تدوین اساسنامه تخصصی بانك‌ها در بانك مركزی

رئیس كل بانك مركزی با اشاره به لزوم تخصصی شدن بانك‌ها در كشور گفت: در حال تدوین اساسنامه بانك‌های تجاری، قرض‌الحسنه و توسعه‌ای در بانك مركزی هستیم.

1402/09/05
|
11:59
|

آقای محمدرضا فرزین در مراسم رونمایی از وام قرض الحسنه بدون كارمزد، اظهارداشت: ما در بانك مركزی بدنبال توسعه بانكداری تخصصی در كشور هستیم، باید بانك‌ها براساس فعالیت‌های متفاوتی كه انجام میدهند با توجه به تخصص و اهداف‌شان تقسیم بندی شود.
آقای فرزین اضافه كرد: در حال تدوین اساسنامه بانك‌های تجاری، قرض‌الحسنه و توسعه‌ای در بانك مركزی هستیم.
رئیس كل بانك مركزی با بیان اینكه بانكداری توسعه‌ای فعلی در كشور اصلا كار بانك توسعه‌ای را انجام نمی‌دهد، تصریح كرد: وظیفه سهامداران است كه بانك توسعه‌ای را تامین مالی كنند. در بانك‌های تجاری باید در بازار پول باشند و فعالیت تجاری انجام دهند؛ در حال تغییر اساسنامه این بانك‌ها هستیم.
فرزین درباره بانكداری قرض‌الحسنه هم گفت: بدنبال این هستیم كه بانكداری قرض‌الحسنه با هزینه كم تامین مالی نیاز‌های خرد و ضروری مردم را انجام دهند؛ نرخ سود این تسهیلات باید پایین باشد، چون مردم به دلیل نیاز ضروری سراغ این وام می‌ایند نه برای كار‌های تجاری.
رئیس كل بانك مركزی ادامه داد: بخشی از بانك‌ها مانند بانك ملی بانك جامع هستند برای این بانك‌ها اساسنامه بانكداری جامع تدوین خواهیم كرد؛ ملی و سپه هم شعب زیادی دارند و در تمام ایران گسترده هستند و میتوانند نیاز‌های مردم را پوشش دهند.
وی با بیان اینكه برای بانك‌هایی كه دانش بنیان‌ها را تامین مالی می‌كنند نیز اساسنامه تدوین می‌كنیم، تصریح كرد: نظارت موضوع مهم بانك مركزی است؛ اگر بتوانیم دسته بندی را انجام دهیم مدل نظارتی هر بانك متفاوت خواهد شد. نمیتوانیم به تمام بانك‌ها یك نوع نظارت را داشته باشیم؛ اقدامات خوبی را شروع كردیم، قطعا نظارتی كه در ماه‌های آینده در بانك مركزی خواهیم داشت با آنچه الان وجود دارد متفاوت خواهد بود.
فرزین ضمن اشاره به اینكه هر جا پول سپرده گذار وجود داشته باشد نظارت جدی خواهیم داشت، افزود: هرچند مدیر بانك رسالت تلاش كرد وام بدون كارمزد را حاصل همكاری بانك مركزی اعلام كند، ولی واقعیت این است كه این الگوی بسیار خوبی است كه حاصل ایده‌های خودشان بوده و ماهم سعی كردیم مشكلات را رفع كنیم.
رئیس كل بانك مركزی در ادامه گفت: مدتی است تسهیلاتی به نظام بانكی تكلیفی شده است؛ امسال پیشنهاد كردیم در بودجه كه عدد این تسهیلات در شورای پول و اعتبار تعیین شود.
به گفته فرزین، در قانون جدید بانك مركزی، گامی به سمت جلو در نظام بانكی كشور برداشته شده و این قابل بررسی است؛ این قانون از قانون قبلی خیلی بهتر است هرچند ما نسبی صحبت میكنیم؛ از نظر استقلال، اختیارات بیشتری به بانك مركزی داده است.
رییس كل بانك مركزی همچنین به افزایش سقف وام قرض الحسنه به 300 میلیون تومان اشاره كرد و گفت: بانك ملی و سپه هم اجازه دارند این وام را پرداخت كنند؛ اصلاح ضوابط وجوه اداره شده را هم داشتیم.

دسترسی سریع