صیانت محرمانه

احتمال انتشار مذاکرات طرح صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی بعد از حذف و اصلاح

1400/07/21
|
07:54

طرحی که به‌طور مشخص به نام پایداری‌ها سند زده شده است، حالا با حمایت همین جریان می‌رود که در مجلس تصویب شود؛ آن هم ذیل اصل 85.
از ابتدای طرح آن در مجلس تا‌کنون تندترین دفاعیات از طرح محدود‌سازی اینترنت که به نام صیانت از حقوق کاربران فضای مجازی معروف شده، از طرف حامیان و اعضای این طیف سیاسی اصولگرا
یعنی جبهه پایداری بوده است.
حالا مرتضی آقا تهرانی گفته: این مخالفت‌ها اهمیتی برایشان ندارد و بر تصویب آن مصر هستند. هم‌زمان با این ادعا‌ها هشتگ‌ها و فعالیت‌های مجازی در مخالفت با این طرح هم شدت گرفته است.
اما اصولگرایان پایداری یا پایداریچی در مجلس راهکار مقابله با مخالفت‌ها را هم به زعم خود پیدا کرده‌اند تا کمتر خود را در تیررس نقد‌ها و اعتراضات قرار دهند.
آن‌هم اصل 85 است؛ یعنی به‌جای طرح و بحث در صحن که نظرات نمایندگان در معرض قضاوت مردم قرار می‌گیرد، طرح در کمیسیون تصویب می‌شود و مردم در جریان زد وخورد‌های موافق مخالف
به‌صورت زنده قرار نمی‌گیرند.
از افتخارات جمهوری اسلامی ایران این است که طبق قانون اساسی تمامی مذاکرات مجلس باید از رادیو به‌صورت زنده پخش شود؛ بنابراین از لحظه‌ای که رئیس مجلس زنگ آغاز را می‌زند تا اعلام ختم جلسه، تمامی صدا‌ها به‌صورت مشروح و بدون سانسور پخش می‌شود.
اصل هشتاد‌و‌پنجی‌شدن این طرح یعنی نمایندگانی از کمیسیون‌های مختلف جلسه می‌گذارند و هیچ خبری از جلسات و اظهارنظر‌ها و بحث‌ها منتشر نمی‌شود.
اصل 85 برای طرح‌هایی است که فوری و مستلزم تعجیل است. حتی اگر قرار است با سرعت قانون‌گذاری شود، بهتر است با تدبیر این کار صورت گیرد؛ بی‌تدبیری در این زمینه خسارت‌آفرین است.

دسترسی سریع