انتخابات در سوریه باید با حضور بشار اسد برگزار شود

وزیر امور خارجه آمریكا با پذیرفتن حضور بشار اسد، پیشنهاد داد كه مخالفان سوری در انتخابات شركت كنند.

1395/07/10
|
11:36
|

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از شبكه تلویزیونی المیادین، جان كری در دیدار با شماری از فعالان سوری و شخصیت های دیگر، از حمایت اكثریت اعضای دولت باراك اوباما از توسل به نیروی نظامی در بحران سوریه ابراز سرخوردگی كرد و گفت: به علت تهدید به توسل به نیروی نظامی، دیگر دلیلی در داخل دولت باراك اوباما برای حمایت از تلاش های دیپلماتیك به منظور پایان دادن به خونریزیها در سوریه ندارم. شمار كمی از اعضای دولت اوباما از تلاش های دیپلماتیك درباره بحران سوریه حمایت می كنند.

به نوشته روزنامه نیویورك تایمز، كری در این دیدار افزود: در نتیجه سردرگمی و دودستگی در داخل دولت اوباما درباره بعضی از تصمیمات سیاسی مربوط به سوریه، از روسها شكست خوردم.

وی در این دیدار كه چند روز پس از ناكامی توافقنامه با روسیه برای آتش بس در سوریه صورت گرفته است، تاكید كرد: هر تلاش دیگری از طرف آمریكا برای تجهیز شورشیان در سوریه به سلاح یا پیوستن آمریكا به جنگ سوریه ممكن است نتایج معكوس به همراه داشته باشد. این اقدام باعث خواهد شد روسیه، ایران، حزب الله و جبهه النصره مشاركت خود را افزایش دهند و در نهایت، همه آسیب خواهند دید.

كری خاطر نشان كرد: آمریكا توجیه قانونی برای مداخله در سوریه ندارد، در حالی كه روسها اهمیتی برای قوانین بین المللی قائل نیستند. آمریكا با حزب الله در سوریه نخواهد جنگید، زیرا این حزب بر خلاف جبهه النصره و داعش ضد آمریكا اعلام جنگ نكرده است و ضد آن توطئه چینی نمی كند.

وی در این دیدار پیشنهاد برگزاری انتخابات در سوریه با مشاركت بشار اسد را مطرح كرد و گفت: مخالفان سوری می توانند در تشكیل دولت انتقالی مشاركت كنند. باید با برگزاری انتخابات با مشاركت بشار اسد، به ملت سوریه اجازه داد تصمیم بگیرد چه كسی را می خواهد.

وزیر امور خارجه آمریكا گفت: كنگره اجازه توسل به زور در سوریه را نخواهد داد. فضای كلی در آمریكا از جنگ ها خسته شده است و بسیاری از آمریكاییها از اعزام جوانان آمریكایی برای مردن در كشوری دیگر حمایت نمی كنند.

دسترسی سریع