ایران بر حل مسائل منطقه از طریق تعامل تأكید دارد

رئیس جمهور با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران همواره مذاكره و گفتگو میان كشورهای همسایه را راهكار حل و فصل مسائل منطقه‌ای می‌داند، ابراز امیدواری كرد: گفتگوهای نشست «گروه همكاری قفقاز» منشاء تقویت همكاری‌های سازنده و تعاملات منطقه‌ای شود.

1402/08/02
|
07:09
|

حجت الاسلام والمسلمین رئیسی بعد از ظهر امروز دوشنبه در دیدار آقای «جیحون بایرام‌اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان كه به منظور شركت در نشست «گروه همكاری قفقاز» به تهران سفر كرده است، با بیان اینكه جمهوری اسلامی ایران همواره مذاكره و گفتگو میان كشورهای همسایه را راهكار حل و فصل مسائل منطقه‌ای می‌داند، ابراز امیدواری كرد: گفتگوهای این نشست منشاء تقویت همكاری‌های سازنده و تعاملات منطقه‌ای شود.
رئیس جمهور در این دیدار همچنین با اشاره به موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینكه مشكلات منطقه با دخالت نیروهای بیگانه قابل حل نیست، بر رفع مشكلات منطقه‌ای از طریق تعامل و همكاری بیشتر كشورهای منطقه تأكید كرد.
آقای رئیسی با بیان اینكه قبلاً به آقای الهام گفته بودم كه رژیم صهیونیستی نه دوست شما و نه دوست هیچ كشور مسلمانی نخواهد شد، افزود: وضعیت امروز غزه، تابلویی پیش روی تمام ملت‌های منطقه است تا ببینند غربی‌ها و در رأس آنها آمریكا با حمایت تمام قد از جنایات صهیونیستها، نه تنها دوست و دلسوز كشورهای منطقه نیستند، بلكه فقط پیشبرد منافع نژادپرستانه خود در منطقه را دنبال می‌كنند.
رئیس جمهور با تأكید بر اهمیت گسترش روابط و همكاری‌های تهران-باكو در عرصه‌های مختلف تصریح كرد: ارتقای سطح تعاملات و مناسبات با كشور دوست، برادر و همسایه آذربایجان، از محورهای سیاست خارجی ایران است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یكی از كشورهای مهم و قدرتمند منطقه، ضمن تأكید بر احترام به حاكمیت و تمامیت ارضی همه كشورها، بر حل مسائل و مشكلات از طریق مفاهمه و تعامل كشورها تأكید دارد.
«جیحون بایرام‌اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینكه كشورش اهمیت ویژه‌ای برای روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل است، خاطرنشان كرد: نگاه ایران به مسائل، به‌ویژه پیشگیری از باز شدن پای كشورهای فرامنطقه‌ای به منطقه مورد تأیید و حمایت جمهوری آذربایجان است و از همین‌رو برگزاری نشست «گروه همكاری قفقاز» در تهران را مفید، مثبت و سازنده ارزیابی می‌كنیم.
وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، چشم‌انداز روابط دو كشور را روشن توصیف كرد و گفت: در ماه‌های اخیر دو كشور پیشرفت‌های قابل توجهی در ارتقای سطح روابط و پیشبرد همكاری‌های دوجانبه داشته‌اند.
بایرام‌اف همچنین با انتقاد از استانداردهای دوگانه كشورهای غربی در مواجهه با مسائل منطقه از جمله در ارتباط با وضعیت فعلی غزه اظهار امیدواری كرد كه حملات به مردم بی‌دفاع این منطقه هر چه سریع‌تر متوقف شده و آرامش در منطقه برقرار شود.

دسترسی سریع