آسیب‌های جدی بی توجهی به درمان دیابت

فوق تخصص غدد و متابولیسم گفت: بی توجهی به درمان دیابت باعثِ رسوب قند در عروق می‌شود و كلیه‌ها، چشم، پا، قلب و عروق تحت تاثیر قندخون بالا آسیب می‌بینند.

1402/09/07
|
17:41
|

هادی شهراد بچستانی فوق تخصص غدد و متابولیسم در مصاحبه با رادیو سلامت با بیان اینكه دیابت به دو دسته نوع یك و دو تقسیم می‌شود، گفت: دیابت نوع یك از نوزادی تا 35 سالگی شیوع دارد؛ اما بیش‌تر در دوران بلوغ مشاهده می‌شود و 10 درصد از موارد را شامل می‌شود.
فوق تخصص غدد و متابولیسم با بیان اینكه انسولین، دروازه‌ی ورود قند به داخل سلول است، گفت: در دیابت نوع یك به علت مسائل ایمنی، سلول‌های بتای لوزالمعده كه مولد انسولین هستند از بین می‌روند كه این موضوع با انسولین كنترل می‌شود؛ اما در دیابت نوع دو، سلول‌های لوزالمعده‌ی تولید كننده انسولین، كم هستند و یا انسولینِ ترشح شده برای بدن كافی نیست.
هادی شهراد بچستانی با بیان اینكه اگر میزان انسولین با قند خون فرد هم خوانی نداشته باشد با مصرف دارو مشكل حل می‌شود، افزود: قند خون در هنگام ناشتا - بیش از هشت ساعت ناشتایی - باید زیر 100 میلی گرم در دسی لیتر باشد. اگر میزان آن بین 100 تا 135 میلی گرم در دسی لیتر باشد فرد را پیش دیابت و اگر قند بالای 136 باشد فرد را مبتلا به دیابت تلقی می‌كنیم.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم با تاكید بر این كه افراد پرخطر بعد از 40 سالگی باید هر سال قند خون خود را كنترل كنند، گفت: افراد عادی جامعه، هر سه سال یك بار باید آزمایش قند خون را انجام دهند؛ چاقی، اضافه وزن، سابقه فامیلی و دیابت در بارداری از عوامل خطر آن است.
هادی شهراد بچستانی با بیان اینكه برخی افراد به به دیابت و عوارض دیابت كنترل نشده بی توجه هستند، گفت: بی توجهی به درمان دیابت باعثِ رسوب قند در عروق می‌شود؛ كلیه، چشم، پا، قلب و عروق تحت تاثیر قندخون بالا آسیب می‌بینند؛ قند خونِ بالا، باید پایین بیاید تا در جدار عروق رسوب نكند.
این فوق تخصص غدد و متابولیسم در پایان با تاكید بر اینكه بیماران دیابتی باید از میزان قند خون نرمال آگاهی داشته باشند، گفت: افراد مبتلا به دیابت باید تحت نظر پزشك جدول‌هایی تهیه كنند كه این جدول، جدولِ قند نام دارد و به طور هفتگی یا ماهانه قند خون خودشان را چك و در آن قید كنند تا هنگام مراجعه به پزشك، جدول را همراه داشته باشند.

دسترسی سریع