تحریم رژیم صهیونیستی خواست مردم فلسطین از كشورهای اسلامی

سخنگوی وزارت خارجه گفت: موضوع تحریم رژیم صهیونیستی از سوی كشورهای اسلامی خواست به حق مردم فلسطین است و ایران هم این مسأله را پیگیری می كند.


1402/08/29
|
13:35
|

سخنگوی وزارت امور خارجه كشورمان گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب رویكرد اصولی خود در حمایت از ملت فلسطین و توقف جنایات جنگی رژیم صهیونیستی رایزنی های مستمری با كشورهای اسلامی انجام داده است. آقای كنعانی افزود: موضوع تحریم رژیم صهیونیستی، خواست به حق مردم فلسطین است و ایران هم این مسأله را دنبال می كند. سخنگوی وزارت خارجه افزود: كشورهای اسلامی نشست های خوبی در این زمینه داشته اند اما كافی نیست. كشورهای اسلامی ظرفیت های بالقوه زیادی در این زمینه دارند از جمله تحریم انرژی ‌و كالا و باید به درخواست های فلسطینی ها در این زمینه توجه كنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ارتباط با ارسال كمك های انسان دوستانه به غزه هم گفت ایران مانند بسیاری دیگر از كشورها كمك های خود را با هماهنگی با مصر برای مردم غزه ارسال كرد اما متاسفانه به دلیل مانع تراشی اشغالگران امكان ارسال كمك‌ها وجود نداشته است. آقای كنعانی افزود: رایزنی ها با طرف مصری در این زمینه از ادامه دارد. متاسفانه به دلیل مصونیت سوال برانگیز رژیم صهیونیستی این رژیم از پذیرش مسئولیت های خود در این زمینه سر باز زده است. سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینكه وضعیت انسانی در غزه بسیار دردناك است و این مسوولیت جامعه جهانی در این زمینه را پررنگ می كند تاكید كرد موضوع پایان دادن به حملات به غزه ‌ و بازگشایی مرز رفح از مهمترین مسائلی است كه مورد پیگیری دستگاه دیپلماسی است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه نشست خبری امروز در ارتباط با اظهارات عضو كنگره آمریكا درباره مسدود كردن پول ایران در قطر گفت كنگره آمریكا و بسیاری از نمایندگان آن نشان داده اند بیش از آن كه حافظ منافع مردم آمریكا باشند به دنبال منافع رژیم صهیونیستی هستند. آقای كنعانی با اشاره به سفر اخیر نماینده روسیه به ایران هم گفت با توجه به آغاز ریاست روسیه بر گروه بریكس گفتگوهایی در چارچوب همكاری دو كشور در این گروه انجام گرفت. مسایل دوجانبه و منطقه ای و از جمله مسائل اخیر در غزه مورد توجه قرار گرفت و دو طرف درباره تحریم های یكجانبه هم گفتگو كردند.
فهرست كالا‌های مرتبط با شركت‌های صهیونیستی به وزارت صمت ارسال شد
سخنگوی وزارت خارجه گفت برای جلوگیری از ورود غیر قانونی كالا‌های مرتبط با شركت‌های صهیونیستی فهرست این كالا‌ها به دستگا‌های ذیربط از جمله وزارت صمت ارسال شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه در نشست خبری امروز خود با خبرنگاران گفت ورود كالا‌های مرتبط به شركت‌های صهیونیستی براساس قوانین به ایران ممنوع است و مردم ایران هم با درك ماهیت اشغالگرانه این رژیم تمایلی به استفاده از این كالا‌ها ندارند، با این حال با توجه به این كه ممكن است كالا‌هایی به صورت گمنام وارد بازار شود دستگاه دیپلماسی با همراهی سایر دستگاه‌های ذیربط موظف به بررسی این موارد است. سخنگوی وزارت خارجه افزود این بررسی‌ها از سال‌های گذشته به صورت منظم انجام می‌شود و فهرست این كالا‌ها به دستگا‌های ذیربط اجرایی از جمله وزارت صمت ارسال شده است. آقای كنعانی تاكید كرد. دستگاه دیپلماسی جدیت لازم در این زمینه را دارد، اما انتشار این فهرست‌ها منوط به مسایل اجرایی است و انتشار عمومی آن هم براین اساس دنبال می‌شود.
ادامه و تشدید درگیری‌ها در منطقه نتیجه حمایت‌های همه جانبه آمریكایی‌ها از جنایات اشغالگران است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره اتهام زنی درباره عملیات شب گذشته نیرو‌های یمن و كشتی صهیونیستی گفت كشور‌ها و گروه‌های منطقه‌ای براساس منافع خود تصمیم گیری می‌كنند و طرح چنین اتهاماتی علیه ایران تنها فرافكنی برای جبران شكست صهیونیست هاست. آقای كنعانی تاكید كرد این توجیهی برای شكست فاحش آن‌ها است و فایده‌ای نخواهد داشت. سخنگوی وزارت خارجه با تاكید بر اینكه ادامه و تشدید درگیری‌ها در منطقه نتیجه حمایت‌های همه جانبه آمریكایی‌ها از جنایات اشغالگران است افزود پشتیبانی همه جانبه و نامحدود آمریكا با واكنش‌های جدی در منطقه روبرو می‌شود و وضعیت انسانی در غزه را بغرنج می‌كند، گروه‌های مقاومت هم بار‌ها در این زمینه هشدار داده اند، علاوه بر این موج جهانی ضد این جنایات و حمایت‌های بی قید و شرط آمریكایی‌ها را هم شاهد هستیم. سخنگوی وزارت خارجه تصریح كرد آمریكا و رژیم صهیونیستی باید بدانند تنها با توقف كشتار و ارسال كمك‌های مردمی به غزه است كه واكنش گروه‌های مقاومت هم متوقف خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه: دولت آمریكا از خود بپرسد چرا هدف خشم و نفرت مردم منطقه است
آقای كنعانی درباره حملات اخیر به پایگاه های آمریكا در عراق گفت گروه های مقاومت تحت امر ایران نیستند بلكه نماینده كشورها و ملت های خود هستند. دولت آمریكا باید از خود بپرسید كه چرا هدف خشم و نفرت مردم منطقه است
آقای كنعانی افزود رژیم صهیونیستی در طول هفته های اخیر مرتكب جنایات زیادی شده است، دیوان بین المللی كیفری هم صلاحیت رسیدگی به این جنایات جنگی را دارد و ایران از ورود دیوان به این مسأله حمایت می كند. سخنگوی وزارت خارجه افزود هر چند سوابق قبلی این نهاد چندان مثبت نبوده با این حال دیوان بین المللی كیفری در برابر آزمون جدی قرار دارد، از نگاه بسیاری از حقوقدانان بین المللی رژیم اشغالگر مرتكب فهرست بلندی از جنایات جنگی شده است و در این زمینه ایران در چارچوب پیشنهاد خود به اجلاس سازمان همكاری اسلامی شواهد این جنایات را جمع آوری می كند. آقای كنعانی افزود وزیر امور خارجه در چارچوب سفر اخیر خود به ژنو هم این مسأله را در گفتگو با مقامات سازمان ملل مطرح كرده است و حتی در دیدار نماینده دبیركل سازمان ملل پیشنهاد تشكیل كمیته ای بین المللی برای رسیدگی به این موارد را مطرح كرد.
مجامع بین المللی از جمله سازمان بین‌المللی انرژی اتمی به وظایف خود در باره سلاح اتمی رژیم صهیونیستی عمل كنند
سخنگوی وزارت امور خارجه درادامه نشست خبری امروز با خبرنگاران تصریح كرد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی در ارتباط با سلاح های هسته ای رژیم صهیونیستی مسوولیت دارد و تهدید یك عضو كابینه رژیم صهیونیستی برای استفاده از این سلاح ها هم تردیدی در این زمینه باقی نگذاشته است. سخنگوی وزارت خارجه ابراز امیدواری كرد مجامع بین المللی از جمله سازمان بین‌المللی انرژی اتمی هم به وظایف خود در این زمینه عمل كنند
آقای كنعانی همچنین با بیان اینكه فعالیت های هسته ای صلح آمیز ایران تحت نظارت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و همكاری های ایران هم در این چارچوب دنبال می شود گفت طرح مباحث حاشیه ای در این باره سازنده نیست.
رژیم صهیونستی اگرچه در كشتار مردم بیگناه موفق بوده، اما دستاورد نظامی نداشته است.
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره نقش چین در بحران غزه گفت پكن به عنوان عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل نقش مهمی در این زمینه دارد، ملت فلسطین از چین انتظار حمایت دارد و پكن می‌تواند به برقراری آتش‌بس در غزه كمك كند. آقای كنعانی تصریح كرد شورای امنیت سازمان ملل مهمترین ركن برقراری آتش بس است. سخنگوی وزارت خارجه در بخش دیگری از این نشست خبری در ارتباط با ادعای اشغالگران برای جنگ طولانی در غزه گفت رژیم صهیونیستی نشان داده كه می‌تواند حمام خون راه بیندازد و كودكان و بیمارستان‌ها را هدف قرار دهد، اما هیچ گاه نتوانست اثبات كند كه می‌تواند در برابر مقاومت ایستادگی كند، متاسفانه آن‌ها از شكست‌های خود درس نمی‌گیزند. آقای كنعانی با بیان اینكه بخشی از این جنایات نتیجه اهداف سیاسی شخص نتانیاهو است تاكید كرد این رژیم اگرچه در كشتار مردم بیگناه موفق بوده، اما دستاورد نظامی نداشته است.
باید در چارچوب ظرفیت‌های سازمان همكاری اسلامی تلاش‌های جدی برای حمایت از ملت فلسطین انجام شود
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره دیدار وزیر خارجه با همتای فرانسوی گفت این دیدار در ارتباط با مسأله فلسطین و هم مسایل دوجانبه از جمله مسائل كنسولی بود. آقای كنعانی افزود مواضع دو كشور ایران و فرانسه لزوما با هم منطبق نیست، اما در مواردی از جمله لزوم داد توقف جنگ با یكدیگر توافق وجود دارد ضمن اینكه مسوولیت توقف این جنگ بر عهده اشغالگران و حامیان آن‌ها است.
سخنگوی وزارت خارجه در ادامه در ارتباط با نشست ریاض گفت این نشان می‌دهد كشور‌های اسلامی به اهمیت موضوع فلسطین واقف هستند و توافق كردند كه برای توقف جنگ و ارسال كمك‌های انسانی تلاش كنند. آقای كنعانی تصریح كرد خروجی این جلسه هنوز برای ملت فلسطین ملموس نبوده و انتظار می‌رود در چارچوب ظرفیت‌های سازمان همكاری اسلامی تلاش‌های جدی برای حمایت از ملت فلسطین انجام شود.

دسترسی سریع