموزش و پرورش خود را ملزم می‌داند كه سلامت الكترونیكی شدن ثبت نام را پیش ببرد گفت: ضمانت‌های اجرایی گام به گام انجام می‌شود. اولین قدم بحث احراز هویت‌ها و پیش ثبت نام‌ها بوده و دومین قدم این است كه اگر مدیر مدرسه سندی اخذ كند عملاً بلا استفاده خواهد بود و در سامانه امكان ثبت آن را نخواهد داشت و همه چیز به صورت الكترونیكی ثبت خواهد شد.

هاشمی در خصوص تعیین محدوده برای ثبت نام در مدارس گفت: بحث محدوده بندی برای این است كه بتوانیم امكانات خود را به صورت متوازن در خدمت مردم قرار دهیم. به جهت اینكه زیرساخت‌های ما با جمعیت ما همخوانی ندارد، این نگرانی وجود دارد در مناطقی كه متقاضیان بیشتری هستند چه مكانیزمی برای ساماندهی آنان وجود داشته باشد.

وی در خصوص امكان تعیین محدوده به صورت شعاعی هم گفت: در جلسات سال گذشته این موضوع را مطرح كردیم كه در سال جاری بتوانیم مخصوصاً در شهرهای بزرگ این شرایط را محقق كنیم. امسال این امكان فراهم شد تا مدارسی كه در مرز بین دو منطقه هستند با یك تفاهم‌نامه امكان ثبت نام را داشته باشند.

ثبت نام الكترونیكی دانش آموزان، آزمونی دیگر برای پنجره خدمات دولت الكترونیك

رئیس ستاد ثبت نام وزارت آموزش و پرورش در حالی بر لزوم انجام همه خدمات آموزشی از طریق یك سایت و ضرورت یكپارچه سازی تاكید دارد كه این روزها همزمان با تكمیل مدارك داوطلبان آزمون‌های استخدامی آموزش و پرورش در پنجره ملی خدمات دولت هوشمند، دانش آموزان و والدین هم باید از این سامانه برای ثبت نام استفاده كنند.

آن طور كه مسئولان نظامی آموزشی گفته‌اند تاكنون بیش از دویست هزار دانش آموز از طریق این سامانه ثبت نام كردند.

در روزهای آینده تداوم ثبت‌نام دانش آموزان می‌تواند محك خوبی برای پنجره ملی خدمات دولت الكترونیك باشد. طبیعی است كه با ثبت نام دانش آموزان به صورت الكترونیكی، بسیاری از هزینه‌ها كاهش می‌یابد و مصرف كاغذ و سوخت نسبت به سال‌های پیش كمتر می‌شود. با گسترش خدمات دولت الكترونیك در بخش آموزش و پرورش می‌توان به حل بسیاری از چالش‌های نظام آموزشی امیدوار بود.

دسترسی سریع