همه علائم بازار ارز از كاهش قیمت دلار حكایت دارند

كارشناسان اقتصادی معتقدند، بازارهای ارز، طلا و سكه به منطقه حساسی رسیده‌اند و بررسی‌ها نشان می‌دهد، قیمت‌ها در این بازارها نزولی است.

1402/07/04
|
12:25
|

ازار ارز، سكه و طلا این روزها در آرامش كامل به سر می‌برند و روندهای نوسانی این بازارها كاملا جای خود را به ثبات داده است و در صورتی كه اتفاق خاصی در بازار ارز و طلا رخ ندهد، این بازارها با همین روند طی ماه های آینده ادامه مسیر خواهند داد.

بازار ارز و طلا شهریورماه امسال را پرخبر، اما كم نوسان سپری كردند و در این میان تنها معامله‌گران سكه امامی به دلیل كاهش حباب سكه زیان كردند.

اوج تقاضای ارز در آخرین ماه تابستان همزمان با سفر اربعین رقم خورد كه مدیریت خوب بانك مركزی در این بازار، طول نوسان در بازار ارز را به شدت كاهش داد.

به عبارت دیگر، قیمت دلار در پایان شهریور نسبت به مدت مشابه ماه قبل بازدهی خاصی نداشت و اسكناس آمریكایی حتی موفق به ثبت بازدهی یك درصدی هم برای دارندگان خود نشد.

دلار تهران در آخرین روز مردادماه در محدوده 48 هزارو 725 تومان بود و در آخرین روز شهریور در محدوده قیمتی 48 هزار و 750 تومان ثبت قیمت شد. میزان تغییر قیمت دلار در این مدت نشان می‌دهد كه دلار حتی نتوانسته رشد یك درصدی را در این ماه ثبت كند.

* تاثیر جلسه شورای حكام و آزادسازی پول های بلوكه شده بر بازار ارز

جلسه شورای حكام آژانس بین المللی انرژی اتمی در شهریور برگزار شد و در حالیكه بازار ارز نگران صدور قطعنامه علیه ایران بود، هیچ قطعنامه ای علیه ایران در این جلسه در رابطه با پرونده هسته ای تصویب نشد.

البته در هفته پایانی شهریورماه 5.5 میلیارد تومان از پول های غیرقابل دسترس كشور در كره جنوبی ابتدا به حساب بانك مركزی سوئیس و سپس به حساب 6 بانك ایرانی حاضر در قطر واریز شد.

این دو موضوع در كنار یكدیگر به همراه مدیریت تقاضا توسط بانك مركزی در بازار ارز، منجر به كاهش التهاب و نوسان در بازار ارز شده است.

* نوسان دلار چگونه كنترل شد؟

از مهم ترین عواملی كه مانع از نوسان و رشد دلار شد، افزایش قیمت جهانی نفت و ركوردزنی صادرات نفت ایران بود. قیمت جهانی نفت در كانال 90 دلاری قرار گرفته و سودای صد دلاری شدن دارد.

بررسی‌ها از مقایسه روند قیمت نفت و دلار تهران نشان می‌دهد كه دلار تهران غالبا در هنگام صعود قیمت نفت به خوبی كنترل شده و حتی كاهش یافته است. چرا كه انتظارات از افزایش درآمدهای ارزی ایران مانع از حضور جدی سوداگران دلار در بازار ارز می‌شود.

* كاهش حباب درهم در بازار

برای بررسی انتظارات در بازار ارز، واكاوی حباب درهم هم گزینه خوبی است.‌ مطالعات نشان می دهد كه بیشترین میزان حباب درهم در شهریور ماه در همان اولین روز ماه رقم خورده است و پس از آن تا كف 392 تومان در 26 شهریور ماه كاهش یافته است، میزان حباب درهم در پایان شهریور در محدوده 532 قرار گرفت كه نشان می دهد كه نمی‌توان انتظار كاهش یا افزایش تندی برای دلار در مهرماه وجود ندارد.

حباب درهم عاملی است كه از گذشته برای پیش بینی قیمت دلار استفاده می‌شده است؛ زیرا به عنوان پارامتری از رفتار معامله گران بنیادی ارز شناخته می‌شود كه جریان صادرات و واردات را در دست دارند.

* معاملات پشت خطی هرات كاهش را نشان می‌دهد

این روزها، بازار ارز هرات در كف محكم 37 روزه خود قرار گرفته است. طی روزهای گذشته نرخ ارز در هرات 49 هزار و 200 تومان را از دست داد و وارد كانال 48 هزار تومان شد.

قیمت دلار نقدی هرات با كاهش شدید به 48 هزار و 800 تومان رسیده است. این درحالی است كه قیمت فردایی قیمت دلار در هرات در حال از دست دادن كانال 49 هزار تومان است و سوداگران در تلاش برای تثبیت این خط مقاومت هستند؛ اما در معاملات پشت خطی این مرز از دست رفته و طی روزهای آینده اخبار كاهشی از بازار هرات به بازار تهران مخابره خواهد شد.

* ورود بازارساز به بازار سكه و كاهش قیمت ها در این بازار

بررسی‌ها از قیمت ها در بازار طلا نشان می‌دهد كه ربع سكه در همان قیمتی كه مرداد را به پایان رساند در آخرین روز معاملاتی تابستان هم معامله شد و در محدوده نه میلیون و 900 هزار تومان ثبت قیمت شد.

قیمت دلار و اونس طلا در این مدت نشان می دهد كه مهم ترین دلیل كاهش قیمت سكه كاهش حباب آن بوده و بازارساز به خوبی توانسته انتظارات در بازار سكه را در ماه پر خبر و پر ریسك بازار ارز و سكه كنترل و حتی كاهشی كند.

بازدهی طلای آب شده مانند دلار تهران به یك درصد هم نرسید و طلای آب شده در آخرین روز معاملاتی شهریور نسبت به مدت مشابه مرداد ماه فقط چهل هزار تومان افزایش یافت.

در میان معاملات ارز و طلا بیشترین تغییر قیمتی شهریورماه برای سكه بوده است، كه برخلاف سایر بازارها نه تنها افزایشی ثبت نكرد، بلكه دارندگان آن دچار زیان نیز شدند.

قیمت سكه امامی در پایان مرداد ماه در محدوده 28 میلیون و 500 هزار تومان بود كه در پایان شهریور تا سطح 27 میلیون و 900 هزار تومان كاهش یافت تا دارندگان آن به میزان 3.1 درصد ضرر كنند. البته نرخ سكه طی معاملات روز گذشته، به 27 میلیون و 550 هزار تومان رسیده است.

* حباب سكه نزولی شد

میزان حباب سكه به خوبی روند انتظارات در بازار سكه را نشان می دهد. نمودار سكه امامی نشان می دهد كه بیشترین میزان حباب سكه در اولین روز شهریور ماه در محدوده 21.4 درصدی ثبت شده و پس از آن حباب سكه روند نزولی به خود گرفته و تا محدوده 18.1 درصدی كاهش یافته است، حباب سكه امامی در آخرین روز معاملاتی آخرین هفته تابستان در محدوده 18.8 درصد قرار گرفته است.

كمترین میزان حباب سكه در شش ماه گذشته 16.7 درصد بوده و بیشترین میزان حباب در این مدت نزدیك26 درصد بوده است. نزدیك شدن حباب سكه به كف كانال 6 ماهه نشان می دهد خریداران از این بازار خارج شده و دست از معامله كشیده اند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد كه در حال حاضر، هم قیمت سكه امامی و هم قیمت دلار به منطقه حمایتی حساسی رسیده اند و در صورتی كه پای دلار طی روزهای آینده بلغزد، شیب نزولی قیمت سكه هم تندتر خواهد شد.

* همه سیگنال ها به كاهش نرخ دلار ختم می شود

كامران رحیمی، كارشناس اقتصادی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره روند قیمت در بازار ارز گفت: كانال 49 هزار تومان به مقاومت مهم دلار و خط قرمز بازارساز تبدیل شده كه اجازه پیشروی به این محدوده را نمی‌دهد. درهفته گذشته دلار كاهش یك درصدی را تجربه كرد، ولی در نهایت با برخورد به حمایت سطح 40 آر اس آی حمایت شد و كمی بالا رفت.

این كارشناس اقتصادی ادامه داد: مهم ترین مقاومت دلار در حال حاضر كانال 49 هزار تومان است كه بازارساز به این راحتی ها اجازه عبور دلار از این مقاومت را نمی دهد.

وی افزود: در محدوده قیمتی 48 هزار تومانی هم سطح 38 درصدی حمایت فیبوناچی وجود دارد كه به دلار اجازه كاهش بیشتر را به راحتی نمی دهد.

رحیمی تاكید كرد: حباب درهم در روزهای گذشته پایین تر از میانگین سه ماهه، ماهانه و هفتگی قرار گرفته كه نشان می دهد معامله گران درهم به كاهش بیشتر قیمت دلار امیدوار هستند و همین موضوع نیز می تواند باعث كاهش قیمت دلار در بازار شود.

این كارشناس اقتصاد ایران تصریح كرد: بازارها در منطقه مهمی قرار گرفته‌اند و اگر قیمت‌ها این سطوح را از دست بدهند می‌توان گفت، بازارها از صعود دست كشیده‌اند.

دسترسی سریع