روند استخدام 14 هزار پرستار در حال اجراست

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به صدور مجوز استخدام 25 هزار كادر درمان اشاره كرد و گفت: از این تعداد 14 هزار پرستار هستند و اكنون روند مصاحبه آن‌ها طی می‌شود البته خود را مدیون جامعه پرستاری می‌دانیم و سعی در برطرف كردن مشكلات و مطالبات آ

1402/08/29
|
06:52
|

بهرام عین اللهی روز یكشنبه در همایش روز پرستار كه در مركز همایش‌های رازی برگزار شد با بیان اینكه پرستار نباید فقط در بخش درمان فعال باشد، افزود: پیشگیری مهم‌تر از درمان است. پرستار باید بتواند در تیم سلامت به شناسایی بیماری‌های شایع، غیرواگیر از جمله كنترل دیابت و فشارخون بالا به تیم پزشكی كمك كند و ضروریست فرهنگ درمان محور در بیمارستان تغییر یابد.
وی به لزوم عرضه خدمات پرستاری در منزل اشاره كرد و افزود: اگر بیمار توسط پرستار در منزل مراقبت شود، وضعیت بیماری وی بهبود می‌یابد البته برای ارائه خدمات توسط این افراد باید آیین‌نامه‌ها و ضوابط مالی در این زمینه مشخص شود.
عین اللهی با اشاره به اهمیت حرفه پرستاری و جایگاه خاص آن در جامعه، اظهار داشت: اكنون 2 هزار و 156 عضو هیات علمی پرستاری در كشور وجود دارد و سالانه 10 هزار نفر در 209 مركز آموزشی تربیت می‌شوند.
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی ادامه داد: در حوزه پژوهش نیز در سال 2023 حدود 2 هزار و 211 مقاله پرستاری داشتیم و از رتبه اول منطقه برخوردار هستیم.
انتقاد از فعالیت مراكز فاقد مجوز خدمات پرستاری در منزل
وزیر بهداشت با انتقاد از فعالیت مراكز فاقد مجوز ارائه خدمات پرستاری در منزل، اظهار داشت: وضعیت ارائه خدمات پرستاری خارج از بیمارستان رضایت‌بخش نیست و برخی دفاتر از وزارت بهداشت مجوز نمی‌گیرند كه باید این وضعیت ساماندهی شود و نیاز به نظارت بیشتر دارد.
به گفته عین اللهی، فعالیت مراكز خدمات پرستاری در منزل با مجوز و تایید وزارت بهداشت می‌تواند حجم بستری‌های بیمارستانی را كاهش دهد و پوشش بیمه‌ای برای ارائه این خدمات نیز كمك كننده است.
عین اللهی در بخشی از اظهارات خود با محكوم كردن جنایات رژیم صهیونیستی در غزه، گفت: این رژیم تا امروز نزدیك پنج هزار كودك را به شهادت رسانده است البته با توجه به اتفاقاتی كه در دفاع مقدس تجربه كردیم، این اتفاقات در غزه برای ما غریب نیست.
وی تصریح كرد: جنگ اصلی غزه را آمریكا انجام می‌دهد؛ موجی از سلاح‌ها با ناو‌های آمریكایی به سمت غزه سرازیر شد، اما مردم غزه نشان دادند قهرمانان واقعی آن‌هایی هستند كه از خانه و وطن خود دفاع می‌كنند.
عین اللهی تاكید كرد: یك ماه و نیم قبل در قاهره اعلام كردم جنایات صهیونیست‌ها و سكوت مجامع بین‌المللی جنایت تاریخی است. دو هفته قبل هم در وبیناری دیگر بر این موضع تاكید داشتم. این روز‌ها كاركنان نظام سلامت به ما مراجعه می‌كنند و می‌گویند رنج مردم غزه را تاب نمی‌آورند و می‌خواهند خدمات پزشكی برای مردم مظلوم غزه انجام دهند.
افزایش امید به زندگی ایرانیان
وی از افزایش امید به زندگی از 56 به 76 سال در ایرانیان خبر داد و گفت: كاهش مرگ و میر نوزادان و مادران به ترتیب به هشت نفر در هر یكهزار تولد زنده و 25 نفر در هر یكهزار تولد زنده و ایجاد 18هزار خانه بهداشت از دستاورد‌های كشور بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.
عین‌اللهی ادامه داد: یكی از مهمترین افتخار‌های نظام سلامت، كنترل بیماری‌های واگیر است و اكنون در همه مناطق به خصوص مناطق محروم دسترسی به امكانات بهداشتی و درمانی وجود دارد و همچنان آماده خدمت رسانی هستیم.

دسترسی سریع